Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 303240 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #2420 : 01 Nisan 2024, 03:16:46 »
Değişim ulusal boyutta insanların fikri değiştirilerek olmaz. Yukardan yaşı gelip ölenler yerine aşağıdan 18 yaşını dolduranların arasındaki görüş farkı ile değişim gerçekleşir. Bu fark iktidardaki ideoloji açısından çok çok dramatik boyutlardadır. Bu yüzden bu sonucu ekonomik sebeplere yormak hata olur. Bu kuşak farkı eskiden de vardı ama İnternet nedeni ile daha da önemli hale geldi. Ekonomi iyi olsaydı belki tablo bu kadar olmazdı ama bir sonraki iki sonraki seçimde kaçınılmaz sonuç yine bu olurdu. İktidarın siyasi hareketi af edersiniz kırmak istemiyorum ama gerçek bu biraz ilkel bir siyasi harekettir günümüz dünyamıza ait değildir. Demokrasi burada alet olarak hiç saygı değer görmeden kullanılmıştır. Dünyada dini partiler yoktur mesela Hristiyan demokratlar demokrasiyi alet olarak kullanıp kilise yönetimine dönmek arzusu duymazlar demokrasiye inanmış insanlardır tek dertleri muhafazakar bir toplum istemektir. Biz rejimi değiştirmek istiyoruz gönlümüzde demokrasiye hiç saygı yok. İktidar beleş bir oya sırtını yaslamış bir harekettir siyasi başarıya ihtiyaçları yok bir meziyetleri de maharetleri de yok. Köylülükten ve eğitimsizlikten hazır beleş bir oyu vardı ama bu gittikçe azaldı ölenler göçenler nedeniyle. Bu geçiş dönemindeki hazır beleş oyun saltanatını başarı gibi sundular aslında hiç bir şey yapmasalar da o oy çantada keklik oydu. Bu beleş oy her yıl azalıyor ve döndürülemez bir süreçtir bu. Demek istediğim bu sosyolojik değişimi de yakalayın her şey tencere mevzusu değil. Türkiye'de 18 yaşındakiler ile seçime gidilse iktidar meclise giremez 70 yaşındakiler ile gidilse muhalefet meclise giremez. Ama bu hep böyle olmayacak 18 yaşındakilerin fikri gittikçe hakim fikre yayılacak zaman geçtikçe. Beleş oy bir şanslı dönemdi bir daha olmayacak ve o dönem ziyan edilmedi kullanıldı birilerince. Bize yazık oldu tabi başka bir zararı yok. Ölecek olanların tarafında da olabilirsiniz doğacak olanların tarafında da olabilirsiniz. Seçiminize göre her yeni güne daha iyi veya daha kötü uyanmak kaderiniz olur ona göre yaşayın başka hayatınız olmayacak. Elinizdeki tek ömür kalan günlerinizdir. Kalbi kırılanlar ölüme yürüyen yaşlıların peşinden gittiniz dedik size bu yol doğru değil diye inanmadınız

Dediğin değişim geçen yıl yok muydu? %52 alan bir iktidar bugün bu sonucu alıyorsa bunun en büyük nedeni ekonomidir.

10 yılda bir seçim yapılsa ve 10 yıl önce %52 alan iktidar bugün bu kadar az oy alsa dediğin doğru ama yıllardır %52 ile kazanan ve geçen yıl yine %52 ile kazanan bir lider bugün bu kadar az oy alıyorsa bunun tek nedeni ekonomidir.

Kaldı ki 2014'te 20 milyon oy alan Erdoğan geçen sene 27 milyon oy alıyorsa yeni nesilden oy alamıyor tezi tamamen yalandır. 2018-2023 arası 5 yılda Erdoğan oylarını 1,5 milyon arttırmış. Bunlar büyük oranda yeni nesil.

2024 seçimi seçmenin ekonomik saiklerle iktidara vurduğu sert bir tokattır. Sonuçlara bakarsan iktidar seçmeni ciddi bir boykot yapmış.

