TÜRK SAVUNMA SANAYİ > Yerli Roket, Füze, Mühimmat Sistemleri ile İlgili Gelişmeler

Milli Torpido Projeleri

(1/21) > >>

AVCI:
Milli torpido geliştirilmesi konusunda gelişmeler var.

Savunma havacılık dergisinin137. sayısındaki habere göre  Milli torpidonun adı "Akya" olacakmış.ARMERKOM tarafından başlatılan ArGe çalışması, Roketsan, TÜBİTAK ve ARMERKOM arasında imzalanan 24 Milyonluk bir sözleşme ile somutlaşmış. Akya'nın önce modernize edilecek Ay sınıfına, ardından da Tip 214TN ve Preveze / Gür'lere entegre edilmesi planlanıyormuş. Yabancı teknik destek sağlaycısı ise Güney Koreli LIG Nex1 şirketi. Güney Kore'nin Red/Blue/White Shark ASROC ve torpido sistemlerini üreten bu firma ile bu sene Şubat ayında bir mutabakat muhtırası imzalanmış. Akya'nın, muadili White Shark'tan farklı olarak hem tel hem akustik güdüm sistemine sahip olması planlanıyormuş.

Ayrıca SSF'den sevgili ocay'ın ulaştığı bilgiye göre ilk torpido arayıcı başlığı başarıyla denenmiş. Envanterdeki hafif torpidolarından birinin başlığı sökülmüş, yerine yerli üretim başlık takılmış ve başarılı olmuş.

es[ape:
30 Nisan 2010 Cuma
İlk Türk Milli Ağır (533mm) Torpidosu ''AKYA''
Savunma & Havacılık Dergisi Sayı 137 Sayfa 105

TÜRK Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın 533mm ağır torpido ihtiyacının milli imkanlar ile karşılanması için geçtiğimiz yıllarda Araştırma Merkezi Komutanlığı [ArMerKom] bünyesinde başlatılan çalışmalar ‘o9 yılında Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan onay üzerine somut bir aşmaya geçmiş ve Milli Ağır Torpido Geliştirme Projesi [AKYA] sözleşmesi Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile ArMerkom-TüBiTAK ve Roketsan arasında imzalanmıştır. Euro24 Milyon değerindeki sözleşme altında tasarım ve prototip imalatı gerçekleştirilecek 533mm çapındaki AKYA ağır torpidosunun ilk aşamada önümüzdeki yıllarda modernize edilecek Ay Sınıfı denizaltılarda müteakiben de Tip 214TN ve Preveze/Gür Sınıfı denizaltılarında kullanılması bekleniyor.

Projede ihtiyaç duyulan konularda teknik destek ise Güney Kore’den sağlanıyor. Geçtiğimiz yıl DzKK bu konuda Güney Kore ile işbirliğini doğrulamış ve Kore Savaşı yıllarından bugüne gelişen iki ülke arasındaki dostluğun ve iyi ilişkilerin bir göstergesi olarak Güney Kore’nin halen hizmette olan White Shark [Beyaz Köpekbalığı] ağır torpidosu ile ilgili bilgi birikimlerini Türkiye ile paylaşmayı önerdiğini açıklamıştı.

Tasarım çalışmaları ArMerKom sorumluluğunda olan AKYA torpidosunun sonarının TüBiTAK, harp başlığı ve güdüm sisteminin ise Roketsan tarafından geliştirilmesi bekleniyor. Roketsan bu çerçevede Şubat ayı başında Güney Kore’nin önde gelen savunma şirketi LIG Nex1 ile bir Mutabakat Muhtırası [MoU] imzaladı. Anlaşmanın güdüm sistemi teknolojilerinde işbirliğini kapsadığı belirtiliyor. Güney Kore’nin tek füze/torpido geliştirici şirketi olan LIG Nex1 halen aralarında hassas güdümlü [kara-hava/hava-yer/satıh-satıh] füzeler, balistik ve seyir füzeleri, sualtı sistemleri, atış kontrol sistemleri, EH sistemleri, aviyonikler ve muharip robotların da bulunduğu geniş bir ürün gamına sahip. Şirket halen Güney Kore Deniz Kuvvetleri’ne Red Shark [VL ASROC], Blue Shark [hafif] ve White Shark [ağır] torpidolarının teslimatını yapmaktadır.

