Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 994115 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3990 : 18 Ocak 2024, 00:40:25 »
Sizi ikna etmekten çok, bütün sürece ve ilgili konuya hakim olarak (MKE dahil) teknik ve fiili açıklık getirmeye çalıştım. Tank topu üretmenin özellikle L55 emsali bir top üretimin ne olduğunu umarım Sn. İsmail Demir vs. farkındadır diyelim...
yani diyorsunuz ki mkek müdürü ve eski ssb başkanı sizin kadar konuya hakim değil ve bilgili değiller.yani adamlar boş konuşuyorlar size göre.
o zaman basit bir soru sorayım biz almanlarla hani tank yapmayalım diye bize motor vermeyen almanlarla sadece leopardlar için geçmişte yaptığımız lisans antlaşması konusunda, ne olduda altay için lisans antlaşması bile yapmadığımız halde topunu üretmemize izin verdi.(bu sizin iddianız benim değil)motor vermediler ama top namlu yapabilirsiniz mi dediler yani. bence siz olaydan zerre haberdar değilsiniz

Selamlar,
Bu kişilerin söyledikleri boş veya hakim değil anlamından ziyade, Top üretiminin çok zor olduğunu ve ilgili kişilerin bu açıklamalarının tamamen konjonktürden ibaret olduğunu söylüyorum, Sürecine kadar hakim olduğunuz bir konuda siz fikir beyan etmez misiniz, benim çabam da bu yönde.

L-55 Kalibre Topun hangi gereksinimleri olduğunu, batıda bu topun üretiminde Almanların açık ara en iyi üreticisi olduğunu vs. söylüyoruz tıpkı 1500bg Tank motorunda olduğu gibi. Alman L-55 topunun namlu üretimi lisanslı olarak MKE'de üretiliyor (üretilecek) bunu belirtmiştim, anlaşma bu yönde.
Hiç görmediğimiz, bilmediğimiz bir top geliştirdiyseler ne mutlu bizlere ama belirttiğiniz gibi sadece açıklama veya söylemlerden bahsediyoruz.

Dolayısı ile konuyu "boş konuşmalar" vs olarak değil, belirli dönemlerin konjonktürel gereksinimleri olarak görmek lazım ve buda bir tercih meselesi.
Altay ve ilgili top veya Tankın kendisi dört başı mamur gelene kadar Tankların operasyonel etkinliği ne ölçüde kalır veya Topyekûn yeni konseptleri mi değerlendirmek lazım oda ayrı konu..

Kaplan MT tankı envanterimizde var mı?

Kuvvet Talep etti ancak kule lisansı sebebiyle olumsuz karşılandı. Kuleyi ASELSAN-ROKETSAN'da ortak geliştirebilirdi ancak hem insan kaynağı hem iş yükü hem de zaman kısıtı oluştu. Tabi Kuvvetin isteğinde zırh vs. farklılığı mevcuttu şuanki kaplana göre. Kaplana orta vs. deniyor ancak bu haliyle hafif klasman demek daha doğru.

« Son Düzenleme: 18 Ocak 2024, 01:05:14 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3991 : 18 Ocak 2024, 01:06:02 »
Nesi varmış belçika uyruklu kulenin.. mercedese binerken , iphone kullanırken eyvallah; asker 70 yıllık m-48 yerine yerli tasarım modern tank kullansın deyince alt komponentlerden biri yabancı diye aauww..

O kadar kafaya takan yerli kuleyi tasarlar zaten. Altaya kule yapan, leopara modernizasyon, m-60'a mzk yapan herhalde fizıbıl görürse kaplana da kule yapardı.

2. Paragrafa göre anlatmak istediğimi anlamış olmanı beklerken, 1. paragraf aksini söylüyor.
Evet, devletin Kaplana yerli kule kaygısı yoksa, bu tankın envantere alınması kaygısı da şimdilik yok demektir. Keza aynı şey Tulpar'ın orta tank versiyonu için de geçerli.

