Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 995678 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #4330 : 03 Mayıs 2024, 23:32:50 »
Hepsi montaj yapılacak parçalar onlar fabrika dışında üretilirler. Fabrika gövdeyi mastarda üretir parçaları birleştirir buda basit bir montaj hattında olur. Üretim hızda çok yüksek değil otomobil fabrikası gibi günde bin araç hattan çıkmayacak ayda bir kaç tane üretilecek. Ben endüstriyel kültürü bilgisi olan biriyim bana güvenin. Bazı büyük makineler aksine küçük yerlerde üretilirler mesela apartman kadar presi küçük bir alanda üretebilirsin. Gemilerde mesela küçük yerlerde üretilir bir kesme makinesi bir bükme makinesi gerisi kaynak işidir geminin kendi yer kaplar imalat makineleri değil.
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2024, 23:34:25 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4331 : 06 Mayıs 2024, 15:09:51 »
puty ye katılıyorum tüm alt sistemler dışardaki fabrikalarda üretildiği için o kadar büyük bir alana ihtiyaç yok motor üreteceksen o zaman işler değişir. Üretim adetleri fazla değilse test alanları ve parkur çok yer kaplar onun dışında adet üretimi çok olmadığı için çok büyük bir fabrikaya gerek yok. Yok herşeyi ben kendim üreteceğim dersen o zamanda feasible olmaz.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4332 : 06 Mayıs 2024, 15:17:06 »
Tamam şunu eklemeyi unutmuşum bu rha çelik biraz dökme yani döküm işi için fabrikanızda dev sıcak kazanlardan koymayı unutmayın.

Sadece freze ve torna ile olacak iş değil yani
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2024, 15:34:41 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #4333 : 06 Mayıs 2024, 15:57:06 »
Denizci 1980 lerin ordu donatım fabrikalarında gördüklerini unut paleti bir atölye de kauçuğu başka atölyede üreten fabrika hayal etme. Altay ın dökülecek parçası metalurji işi yapan döküm fabrikalarından gelir hatta belki o dökümler yine talaşlı imalat yapan kobi firmaya yollanır işlenir mamul olarak montaj fabrikasına gelir.  Dökülecek parçaları tabiki var ama bu tank daha ziyade zırh plakalarının kesilip mastarda kaynatılması ile oluşan bir gövde den oluşuyor. Altay fabrikasında döküm işi olmaz çok büyük ihtimal ile.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4334 : 06 Mayıs 2024, 16:02:21 »
İngilizlerin Chobham zırhı vardı. Bunun alaşım ve malzeme bileşiği gizli. Bir tek belli bir kısmını ABD ile paylaşmışlardı.

RHA (Rolled Homogeneous Armour) ve HHA (High Hardness Armour) iki zırh cinsidir. RHA tek başına tanklarda kullanılmaz; ancak tank zırhının delinebilirliğinin göstergesi olarak bu zırhın adı kullanılır. (X cm RHA zırhını delebilecek mühimmat gibi)
HHA ise asıl zırh paketlerine daha uygun bir materyaldir. Bilhassa kişisel koruma için ve binalarda kullanılır.
Tanklarda kullanılan zırh değişik alaşımlardan ve kompozit materyallerden oluşan çok karmaşık bir metalürji ve mühendislik ürünüdür. Öyle eski usül dövme demirden yapamazsınız tank zırhını. Zırh çeliğini istediğiniz gibi bilinçsiz olarak ta ısıtıp balistik değerlerini bozmamak için gizli ve ince mühendislikle üretmeniz gerekir.
Bu zırhlar kinetik enerji silahlara karşı(sabot gibi) dayanıklı olacak şekilde imal edilirler. Ama kimyasal atgm lere karşı dayanıklı değildirler. Onlar için reaktif patlamalı zırh (ERA: Explosive Reactive Armour) kullanılır.
ERA zırh deyip geçmeyin. Öyle herkesin yapabileceği bir zırh değildir.

Onun için “sanayi’de” ürettirilecek nesne değildir bu zırhlar. Bileşimleri ve üretim teknikleri gizli şeylerdir.
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2024, 16:05:38 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 50
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4335 : 06 Mayıs 2024, 16:24:10 »
Batı tank ekolünde en önde gelen ülke Almanyadır, satılan tank sayısına bakınca bile belli, adamlar en pratik ve dayanıklı tank üretiyor. Tarihe göz atarsaK İngiliz ve Fransız tank ekolü hiç bir zaman dünya tank piyasasında pek detercih edilmedi. 2.Dünya Savaşında bile 2 ülkenin tankları öyle ahım şahım bir etki yaratamadı.

Alman devi Rheinmetall tank zırhı, üretimi, top mermisi gibi konularda dünya devidir, hatta İngilizler bile Challanger tankına Alman topu, motoru, transmisyonu ve Fransız optiklerini monte ediyor, sadece kuru kaportası İngiliz.

