Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 994202 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3960 : 15 Ocak 2024, 13:05:53 »
Selamlar,
MKE, 120 mm L55 kalibre Altay Topunu Lisans altında üretiyor. Yerli olan ise top kadar önemli olan Volkan 2 Atış Kontrol Sistemi.
MKE'nin "Yerli ve Milli" açıklamasına gelirsek; Açıklamanın tarihine bakmanız yeterli olacaktır...

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3961 : 15 Ocak 2024, 13:14:28 »
Selamlar,
MKE, 120 mm L55 kalibre Altay Topunu Lisans altında üretiyor. Yerli olan ise top kadar önemli olan Volkan 2 Atış Kontrol Sistemi.
MKE'nin "Yerli ve Milli" açıklamasına gelirsek; Açıklamanın tarihine bakmanız yeterli olacaktır...
mkek müdürüde ismail demir de daha öncesinden açıklamıştı. topu kendi imkanlarımızla yerli ve milli şekilde üretiyoruz diye. ilk prototiplerde Kore yapımı alman lisanslı top kullanılıyordu. daha sonra ismail demirin açıklamalarıyla topun üzerindeki değişiklikler asıl toptan daha farklı bir topun ortaya çıkmasına sebep olduğu için mkek tarafından lisans altında üretmek yerine patentini alıp yerli ve milli üretime dönüştürüldü.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3962 : 15 Ocak 2024, 14:32:12 »
Sn. selcukkocak78,
Bahsettiğiniz Top L44 topu. Onunda üretimi MKE'de, evet patent anlaşması ile yalnızca bizim Leopard 2 tankları için üretim izni var. Arifiye'deki Leo2 modernizasyon tanıtımda da, neden L55 değildi L44 topu var diye tartışılmıştı. Sebebi ise L55 topu lisans altında sadece Altay için üretilebilmesi ve kullanılmasıydı. Şunu da belirtmek gerekir L44 topu kötü topta değildir ki Abrams M1A3'lerde dahi tercih edilmiştir.

L44 ile L55 arasında uzunluk, tepme sistemi, Menzil, ağırlık ve mühimmat farkları mevcut. Dünyada hem mekanik hem de stabilizasyon açısından en iyi Top ki Altay için seçilme sebebi de buydu.
Topta yapılan bazı değişiklikler farklı Topa evirilmesi, Ticari Askeri anlaşmalarda ancak Lisans hakkı olan Ülkenin onayıyla olur ki en gelişmiş Tank Topunda nasıl bir geliştirme yapılmış olduğunu Sn. İsmail Demir açıklasaymış daha isabetli olurmuş. Ana ürünü temin eden yani ürün sahibi Topu vermezse peki bu bazı değişikliklerin bir faydası kalır mı sizce.

Dolayısıyla L55 Alman Rheinmetall firması tarafından gönderiliyor ve MKE Topun Namlusunu üretiyor. Yapılan anlaşma bu ve şu ana kadar da bu Top sadece 6 adet Altay'da bulunuyor. MKE gerek çekili Top gerekse 76mm Topta çok iyi işler çıkarıyor ki bunu bizde taktirle karşılıyoruz. Bu manada Topun Namlu dökümü, pres veya işlemede geliştirmeler olsa da, L55 gibi 30 yılda geliştirilmiş ve Altay'da kullanılması için çok ciddi uğraşlar verilmiş bir Topun, bazı geliştirmelerle özgün hale getirilmesi ve Kendi topumuzu üretiyoruz denilmesi hem teknik hem Ticari hem de Fiili açıdan  gerçekçi durmuyor.

Savaş alanına süreceğiniz Ana Muharebe Tankının en önemli silahında da böyle bir riske girilmek istenmeyeceğini de düşünmenin yanı sıra, ilgili açıklamaların tarihlerine dikkat etmemiz gerekiyor ki TRT Altay belgeselinde dahi yetkili-yetkisiz kişilerce birçok yanlış bilgi verildiğini görüyoruz.