Bu iki şirketin kendi inisiyatifi ile 105 mm namlulu bir kule geliştirme işine girmeleri de zor gözüküyor. Birgün devletin bu tip tankları envantere alma niyeti olursa, bunu öncelikle kule geliştirilmesi için lisans ve ürün garantili arge sözleşmesi girişiminde bulunmasından anlayabiliriz.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2024, 01:10:32 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3992 : 18 Ocak 2024, 01:15:35 »
Sizi ikna etmekten çok, bütün sürece ve ilgili konuya hakim olarak (MKE dahil) teknik ve fiili açıklık getirmeye çalıştım. Tank topu üretmenin özellikle L55 emsali bir top üretimin ne olduğunu umarım Sn. İsmail Demir vs. farkındadır diyelim...
yani diyorsunuz ki mkek müdürü ve eski ssb başkanı sizin kadar konuya hakim değil ve bilgili değiller.yani adamlar boş konuşuyorlar size göre.
o zaman basit bir soru sorayım biz almanlarla hani tank yapmayalım diye bize motor vermeyen almanlarla sadece leopardlar için geçmişte yaptığımız lisans antlaşması konusunda, ne olduda altay için lisans antlaşması bile yapmadığımız halde topunu üretmemize izin verdi.(bu sizin iddianız benim değil)motor vermediler ama top namlu yapabilirsiniz mi dediler yani. bence siz olaydan zerre haberdar değilsiniz

Selamlar,
Bu kişilerin söyledikleri boş veya hakim değil anlamından ziyade, Top üretiminin çok zor olduğunu ve ilgili kişilerin bu açıklamalarının tamamen konjonktürden ibaret olduğunu söylüyorum, Sürecine kadar hakim olduğunuz bir konuda siz fikir beyan etmez misiniz, benim çabam da bu yönde.

L-55 Kalibre Topun hangi gereksinimleri olduğunu, batıda bu topun üretiminde Almanların açık ara en iyi üreticisi olduğunu vs. söylüyoruz tıpkı 1500bg Tank motorunda olduğu gibi. Alman L-55 topunun namlu üretimi lisanslı olarak MKE'de üretiliyor (üretilecek) bunu belirtmiştim, anlaşma bu yönde.
Hiç görmediğimiz, bilmediğimiz bir top geliştirdiyseler ne mutlu bizlere ama belirttiğiniz gibi sadece açıklama veya söylemlerden bahsediyoruz.

Dolayısı ile konuyu "boş konuşmalar" vs olarak değil, belirli dönemlerin konjonktürel gereksinimleri olarak görmek lazım ve buda bir tercih meselesi.
Altay ve ilgili top veya Tankın kendisi dört başı mamur gelene kadar Tankların operasyonel etkinliği ne ölçüde kalır veya Topyekûn yeni konseptleri mi değerlendirmek lazım oda ayrı konu..

Kaplan MT tankı envanterimizde var mı?

Kuvvet Talep etti ancak kule lisansı sebebiyle olumsuz karşılandı. Kuleyi ASELSAN-ROKETSAN'da ortak geliştirebilirdi ancak hem insan kaynağı hem iş yükü hem de zaman kısıtı oluştu. Tabi Kuvvetin isteğinde zırh vs. farklılığı mevcuttu şuanki kaplana göre. Kaplana orta vs. deniyor ancak bu haliyle hafif klasman demek daha doğru.

Benim hatırladığım, Almanlar L-55de de ambargo koydu. Bu kez, namlu çözümü Alman namlunun Kore üzerinden MKE üretimi ile çözüldü. Ancak en son MKE Genel Müdürü Teknofestte yerli ve milli üretiyoruz gibilerden beyan verince ben de şaşırmıştım. Ancak önemli olan namluda sorun çıkmaması ki, çıkmayacak gördüğüm kadarıyla.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3993 : 18 Ocak 2024, 01:31:24 »
Hemen hiç ihtimal vermiyorum ama, tank topunun kalibresini büyütmek istersek, besbelli ki bu iş artık Alamanlarla olmayacak. Gemilerde kullanılan 127 mm kalibreli topun (Otobreda 127/54 C) Altay için modifiye edilmesi gerekebilir.

MKEK, 127 mm'lik topu da yerlileştirecekti galiba, öyle hatırlıyorum. Gemi topunu yerli olarak tasarlayıp üretebilen bir şirket, L55',i de yapar bence. O yüzden anlattım bunu.
--------------------------------------------------------------------------------
Birgün devletin bu tip tankları envantere alma niyeti olursa, bunu öncelikle kule geliştirilmesi için lisans ve ürün garantili arge sözleşmesi girişiminde bulunmasından anlayabiliriz.