Challanger aşırı ağır tanktır, reaktif zırhı ile birlikte 75 tondur. 2.Dinya Savaşında İngiliz tankı Matilda vardı kablumbağa lakaplı. İngiliz tank endustrisi çoktan ölmüştür, yenisi üretilmiyor, elindeki olanları modernize ediyor. Zırhı da aşırı ağır, tank zırh dediğin farklı metal bileşenleri belli derecede dökümü yapılır, yüksek teknoloji gerektirir. Kürek metalinden zırh yaparsan ağırlığı 75 tona kadar çıkar.
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2024, 16:32:05 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4336 : 06 Mayıs 2024, 17:13:52 »
günümüz tank imalatı demonte imalat yöntemi benimsenerek yapılmaktadır. 1. ve 2. dünya savaşları ve peşinden gelen 20-30 sene boyunca tank taret kısımları döküm çelikten imal ediliyordu. şimdi ise yüksek dayanımlı sacların kesim büküm işlemlerinden sonra kaynakla birleştirilmesi ile imal ediliyorlar. zırh plakaları ise belirlenmiş boşluklara sonradan yerleştiriliyor. yani günümüz tank üretimi için devasa fabrikalara gerek yok. bant hattı raylı taşıma sistemleri ve kaynak personeli ile imalat kolaylıkla yapılabiliyor. eskiden döküm, işleme, haddeleme , büküm, kaynak ,zırh tek bir yerde imal ediliyordu. tek karı parça taşıma masrafı minimum olmasıydı. şimdi en basitinden altay için üretim fabrikasında kaynatılan gövde diğer paçların üretildiği kobi firmaları tarafından yollanan hazır parçaların montajını yaparak olayı bitirebiliyorlar.
mkek topu yapıp yolluyor,aselsan elektronikleri yapıp yolluyor. roketsan zırhı yapıp yolluyor.infilak bastırma sistemini izmirden bir firma yapıp yolluyor. kablaj işlerini ostimden bir firma hallediyor.vs. vs. sonra bmc bunları birleştirip altayı çıkarıyor ortaya

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4337 : 06 Mayıs 2024, 20:23:04 »
Şimdi gelelim madalyonun diğer boyutuna

Sn.selcuk koçak ve sn putty

Şimdi planlamacı olarak düşünün

Siz diyorsunuz ki sadece kaynak,punta yapılan ve parçaların montajlandığı bir ürettim hattı olsa yeter..

Hala tüm dünya tankları rha çelik kullanmakta yani döküm işi bitmiş değil çünkü tüm nera bloklarının önüne 30-60 mm rha zırh konuluyor eskiden m48 m60 gibi tanklar tamamen rha yani dökme çelik ile yapılıyodu yani kompozit zırhı yoktu...

Yani döküm atölyesi şart

Nera zırhlar için atölye şart

Era zırhlar için atölye şart

Paletler için atölye şart

Palette kullanılan kauçuk için bile atölye şart (sonuçta plastik enjeksiyon makinesi lazım)

O devasa tekerleri işleyen freze ve tornalar lazım

Büyük yüzey alimünyumlara şekil vermek için büküm makineleri ve kesim makineleri lazım(nede olsa alimünyum üzerine yada ince demirler üzerine tank inşaa ediliyor)

Artık namlu dökme çelik bile olsa onu işleyecek torna lazım

Tamam zırhın nera ve Era kısmı roketsan fakat rha kısmı için döküm atölyesi şart(doğru mu?)

Elektronik sistemler ASELSAN doğru mu?

Namlu (Mke)

Şimdi ASELSAN,roketsan ve MKE bazı kısımları hallediyor...

Ama bu şirketler hep var...

Şimdi biz montajlama harici

1-Rha çelik fabrikası yani döküm fabrikası

2-Palet fabrikası

3-Teker fabrikası

4-Saç,demir bükme,şekil verme  fabrikası

5-Saç,demir kaynatma ve son montaj fabrikası

Biz bir fabrika kurmak varken neden 5 ayrı fabrika kuralım

Soru 1 bu

Peki bu fabrikalar için ek arsa ek bina ek altyapı (elektrik,su,kanalizasyon) lazım değil mi?

Soru 2 buydu

Yine bu firmaların ilk güvenliği için ekstra özel güvenlik almak gerekmez mi

Yine bu firmaların özel alaşım ve metalurjileri gibi özel ve gizli bilgilerini saklamak için özel askeri yetkililer olması ve bununda dağınık yerleşke yüzünden artmasına neden olmaz mı? Sonuçta sivil asker işbirliği başlarında muhakkak kontrol eden asker olur aynı şekil ekstra veri güvenliği için harcamalar

Soru 3 buydu

Peki yarın bir savaş esnasında bu tesisleri korumak için heryere hava savunma sistemi askeri personel koymak yerleştirmek ve savunmaya kalkmak maliyetli olmaz mı? Tekbiryeri savunmak daha mantıklı kolay ve ucuz olmaz mı?

Soru 4 buydu

Peki Sn. Selçuk koçak78 biryerde deyinmiş bu sistemleri,komponentleri bir araya getirmek lojistik işi buda ek maliyet getirmez mı sonuçta nakliye işi de masraf buda tankın birim maliyetini etkilemez mi?

