Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 994044 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3880 : 16 Kasım 2023, 21:38:06 »
Her şeye bir cevap her şeye bir cevap maşallah hiç yenilmiyonuz münakaşada

Uzun bir tartışma , her iki tarafında haksız olduğunun delilidir.
                                                                                  (Voltaire)

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3881 : 16 Kasım 2023, 22:21:01 »
Kılıç ile kalkanın mücadelesi bitmez.  Tartısmanın zararı olmaz ama sonucu da olmaz. Krndi adıma şunu söyleyebilirim nitelik kadar nicelik de önemlidir.

Zaten eski nesil tanklar mevcut olduğundan ve tanksavarlar cok yoğun olduğundan ,muhtemel kayıplar göz önünde bulundurularak tank taburlarındaki tank sayısı düşürülemiyor.

Su anki kadrolara göre : tank takımında 4; tank bölüğünde 4x3 tank takımı+1 bl.komutanı olmak üzere 13 ; tank taburunda 3x13 tnk.bl+2 tb.kh olmak üzere tank taburlarında 41'er tank  mevcut.

Aktif korumalar rüştünü ispat ederse ve muhtemel kayıpların daha az olacağı değerlendirilirse yeni nesil tanklar aynı işi daha az tank ile başarabilirler. Örneğin tank takımında 3 ; tank bölüğ iyi ünde 3x3 takım +1 bl.k.= 10 tank ; tank taburunda 10x3 bölük + 1 tabur komutanı tankı olmak üzere bir tank taburunda toplam 31 tank olacak sekilde sayı azaltılabilir.

Her taburda 10 tank azaltabilmek demek sadece tedarik safhasında (yaklasık 50 tabur olduğunu düşünürsek) 500 tank azaltabilmek demek. Bu da günümüz fiyatları ile (altay dengi bir tank için) 5 milyar dolar tasarruf demektir. Daha bunun yedek parça, personel sayısı ve eğitimi, garaj imalatından tasarruf gibi getirileri de olur.

Tank taburlarına birer ağır İKA bölüğü eklenebilir . 50 tabura 12'şer adet İKA (4x 3 takım)  ve 3 adet 8x8 İKA takım komuta aracı ekleseniz ; 600 ağır İKA (30 mm top+2 omtas) ile savaş meydanına ve meskun mahal çatışmalarına yeni bir soluk getirirsiniz. Maliyeti de azaltılan tanklardan fazlasıyla çıkar.

Bu arada tanksavarlara karşı en iyi tedbir tanksavar roket alevinin tayfında arama yapan termal GAG kamerası ile donatılmış ve zırhlı birliği yukarıdan takip eden ve irtibatta olan bulut altı İHA devriyesi olabilir. Civardan roket motoru veya kamikaze drone bustırları ateslendiğinde alarm ve karşı tedbir icin etkili bir unsur olur.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3882 : 17 Kasım 2023, 00:18:42 »
Bütçe görüşmelerinde ALTAY tankı ile ilgili soruları cevaplayan savunma bakanı ilk 85 tankın Kore motoru ile müteakip 165 tankın yerli motor ile hizmete gireceğini söyledi. Bu durum da böylece aydınlanmış oldu.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #3883 : 17 Kasım 2023, 00:37:01 »
Bütçe görüşmelerinde ALTAY tankı ile ilgili soruları cevaplayan savunma bakanı ilk 85 tankın Kore motoru ile müteakip 165 tankın yerli motor ile hizmete gireceğini söyledi. Bu durum da böylece aydınlanmış oldu.

Bilmem kaçıncı defa hayırlı olsun. Yani olsun artık!

Ukrayna her türlü tanksavarı var ama bakın Ukrayna nın işgal edilen şehirlerinde Rusya tankları dolaşıyor. Şehri bu tanklar ele geçirdi demek ki işe yarıyorlar hala. Bu tanklar sokaklarda olunca koca şehir muma dönmüş var mı binalardan ateş eden filan. Mahallenizin köşesinde böyle iki yunan tankı dursa camdan ona ateş edebilir misiniz hissiyat olarak tahmin yürütün

Ukrayna'nın elindeki tanksavar kadar elimde olsun, pencerenin önünde böyle duran iki Yunan tankını bir kaç dakika sonra cımbızla toplanacak hale getirirdim. Tüm hissiyatımla söylüyorum. Af yok! Yunan sınırlarımızı aşıp bir zamanlar yaptığı gibi birilerinin gazıyla bir maceraya yeltenirse, bu defa soluğu Ege'de değil, Adriyatik'te alır.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3884 : 17 Kasım 2023, 14:16:27 »
Ufak bir katkı yapayım.