+1. Bravo, bence durumu çok iyi anlamışsınız. Devletin herhangi bir platformu ciddi ciddi envantere alma niyeti olursa, bence bu aşamadan sonra yapacağı ilk iş, mezkûr platformu ecnebi alt sistemlerden arındırmak olur. Altay tecrübesinden sonra aksini beklememek gerekir, diye düşünüyorum naçizane.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2024, 05:37:08 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3994 : 18 Ocak 2024, 02:22:11 »
Benim bildiğim l55 120 mm namluda lisans sorununu aşabilmek için bu top çap ve kalibresini üretebilmek adına ...

Biz bunu Almanlar yerine G.Kore ile anlaşarak lisans sorununu çözdüğümüz aynı şekil Almanlarında direk l55 topu lisansı vermek yerine bu işi g.Koreliler üzerinden yürüttüğü bir durum söz konusu yani almanların rızası ve onayıyla bu topu g.Korelilerden aldığımız söyleniyor.

Bir diğer spekülasyon o zamanlar Almanların Altay tankı güç grubu konusunda kendilerine muhtaç olduğumuzu bildikleri için l55 120 mm topunda sıkıntı göstermedikleri ve bu konuda yardımcı ve lisans verme konusunda engel çıkarmadıkları..

Şimdi ortada iki tane spekülasyon dönüyor bilmiyorum fakat L55 120 mm namlumuz ister G.Kore ister Alman lisans altı üretimdir...

Yani topumuz lisansaltı üretimdir.

Sonradan bir yerlileştirme olduysa bu konuda bilgim yok ...

Aynı şekil L55 topu da l44 topuna ek yapılarak elde edilen bir üründür yani l44 topu ek yapılarak l55 getirilmiştir ikisinin arasında 100-120 cm fark var diye aklımda kalmış yani l55 sıfırdan döküm bir top değildir.ilk üretim şekli böyleydi sonradan değişiklik ve tek döküm olmuş olabilir.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2024, 02:22:42 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3995 : 18 Ocak 2024, 04:00:35 »
Arkadaşlar yazım biraz uzun olabilir

Önce soru ve cevap şeklinde gitmekte fayda var?

Soru;

Antitank ve kamikaze ihalar ve bunlardaki gelişmeler sonucunda tankın safdışı bırakılması kolay ve ucuz hale mi gelmiştir?
Aynı şekil safdışı bırakılması kolay ve ucuz olmasına karşın pahalı bir araç mıdır tank?

Şimdi bu iki sorunun cevabı,
Evet Antitank ve kamikaze ihalar sayesinde tank çok kolay savaş dışı bırakılabilmektedir
Aynı şekil fiyatları 7 milyondan başlayıp 18-20 milyon dolar mertebelerini görebilir,kısaca pahalı aletlerdir.üstelik bu pahalılığına karşın safdışı edilebilmesi kolay ve ucuz olan aletler olması tankın cazibesini yitirmesine neden olmuştur.

Soru: Tankın beka kabiliyeti gerek antitank füzeleri gerek kamikaze ihalar karşısındaki çaresizliği bu şekilde devam edecek midir?

Cevap:
Antik füzelerine cevap verebilecek yani etkisiz bırabilcek pasif zırhlar vardır belirli derece ve tankın belirli bölgelerini aktif koruma sistemi olmaksızın koruyabilir yani kaliteli nera ,kompozit ve Era zırhlar mevcut.

Aynı şekil 360° aktif koruma sistemleri gün yüzüne çıkmaya başladı ,mühimmata karşı mühimmat gönderme felsefesine göre çalısan aktif koruma sistemleri antitank füzelerine karşı etkili olurken kamikaze ihalar konusunda ne derece etkin oldukları yada olabilecekleri bilinmiyor...

Aynı şekil mevcut tank üzeri rcws'ler sadece insanlara karşı konuşlandırılan maksimum 45-70 °derece yükselişe sahip sistemler iken günümüz gereksinimleri olan otomatik hedefe yönelebilen 90-95° yükselişe sahip,kamikaze ihalara kitlenebilen tankın aktif koruma sistemi sensörleriyle hareket edebilen akıllı sistemlere dönüşmesi oldukça olası

Ve ilerleyen zamanlarda lazer yada emp li aktif koruma sistemlerinin oluşturulması yada ürün haline getirilmesi oldukça olası ve gündeme gelebilir.

Şimdi bu olgular karşısında tank tekrar gerek antitank füzeleri gerek kamikaze ihalar karşısında etkin hale gelebilir yani bekasını sağlayabilir..

Peki bir diğer soru;

Bu soruyu sormalı mıyız bilmiyorum fakat gözardı edemeyiz..

Peki gelişmiş bir isr ve hava gözlem gücüne yada ileri gözetleyicilere sahipseniz ne olacak?