Elektrik motorlu, at ve unut tipi akustik homing [aktif ve pasif] güdüm teknolojisine sahip olan K731 White Shark ağır torpidosunun geliştirilmesine ‘9o yılında başlanmış ve ABD$37.5 Milyon tutarındaki harcama ile ‘98 ortasında torpidonun geliştirme çalışmaları tamamlanmıştır. Vuruş olasılığının %9o’ın üzerinde olduğu ifade edilen White Shark torpidosu toplamda 1.1ookg ağırlığa sahip olup azami 35 knot hıza ulaşabilmektedir. 6m uzunluğundaki torpido 37okg ağırlığında TNT harp başlığına sahip olup azami 3okm menzile ulaşabilmektedir. AKYA ağır torpidosunun bazı açılardan White Shark ile benzer teknik özelliklere sahip olacağı değerlendirilmektedir.

Ancak, White Shark’dan farklı olarak etkinliğini artırmak üzere hem akustik homing, hem de tel [fiber optik] güdüm teknolojisine sahip olması bekleniyor. Sadece akustik homing’e sahip olması durumunda AKYA denizaltılarda halen hizmette olan akustik homing/tel güdümlü TigerFish Mk24 Mod II ve fiber optik güdümlü DM2A4 ağır torpidolarıyla yakında hizmete girecek Mk48 Mod 6AT ağır torpidoları ile karma bir biçimde kullanılması bekleniyor.

AKYA’nın birim maliyetinin, DM2A4 [Euro2.3 Milyon] veya hizmete girecek Mk48 Mod 6AT ağır torpidoların maliyetlerine kıyasla daha düşük olacağı ümit ediliyor.

http://rewreward.blogspot.com/2010/04/ilk-turk-milli-agr-533mm-torpidosu-akya.html

orko_8:

--- Alıntı yapılan: AVCI - 30 Nisan 2010, 17:06:47 ---

Savunma havacılık dergisinin137. sayısındaki habere göre  Milli torpidonun adı "Akya" olacakmış.ARMERKOM tarafından başlatılan ArGe çalışması, Roketsan, TÜBİTAK ve ARMERKOM arasında imzalanan 24 Milyonluk bir sözleşme ile somutlaşmış. Akya'nın önce modernize edilecek Ay sınıfına, ardından da Tip 214TN ve Preveze / Gür'lere entegre edilmesi planlanıyormuş. Yabancı teknik destek sağlaycısı ise Güney Koreli LIG Nex1 şirketi. Güney Kore'nin Red/Blue/White Shark ASROC ve torpido sistemlerini üreten bu firma ile bu sene Şubat ayında bir mutabakat muhtırası imzalanmış. Akya'nın, muadili White Shark'tan farklı olarak hem tel hem akustik güdüm sistemine sahip olması planlanıyormuş.

--- Alıntı sonu ---

Pişti olmuşuz desene: Aynı anda aynı şeyi okuyup aynı şeyleri düşünüp aynı şeyleri yazmışız...

AVCI:
Alınganlık yapmıyorsun umarım sevgili Arda.Yani bugün olmasa yarın başka bir kaynaktan buraya eklenecek bu haber.Seni kendimizden kabul ettiğimiz için sorun olacağını düşünmeden ekledim haberi.Ama ikidir takılıyorsun bana anlaşılan sorun oluyor bu konu.Eğer sen bunu sorun yapıyorsan söyle,bundan sonra böyle yapmayalım. ;)Sadece haberin heyecanı bu başka bişey aramana gerek yok bunda.

~~İsmaiL~~:
Sevindirici bir haber paylaşımınız için teşekkürler.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git