Enflasyon, refah kaybı, alım gücünün azalması vs. ne dersen de. Cebindeki para azalan seçmen bu seçimde iktidara sert bir uyarı verdi.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #2421 : 01 Nisan 2024, 03:26:44 »
Yaş dilimlerinin eğilimlerini gösteren bir sürü araştırma var bulabilirsin.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2422 : 01 Nisan 2024, 03:31:02 »
Dostum seni anlıyorum ama 10 ay önce seçim yapıldı. %52 aldı adam. 10 ayda bir nesil değişip, eğitim durumu yükselmediyse bunun nedeni %95 ekonomidir.
« Son Düzenleme: 01 Nisan 2024, 03:40:28 Gönderen: Archangel99 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #2423 : 01 Nisan 2024, 03:34:13 »
Tamam işte % 52 demek kazanmanın en dibine gelmişsin demektir % 2 daha kaybedince bittin demektir iyi rakam mı % 52
Bunda 20 yıllık basiret bağlanması Stockholm sendromu gibi bir şeyde var insanlar bir denediklerinde o veremedikleri oyları da daha kolay verir olacaklar.
« Son Düzenleme: 01 Nisan 2024, 03:39:37 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2424 : 01 Nisan 2024, 03:40:58 »
Çok normal. 22 yıllık bir iktidar her konuda yıpranmıştır. Sonsuza dek iktidar sürmez.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #2425 : 01 Nisan 2024, 03:51:27 »
20 yıllık süreç aslında bir doğum sancısı dönemidir. Cumhuriyet devrimi 2000 yılına kadar dayatmacı revizyonist bir devrimdi bizi döve döve revize etti. Sonra günü gelince illa yaşanması gereken halkı serbest bırakma dönemi gerekiyordu o yaşandı. Yani düşünün hazır olmayan bir toplumu zorla modernleştirmek sonrasında ne zaman hayat normale döner bir düşünün mantıken. İşte böyle bir 20 yıl geçiş yüzleşme kartları karşılıklı oynama özgürlüğü döneminden sonra olur ancak. Ama bu her hangi bir 20 yılda olmaz 1960 da hazır değildik olmazdı ancak 2000 de hazır olduk. Bu yaşamın işleyişidir birileri illa kafa kafaya verip düşünmesi gerekmez. Ben size söyleyin böyle bir 20 yıl yaşamadan güzel günlere erişme şansımız yoktu. Biz gerçek Cumhuriyete 2028 de başlayacağız aslında bu devrim böyle bir asırlık bir projedir öyle üç beş yılda devrimleri meclisten geçirmekle olmuyor. Suudiler mesela şimdi başlasalar en az 50 yıl sürer çünkü internet faktörü filan var biraz hızlı olur onlarınki. Döve döve zorla filan laflarına takılmayın devrimler böyle olur hep
« Son Düzenleme: 01 Nisan 2024, 03:52:49 Gönderen: putty »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2426 : 01 Nisan 2024, 04:46:07 »
Bazı arkadaşların kafaları pırıl pırıl, inşallah Akp kadroları ve Cumhurbaşkanlığıda bu arkadaşlar gibi düşünüyordur. 4 yıl sonraki seçimde görülür.

Akp'nin 2019 yerel seçimine göre (%42) oyu 3.5 milyon azalmış. Chp'nin de (%28) 4 milyon artmış.

2023 genel seçimine göre de azalan oylar ve oranlar hemen hemen aynı. Yani Akp'nin 19 milyon küsür olan oyu 16 milyon küsüre düşmüş. Chp'nin 13 milyon küsür olan oyu da 17 milyon küsüre çıkmış.

Akp'nin/Cumhurbaşkanının oyunu %52 sanan arkadaşlar hayal dünyasında yaşıyor herhalde. Refah ve mhp oyunu unutuyorlar. İkisinin oyu %13 yapıyor. Bu yerel seçimde de buna yakın oy aldılar.

Akp normalde 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde %35.6 oy aldı. Bu 2024 yerel seçimde de %32.5 oy aldı. Chp 2023 seçimde %25.3 aldı. Chp bu 2024 yerel seçimde 34.4 aldı.

Mhp 2024 yerel seçiminde 6.5, Yeniden Refah 6.9 oy aldı. Mhp 2023 genel seçiminde %10 aldı. Yeniden Refah %2.8 aldıydı. İyi Parti de 9,6 almış 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde. 2024'de de 3.77'ye düşmüş.

Daha sığınmacı ayağı ile vatandaş yapılanların oylarını da var. 4 yıl sonrasında Emekliler, işçiler, 18'i geçen gençler ve ölen yaşlılar belirleyecektir. Çok az farkla Cumhurbaşkanı olmuştu. Şimdi erken seçim yapılsa büyük ihtimalle Cumhurbaşkanlığını kaybedecektir Erdoğan, çünkü azalan ve artan oylar bunu gösteriyor. Hele ki Mansur Yavaş veya İmamoğlu aday olursa. Millet açlık ile pençeleşiyor, sarayın ve yanındakilerin haberi yok. Veya yanındakiler ülkeyi güllük gülistanlık gösteriyor Cumhurbaşkanına.