Kısaca burda kasteddiğim yada anlatmak istediğim şey gerek antitank gerek kamikaze İHA fırlatılan yer keşif tespit ve teşhis edilirse ve siz bu yerleri imha ederseniz tankı otomatikman koruma altına yada korumuş olursunuz...

Yani oluşturduğunuz yada oluşturcağınız doktrin tankın aktif koruma sistemlerine ihtiyaç duymadan da gerek antitank gerek kamikaze ihalara karşı korumayı sağlayabilir...

Soru;

Tanka ihtiyaç var mı?
Ne kadar ihtiyaç var?
Eskisi kadar önemli mı?
Piyadenin tanka ihtiyacı var mı?

Öncelikle bu sorulara cevap verelim.

Evet ihtiyaç var çünkü bir piyadeyi sadece hafif bir piyade tüfeği ile muharebe etmeye düşman birlikleri ile açık bir alanda göğüs gögüse çarpışmaya,muharebe etmeye hazırladığınız,eğitim verdiğiniz ortamda tanka ihtiyaç vardır ve olmaya devam edecektir.ustelik bu piyade için mevzi kazmak veya oluşturup bunun içinde savaşmaya zorladığınız ortamda kesinlikle ihtiyaç var.

Ne kadar ihtiyaç var konusu ;sizin düşman veya hasım gördüğünüz ülkeler ile bu ülkelerin piyade,tank  ve zırhlı araçları ile ne kadar yüzyüze gelme ve yine bu ülkeler üzerinde ne kadar ileri harekat,operasyon ve sıcak savaş geçirme olasılığına göre cevap bulabilir ve  gereken sayı konusunda gerekli cevabı bulmanızı sağlar, tabi bu sayı konusu tankın niteliğine göre değişir,Ülkemiz sadece eski soğuk savaş konseptine göre ülkemizde bu sayı orta, az nitelikte tanklarla 4000 rakamını bulmuştur yani gereken sayı konusunda fikir verebilir...

Hiç tank gereksizdir diyebilmek için kendinizi İsviçrede yaşadığınızı varsaymanız gerekmektedir.

Bu sayı yani 4000 sayısı şu an için aşırı bulabilirsiniz ama karşınızda Rusya gibi onbinlerce tankı olan bir ülke ile kafa kafaya gelme ihtimalini düşünürseniz ve bu ülkenin bir savaşta senede 500-2000 tank üretme kapasitesine sahip bir ülke olduğunuda varsayar isek bunu bozuk bir ekonomi ile yaptığını bilirsek elimizde 4000 adet tank bulunması gerekli şeklindeki yaklaşımı abartı bulmayız üstelik denkleme aynı anda Suriye İran ırak Yunanistan ve Ermenistan gibi ülkelerlede kafa kafaya gelme ihtimalini düşünürseniz bu 4000 rakamı hiç abartılı değildir. Ve birde Libya gibi ileri bir sahada tankları ortaya sürme gibi ihtiyaç duyduğumuz bir ortam olduğunu yada olabilceğini varsayarsak normal bir rakam olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Gelelim piyadenin Tanka ihtiyacı var mı? Konusuna düşmanın zma tank bulundurduğu ve cephede kullandığı ve pick-up,kamyon ve ev yapımı zırhlandırlışmış araçlara 20 ile 57 mm lik topları monte edebildiği ve cephede kullandığı ortamda aynı şekil bina,korunah,mevzi gibi engellerle karşılaştığı günümüz savaş ortamında tanka ihtiyacı eskisinden daha az değildir hatta dahada fazlalaşmıştır gerek yukarda belirtilen hedeflerin imhası için gereken ateş gücü gerek yukarda belirtilen hedeflerin ateşinden korunmak için gerekli zırh,hareketli mevzi olarak kullanımı açısından tanklara olan ihtiyaç piyade açısından değişmiyecektir.

Şimdi geriye iki soru kalıyor

Tank piyadeye destek için mi konuşlanmalı evrim geçirmeli..

Yoksa

Piyade tanka destek yakın koruma sağlamalı doktrin böyle oluşmalı

Şeklinde iki soruyu sorup cevap bulabilmeliyiz "Forumun yani bizim esas tartışma konusu bu olmalı o zaman tankın niteliği ve gereksinimleri konusunda sağlıklı görüş ve tartışmaların oluşmasını sağlar"

Dedikten sonra bir hatırlatma yapmak isterim

İkinci dünya savaşında Almanlar piyadeyi tanka destek için kullanmıştır.yani savaş ve cephenin esas yıldızı tanklardır

Aynı ikinci dünya savaşında Fransızlar tankı piyadeye ateş destek aracı olarak kullanmışlardır yani ikinci plana atmışlardır.