Sorularım bunlar sn putty

Birde merakım var

Klauss waffei yada rheinmetall fabrikası nasıl onlar bu işi nasıl yapmış merak ettim

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4338 : 06 Mayıs 2024, 20:54:19 »
Şimdi gelelim madalyonun diğer boyutuna

Sn.selcuk koçak ve sn putty

Şimdi planlamacı olarak düşünün

Siz diyorsunuz ki sadece kaynak,punta yapılan ve parçaların montajlandığı bir ürettim hattı olsa yeter..

Hala tüm dünya tankları rha çelik kullanmakta yani döküm işi bitmiş değil çünkü tüm nera bloklarının önüne 30-60 mm rha zırh konuluyor eskiden m48 m60 gibi tanklar tamamen rha yani dökme çelik ile yapılıyodu yani kompozit zırhı yoktu...

Yani döküm atölyesi şart

Nera zırhlar için atölye şart

Era zırhlar için atölye şart

Paletler için atölye şart

Palette kullanılan kauçuk için bile atölye şart (sonuçta plastik enjeksiyon makinesi lazım)

O devasa tekerleri işleyen freze ve tornalar lazım

Büyük yüzey alimünyumlara şekil vermek için büküm makineleri ve kesim makineleri lazım(nede olsa alimünyum üzerine yada ince demirler üzerine tank inşaa ediliyor)

Artık namlu dökme çelik bile olsa onu işleyecek torna lazım

Tamam zırhın nera ve Era kısmı roketsan fakat rha kısmı için döküm atölyesi şart(doğru mu?)

Elektronik sistemler ASELSAN doğru mu?

Namlu (Mke)

Şimdi ASELSAN,roketsan ve MKE bazı kısımları hallediyor...

Ama bu şirketler hep var...

Şimdi biz montajlama harici

1-Rha çelik fabrikası yani döküm fabrikası

2-Palet fabrikası

3-Teker fabrikası

4-Saç,demir bükme,şekil verme  fabrikası

5-Saç,demir kaynatma ve son montaj fabrikası

Biz bir fabrika kurmak varken neden 5 ayrı fabrika kuralım

Soru 1 bu

Peki bu fabrikalar için ek arsa ek bina ek altyapı (elektrik,su,kanalizasyon) lazım değil mi?

Soru 2 buydu

Yine bu firmaların ilk güvenliği için ekstra özel güvenlik almak gerekmez mi

Yine bu firmaların özel alaşım ve metalurjileri gibi özel ve gizli bilgilerini saklamak için özel askeri yetkililer olması ve bununda dağınık yerleşke yüzünden artmasına neden olmaz mı? Sonuçta sivil asker işbirliği başlarında muhakkak kontrol eden asker olur aynı şekil ekstra veri güvenliği için harcamalar

Soru 3 buydu

Peki yarın bir savaş esnasında bu tesisleri korumak için heryere hava savunma sistemi askeri personel koymak yerleştirmek ve savunmaya kalkmak maliyetli olmaz mı? Tekbiryeri savunmak daha mantıklı kolay ve ucuz olmaz mı?

Soru 4 buydu

Peki Sn. Selçuk koçak78 biryerde deyinmiş bu sistemleri,komponentleri bir araya getirmek lojistik işi buda ek maliyet getirmez mı sonuçta nakliye işi de masraf buda tankın birim maliyetini etkilemez mi?

Sorularım bunlar sn putty

Birde merakım var

Klauss waffei yada rheinmetall fabrikası nasıl onlar bu işi nasıl yapmış merak ettim

tüm işletmeleri tek fabrikada bulundurmak mı stratejiktir farklı yerlerde bulundurmak mı?
eskiden işlemler kolay olsun,taşıma maliyeti az olsun  diye bir arada tasarlanmış işletmeler savaş zamanlarında direkt hedef olduklarında tamamen durmakta iş yapamamaktalar ukrayna örneğinde görüyoruz. ama bu işi bölüştürüp montaj fabrikasında üretim yaparsan hedef küçültmüş olursun. tespitin zorlaşır. vurulsa bile yeni bir yere taşınmak daha kolay olur .imalat hattını 3-5-10 fabrikaya dağıtabilirsin. tek sıkıntın ürünlerin türkiyenin değişik yerlerinden taşınması olur.
gelelim imalat proseslerine : teker dediğiniz şey ya döküm yada kütükten kesip cnc işleme ile yapılıyor. sertleştirmeler elektromanyetik redüksiyon yöntemiyle ani ısınma ve soğutmalarla yapılabiliyor. caka lar heryerde var her sanayide istediğiniz bükümü yaptırabilirsiniz.
özel alaşım yada formülizasyon gerektiren ürünler zaten mke roketsan tübitak gibi işletmelerin labaratuarlarında yapılmaktalar. onlar için fabrikasyon üretimden çok butik üretim sözkonusu. o parçalara özel testler deneyler yapılıyor.
ben bile kış olimpiyatları için soçide bir otelin girişinde kullanılacak paslanmaz malzemeyi 15 gün tuzlu suda bekletmiştim. yani u parçalar için her tür test yapılır merak etmeyin

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #4339 : 07 Mayıs 2024, 00:19:39 »
Denizci müzmin itirazcısın iflah olmazsın sen