Askeri birlik hesaplamaları yapılırken o birliklerin görevleri, harekat alanları vs. dikkate alınır. Buna göre, bir tank taburunun hedef harekat alanı bellidir. Ona göre de kullanacağı silah ve sistemlerin cins ve adetleri tespit edilmiştir.

Mevcut durumda yeni veya yüksek seviyede modernize edilmiş tanklar tabur seviyesinde bu vazifelerini 41 tankla icra edebilmektedirler. Ancak, elimizdeki M-48 gibi platformlar ile bu mümkün değildir. Kanaatimce, bu durumdaki tankların bulunduğu taburlar 54 tankla görevlerini yapıyorlardır. Bu yapıda, her birinde 5 tank bulunan takımlardan 3'ü bir bölüğü, 3 bölük bir taburu oluşturuyordur. Ayrıca, 5 tanklık bir takım karargah ve servis bölüğünde, 4 tank da tabur karargahında görev yapıyordur.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3885 : 17 Kasım 2023, 16:54:59 »
Altay değiştirilmesi gereken şu an için en önemli unsur

Rcws yani remote control weapon system (Uzaktan komutalı silah sistemi.

1-yazılımsal olarak hedef tespit teşhis ve atış altına alıp imha etmeli.
2-yükseliş açısı +95 olmalı özellikle İHA v kamikaze ihalara karşı Altay'ın üzerindeki rcws'de bu özellik olduğunu düşünmüyorum.
3.durumsal farkındalık elemanları ile ortak çalışabilmeli veri alabilmeli.

Son olarak Akkor'da İHA ve siha ve kamikaze ihalara karşı ek olarak yamgöz gibi görsel bir sensör ve yazılım olarak tanksavar ve İHA,kamizake İHA vesaire ayırt edebilecek yazılım ve sensöre sahip olmalı.Bugün aktif koruma sistemlerinin sorunu tanksavardan yavaş olan İHA,kamikaze İHA sistemleri ayır edip cevap verememesi

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3886 : 17 Kasım 2023, 19:08:09 »
Milli Savunma Bakanı Güler:

💢 Toplam 250 adet ALTAY Tankı üretilecek.

💢 Güney Kore bize 85 tane motor veriyor. 165 tanesi de yerli güç grubuyla yapılacak.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3887 : 19 Aralık 2023, 15:52:56 »
https://x.com/sanayisavunmatr/status/1736762401502949506?s=46&t=OY4-SoeLuOLrJ4puZjXLWg

Endonezya için üretilen Kaplan Tankları. Kendine tank üretmeyen ülkenin tank ihraç etmesi. Dünyada bi bize yakışırdı. Bu tank biraz reklam yapsın ben ciddi satış başarısı yakalayacağını düşünüyorum. Asimetrik harp için aktif ve pasif savunma sistemleri ile donatılmış ve geliştirilmiş hali Asya için , bu tip ucuz ve klasik hali Afrika  pazarı için. FNSS’nin bayi ağının genişliği ve cazip teklifleri ciddi satış gösterebilir. Çıkartma filoları için de çok uygun bir ürün. 300+lı adetleri ileriki dönemde 4-5 ülke için göreceğimizi düşünüyorum.(Endonezya hariç)

Bize gelirsek M48 ile mavi vatan tatbikatı yapıp AMT tank istiyoruz diyen kuvvet bundan almaz.
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2023, 16:00:42 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3888 : 19 Aralık 2023, 16:01:49 »
Kaplan 110 mm top takılı ZMA'dır diyip tartışmayı başlatayım  ;D

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #3889 : 19 Aralık 2023, 16:14:49 »
FNSS i yerli firma olarak görmek isteyen görebilir benim gözümde BAE dir. 
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2023, 16:33:39 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.