Sonuç;

Fransızlar kaybetmiştir
Almanlar Fransızların içinden geçmiştir
Yine Aynı Almanlar çok kısa sürede gerek tüm avrupayı ki burdan kasıt kıta avrupası ve Rusya'da Moskova önlerine kadar gelebilmiş oldukça büyük bir coğrafyayı ele geçirmişlerdir..

Bu bilgilerde unutulmamalıdır.

« Son Düzenleme: 18 Ocak 2024, 15:41:02 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3996 : 18 Ocak 2024, 12:15:38 »
Cevap:

Tank piyadeye destek veriyorsa, o birliğe piyade birliği (motorlu veya mekanize) denir.

Piyade tanka destek veriyorsa , o birliğe zırhlı birlik denir.

Sahada her ikisine de, veya her hangi birine de ihtiyaç olabilir.

Bu; düşmana, araziye, iklime göre seçeceğiniz hareket tarzınızla ortaya çıkar. Bu secimleri yapan ve karar verenlere komutan , karara göre plan yapanlara da kurmay diyoruz.

Yani hic bir seyin kesin bir cevabı yoktur. Neye ihtiyaç varsa ona göre planlarsınız. Zaten o yüzden kolordularda hem zırhlı hem mekanize , hem de komando tugayları var.  İstediğin sekilde karıştır, planla, icra et.

Bulut altı dronlar ve sensörleri çok önem kazanacak. Sizin de yazdığınız gibi düsman tanksavar ve kamikaze dron  atış mevzilerini görüntüden, ısıdan, hareketten, elektronik olarak bir sekilde anında tespit edip size  öncellik kazandıracak; isaretleyerek veya koordinatı vererek  uygun mühimmat ve silah ile vurulmasını sağlayacak ve sahadaki birliklerin üstünde  sürekli uçarak veri sağlayacak sabit veya döner kanatlı  bulut altı dronlar  yarının değil  bugünün yıldızları.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2024, 17:58:02 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3997 : 18 Ocak 2024, 15:04:07 »
Bence, "Anakara savunma konsepti" şekillendirecek Tank ve geleceğini,
Örneğin; Türkiye Savunma ve savaş doktrinini Zırhlı Mekanize Birlikler üzerine kurduğu için Altay veya sonrasında da Alternatifi yine Zırhlı ve Atış gücü yüksek bir ürün geliştirmek zorunda.

Mesela Rusya Federasyonu anakara doktrini Hava indirme birlikleri üzerine kurulu. O devasa coğrafyada karadan birlik sevkiyle müdahale ve Nicelik imkansıza yakın olduğundan, Hava indirme Birlikleri üzerinden etkili konsept en makulü. Rusya'nın kendi topraklarına karşı doktrini buyken, dış tehditte Batı bloğuna karşı da Binlerce Tank ve uçak üretimini elzem görüp, Mekanize gücünün yarısına yakınını da Çin sınırını kontrolde kullanıyor.

Coğrafik yapısı ve Nicelik açısından dahi baktığımızda, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde de anakara ve hudut öncelik algılamasının etkin çözümünde yine Zırhlı Mekanize Birlikler olacağını, Dış tehdit seviyelerindeki caydırıcılığın ise Hava ve Füze konseptine evirileceğini düşünüyorum.

Bu sebeple de anakara savunma ve etkinliğinde Türkiye'nin, etkin ve caydırıcı Zırhlı Birliklere ateş-destek  sağlayacak bir ürünü mutlaka envanterinde ve yüksek oranda bulundurması gerekecektir.

Zırhlar ve ağırlıkları ve de en önemlisi koruma seviyeleriyle ilgili çok yönlü çalışmalar Dünya üzerinde yapılıyor. Zırh teknolojisi üzerine yapılan 2 çalışma (aktif-pasif) mantıken de anti tank mühimmatlarına karşı etkili koruma sağlayacak gibi görünüyor ancak Sİ HA'lara karşı hala etkin bir görüş netleşmiş değil.