Türkiye'nin gerçekliği aynen bu amcadır;

Error 404 (Not Found)!!1

Çevrimdışı kdg

• DefenceTurk
  • *
  • 11
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2427 : 01 Nisan 2024, 05:05:35 »
Seçimler ülkemize hayırlı olsun. Bence seçim sonucunu tamamen emekli maaşı belirlemiştir. 10 bin değil 15-18 arası olsaydı sonuç çok başka olurdu malesef, malesef diyorum çünkü diğer arkadaşların aksine halkta herhangi bir aydınlanma görememekteyim belirli konularda. Genel seçimde şuanki durumdan ekonomi daha iyi değildi ve adam 50 yi geçti. Ben ortada hala dişe dokunur muhalefet göremiyorum. Göçmen konusunu en tepede tutan zafer partisinin dahi oyu düşmüş, iyi parti yok olmuş, hdp nin yarısı kadro olarak da seçmen olarak da açıkça chp ye geçmiş istanbulda adayı 2 aldı bu da çok net. Ak parti ikinci parti oldu diye sevinen arkadaşlar yeniden refahın 3 milyona yakın aldığı oyu nereye koyacaklar. Zannediyorum erdoğandan sonra refah bu siyasi dik başlı ve ak partiyle uzlaşmaz tavırla devam ettiği sürece ve aldığı belediyelerde de iyi çalışırsa muhafazakar denilen kesimi kendinde toplar, çok rahat 35 bandına çıkar. Ben hala muhalefet ve özellikle chp tarafında bir aydınlanma görmüyorum ve üzülüyorum. Hükümetin beklediği gibi bir, iki sene içerisinde enflasyon artış hızında ciddi düşüş olursa erdoğan yine o oyları kendinde toplayacak. Bunun olmaması için tek yol var o da chp li belediyelerin artık gerçekten ele gelir güzel hizmetler üretmesidir, bütün kafa şehirler, merkezler chp de ve bu çok önemli bir fırsat halktaki chp önyargısının kırılması için.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2428 : 01 Nisan 2024, 05:38:44 »
Twitter'de yorumlarda YRP'nin oylarını Akp'nin Filistin politikasına yoran ileri zekalar görüyorum. Şanlıurfa ve Yozgat'ın bundan haberi yok tabii ;D :P

Filistin ile yakından uzaktan ilgisi yok. Türkiye siyasi ortamındaki gel gitler, aday seçimleri.v.b. şeylerden.

Ayrıca, İmamoğlu Dem'e yanlamadan da kazanacağına inanmalı artık. Hiçbir şekilde Dem/hdp ile muhatap olmasa da o oylar sana gelecek zaten. Mansur Yavaş niye takmıyor dem/hdp denilen teröristleri?

Bu konuda Dem/hdp ve liboş takımı ciddi manipülasyon yapıp, İstanbul'u kazanılmasını kendilerine yoruyorlar, nemalanmaya çalışıyorlar. İlgisi yok. 4 yıl önce tam destek verdiğiniz oy ile bu seçim arasında 1 milyon fark var üçkağıtçı hdp. Hdp çöpü olmasa da kazanacağı kesin.

Gerçi, Özgür Özel ve İmamoğlu'da dem/hdp ile kankiliğe ve ortaklığa çok hevesli görünüyorlar. Girsinler bakalım, millet nasıl cezayı kesiyor. Mansur Yavaş daha çok ön plana çıkmalı Chp'de.

Çevrimiçi serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2429 : 01 Nisan 2024, 12:19:48 »
Dostum seni anlıyorum ama 10 ay önce seçim yapıldı. %52 aldı adam. 10 ayda bir nesil değişip, eğitim durumu yükselmediyse bunun nedeni %95 ekonomidir.

28 Mayıs 2023'de 20 lira olan benzin 10 ay geçti şimdi 44 lira ...

Millete parayı kesince bizim millet Ensar ,Ayasofya ,Gazze dinlemez keser cezayı...

Turgut Altınok'un kendi açıkladığı resmi arazisi ; Avrupa'da 2 ülkenin toprağından daha fazla yahu ... İşte bu kadar halktan koptular halk da cezayı kesti.

« Son Düzenleme: 01 Nisan 2024, 13:15:05 Gönderen: serkan1976 »