Tüm bu nedenlerle, konuya teknik, donanım, kabiliyet ve Ticari anlaşmalar açısından bakmanın daha isabetli çıkarımlar yapmakta etkili olacağını değerlendirmekteyim.
Yoksa bizlerinde gönlünden geçen ve hedef olarak gördüğü, Altay'ın %100 yerli teknolojilerle üretiliyor olmasıdır.
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2024, 14:43:53 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3963 : 15 Ocak 2024, 17:58:03 »
Sn. selcukkocak78,
Bahsettiğiniz Top L44 topu. Onunda üretimi MKE'de, evet patent anlaşması ile yalnızca bizim Leopard 2 tankları için üretim izni var. Arifiye'deki Leo2 modernizasyon tanıtımda da, neden L55 değildi L44 topu var diye tartışılmıştı. Sebebi ise L55 topu lisans altında sadece Altay için üretilebilmesi ve kullanılmasıydı. Şunu da belirtmek gerekir L44 topu kötü topta değildir ki Abrams M1A3'lerde dahi tercih edilmiştir.

L44 ile L55 arasında uzunluk, tepme sistemi, Menzil, ağırlık ve mühimmat farkları mevcut. Dünyada hem mekanik hem de stabilizasyon açısından en iyi Top ki Altay için seçilme sebebi de buydu.
Topta yapılan bazı değişiklikler farklı Topa evirilmesi, Ticari Askeri anlaşmalarda ancak Lisans hakkı olan Ülkenin onayıyla olur ki en gelişmiş Tank Topunda nasıl bir geliştirme yapılmış olduğunu Sn. İsmail Demir açıklasaymış daha isabetli olurmuş. Ana ürünü temin eden yani ürün sahibi Topu vermezse peki bu bazı değişikliklerin bir faydası kalır mı sizce.

Dolayısıyla L55 Alman Rheinmetall firması tarafından gönderiliyor ve MKE Topun Namlusunu üretiyor. Yapılan anlaşma bu ve şu ana kadar da bu Top sadece 6 adet Altay'da bulunuyor. MKE gerek çekili Top gerekse 76mm Topta çok iyi işler çıkarıyor ki bunu bizde taktirle karşılıyoruz. Bu manada Topun Namlu dökümü, pres veya işlemede geliştirmeler olsa da, L55 gibi 30 yılda geliştirilmiş ve Altay'da kullanılması için çok ciddi uğraşlar verilmiş bir Topun, bazı geliştirmelerle özgün hale getirilmesi ve Kendi topumuzu üretiyoruz denilmesi hem teknik hem Ticari hem de Fiili açıdan  gerçekçi durmuyor.

Savaş alanına süreceğiniz Ana Muharebe Tankının en önemli silahında da böyle bir riske girilmek istenmeyeceğini de düşünmenin yanı sıra, ilgili açıklamaların tarihlerine dikkat etmemiz gerekiyor ki TRT Altay belgeselinde dahi yetkili-yetkisiz kişilerce birçok yanlış bilgi verildiğini görüyoruz.

Tüm bu nedenlerle, konuya teknik, donanım, kabiliyet ve Ticari anlaşmalar açısından bakmanın daha isabetli çıkarımlar yapmakta etkili olacağını değerlendirmekteyim.
Yoksa bizlerinde gönlünden geçen ve hedef olarak gördüğü, Altay'ın %100 yerli teknolojilerle üretiliyor olmasıdır.
sn. doğan turan  ben çıkarım yapmıyorum.mesajlarımda çıkarım yaptığımda muhakkak şu kelimeleri görürsünüz'' bana göre , sanırım, yada tahminen''. bu muhabbetin asıl kaynağı mkek genel müdürü ve sn ismail demirin yıllar önceki açıklamalarıdır. açıklamada aynen yazdığım minvaldedir. yani top yerlileştirilmiş olup patenti ve hakları bizdedir. leopardlar için yapılan üretimler lisans altında devam etmektedir aynen g3 gibi.nasılki mpt yi yaptık bu topuda aynen o şekilde yaptık.bence bir geçmiş videoları araştırın
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2024, 18:11:58 Gönderen: selcukkocak78 »