Belirttiğim Zırh teknolojisi, Elektromanyetik alan fikrine dayanıyor. Pasif de ve Aktifte farklı çalışmalar olsa da bu teknolojinin isteyeceği elektrik gücünün nasıl sağlanacağı üzerinde de çalışmalar yürütülüyor. SİHA'lara karşı ise yine ED sistemleri üzerinde duruluyor. Bu da Tankın sağlayacağı elektrik gücünün çok yüksek miktarlarda olması gerekeceği anlamına geldiğinden, bu gücü motordan almanın hem motorların gücünün büyütülmesine hem de hacimsel büyümeye yol açacağından, kaynak besleme çözümleri gerekiyor.

« Son Düzenleme: 18 Ocak 2024, 15:18:39 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3998 : 18 Ocak 2024, 15:32:19 »
Belirttiğim Zırh teknolojisi, Elektromanyetik alan fikrine dayanıyor. Pasif de ve Aktifte farklı çalışmalar olsa da bu teknolojinin isteyeceği elektrik gücünün nasıl sağlanacağı üzerinde de çalışmalar yürütülüyor. SİHA'lara karşı ise yine ED sistemleri üzerinde duruluyor. Bu da Tankın sağlayacağı elektrik gücünün çok yüksek miktarlarda olması gerekeceği anlamına geldiğinden, bu gücü motordan almanın hem motorların gücünün büyütülmesine hem de hacimsel büyümeye yol açacağından, kaynak besleme çözümleri gerekiyor.

Her kim böyle düşünüyorsa, kafasını bilim kurgu kitaplarından kaldırsın ve fiili çatışma bölgelerine iyice bir baksın, bence. Kara savaşları, deniz savaşlarına benzemeye başladı. Neden böyle oldu? Çünkü, gelişen gözlem imkanları ile hem akıllanan ve hem de menzilleri artan mühimmatlar/dronlar nedeniyle, karasal engebeler bir ölçüde önemlerini yitirdi.

O zaman sorulması gereken soru şu: Denizde üstünlük nasıl kuruluyor günümüzde? 6 Etmen aklıma geliyor hemen. 1- Yetkin personel, 2- uzun menzilli mühimmatlar, 3- hava üstünlüğü, 4- denizaltı üstünlüğü, 5- birbiri ile eş güdümlü hareket eden platformlar, ve 6- en önemlisi, kalabalık ve maliyet etkin bir donanma.

Bu analojiyi karaya uyarlarsak, karada denizaltı'nın eşdeğeri nedir? Bence çok iyi bir şekilde kamufle olabilen sniperler ve tanksavar takımları bu kategoriye girer.

Bu benzetmenin ışığında, eşgüdümlü hareket edebilen, maliyet etkin ve nicelik üstünlüğünü alabilecek kara platformlarına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.. Über-süper ve fantastik araçlara değil.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2024, 20:45:34 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3999 : 22 Ocak 2024, 16:18:39 »
Selamlar,
Sn. Merzifonlu, yazımda bilim kurgu intibasıyla bir kalkan manası çıktı sanırım. İşin özetini kısaca şöyle özetliyeyim,

Mesela biri, İki adet elektrik yüklü ara plakanın Tank zırhının üzerine monte edilmesi. Elektromanyetik zırh, temelde patlayıcı reaktif zırha benzeri bir prensibe dayanıyor ve çalışmalarda Elektromanyetik zırh veya elektromanyetik reaktif zırh deniyor. Era ve Nera'ya göre çok hafif olmasını da büyük etken tabi.
Mühimmat sensörlerle algılanınca, yön ve açısına göre ilgili plakalardaki yalıtkan malzemelere yüksek enerji gönderilmesi ve plakadaki alanda, bölgesel yüksek manyetik alan oluşturmasını ve ilgili katman plakayı mühimmata yönlendirilmesini içeriyor.

Başkaca çalışmalarda var ve Ülkemizde de bir çok haber geçilmiş. Çözüm müdür? Sahada fiili denemelerini görmeden bir şey söylemek zor. Önce bu elektriğin nasıl üretileceği ve bunun personele etkileri çözülmesi gerekiyor gibi görünüyor.

https://academic-accelerator.com/encyclopedia/electric-armour
https://www.savunmasanayist.com/elektro-manyetik-zirh-konsepti/
https://www.quora.com/Some-10-years-ago-I-read-about-an-emerging-technology-electric-armour-for-protecting-main-battle-tanks-How-far-has-this-technology-advanced-Did-it-prove-impractical-Is-it-the-next-big-thing

« Son Düzenleme: 22 Ocak 2024, 16:27:51 Gönderen: DoganTuran »