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3964 : 16 Ocak 2024, 19:47:52 »
Sizi ikna etmekten çok, bütün sürece ve ilgili konuya hakim olarak (MKE dahil) teknik ve fiili açıklık getirmeye çalıştım. Tank topu üretmenin özellikle L55 emsali bir top üretimin ne olduğunu umarım Sn. İsmail Demir vs. farkındadır diyelim...

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3965 : 17 Ocak 2024, 00:30:00 »
Sizi ikna etmekten çok, bütün sürece ve ilgili konuya hakim olarak (MKE dahil) teknik ve fiili açıklık getirmeye çalıştım. Tank topu üretmenin özellikle L55 emsali bir top üretimin ne olduğunu umarım Sn. İsmail Demir vs. farkındadır diyelim...
yani diyorsunuz ki mkek müdürü ve eski ssb başkanı sizin kadar konuya hakim değil ve bilgili değiller.yani adamlar boş konuşuyorlar size göre.
o zaman basit bir soru sorayım biz almanlarla hani tank yapmayalım diye bize motor vermeyen almanlarla sadece leopardlar için geçmişte yaptığımız lisans antlaşması konusunda, ne olduda altay için lisans antlaşması bile yapmadığımız halde topunu üretmemize izin verdi.(bu sizin iddianız benim değil)motor vermediler ama top namlu yapabilirsiniz mi dediler yani. bence siz olaydan zerre haberdar değilsiniz

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #3966 : 17 Ocak 2024, 01:32:46 »
Şimdi bir şey öğrendim. L44 L55 nedir? 120 mm topta L44 demek 120x44 mm namlu boyu var demek. öbürü de 120x55 mm namlu boyu var demek.   Bu bir model numarası değil onu demek istedim isteyen  kendi L55 ini üretebilir mantıken tankta L55 var demek onu alman malı yapmıyor. Benim anımsadığım Kore üzerinde bir lisans ilişkisi vardı ama bu Rheinmetall ile alakalımı Kore ilemi alakalı bilmiyorum. Yoksa sadece namlu imalat tesisimi Kore ile işbirliği ile yapıldı. Kim biliyorsa anlatsın
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2024, 01:34:50 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Fedakar _asker

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3967 : 17 Ocak 2024, 01:46:29 »
Batı tanklarındaki  L 55  120 mm namlu dört bin metreden vuruyor,  yeni geliştirilen 130 mm namlu ise  sekiz bin metreden vuruyor,  bu durumda  batı tanklarına karşı Altay tank namlusu  demode olmuş demektir, bizde en az 130 mm kadar etkili bir tank topu geliştirmeliyiz. Bu iş bir an önce başlamalı kimle yapılacaksa bunu kendimizmi yapacağız yada teknolojik destek ile mi yapacağız  bir an önce çalışmalar başlamalı bu sefer çağı yakalamalıyız bu stratejik önemde öncelikli bir konu hatta yapabilirsek biz daha önce 130 mm dengi bir namluya geçmeliyiz. Aktif koruma sistemlerinin yaygınlaşağı ünümüzdeki dönemde etrafımızdaki tank tehditlerine karşı yeteri kadar modern namlulu tank stoku yapılmalıdır.
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2024, 08:43:47 Gönderen: Fedakar _asker »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3968 : 17 Ocak 2024, 09:48:11 »
Dünyada 130 mm tank topu kullanan seri üretim tank yok...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #3969 : 17 Ocak 2024, 11:03:18 »
130mm top diyorsun ne güzel diyorsun sonra mühimmat sayısı 15 tane filan çıkıyor bu kadar mühimmatla savaş mı kazanılır

« Son Düzenleme: 17 Ocak 2024, 11:04:44 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.