Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 994094 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3860 : 14 Kasım 2023, 01:22:59 »
Aslında bazıları yada biz bazı şeyleri gözden kaçırabiliyoruz

En basit şeylerde bile yetersizız

Mesela burda kaç kişi m48 ve m60a3 lerin stablizasyonun çalışmadığını biliyor

En basiti Altay tankı burda bile oyun değiştirici

Altay tankı demek hareket halinde hareketli hedeflere atış yapabilmek demek.

Yeni bazı şeyler değişmiyor değil.

1.Ama kimse Akkor için top attack yapan atgm'lere engelledi yada engelleyebilir diyemiyor

Aynı şekil

2.Lançet gibi drone'lara karşı gerek üst zırhı ,gerek akkor ne durumda buna karşı deneme yapılıyor mu ?bunu mesela kimse bilmiyor bilen biri olsa gelip buraya yazar

3.Yada Hamas militanın 1000 dolarlık iha ile çukur imha başlıklı bir antitank sistemini tepeden tankın üstüne bırakması

Veyahut
4.Rcws sistemleri yakın ve uzaktaki piyade, militan vesaire namlu çevirip ateş altına alabiliyor mu? Merkavalar yada mürettebatı bu alanda çuvalladı.

Kısaca saydığım 4 maddeye; durumsal ve elektronik vede fiziksel olarak hazır değilsek kimse güncel bir tank üreteceğiz demesin.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3861 : 14 Kasım 2023, 16:09:47 »
1200bg mi?

Tanrı aşkına,  Leo'yu  bırakıp Challenger   mi yapacağız?
modernizasyona devam,  modernizasyon bitince de 800bg ve altı  güçlerle  tekerlekli ve paletli  hafif tank ve  top taşıyıcı araçlar filan.
800bg  üzeri  şeyler  bu günün konusu değil,  daha çok var o hayallere.
belli ki  kolay da olmuyor.
---
genel olarak konuşuyorum,  bizde tuhaf bir anlayış var,  bir konuda arge başlatıldığı zaman  işin sonunda  başarı kesin sanıyoruz.
hayır,  arge sürecinde  başarı kesin değildir;  hatta bu gezegende  sanayi devriminden bu tarafa düzgün bir envanter  çıkartılsa  muhtemelen  başarısızlıkla biten arge  projelerinin  başarıyla biten arge projelerinden fazla olduğu  ortaya çıkar.
 inovasyon,  arge  gibi  conconlu  kavramlar  iyi de,  en  iyi ürünü  iş işten geçtikten sonra  almakla,  günü kurtaracak ürünü  lazım olduğunda almak arasında da fark var.
 gerçekçi yaklaşımlar ve erişilebilir hedefler koymak  önemli;  yoksa  prototip ve test  bahçesi olmaktan öteye gitmek güçleşiyor.
bu gün 1200bg motorlu bir  tankın  bizim için gerçekçi bir alternatif olduğunu  sanmıyorum.
belki üç veya beş yıl sonra;  ama  işte bu gün değil.
yanlış analiz etmiyorsam,  bu gün  için erişilebilir hedef 800bg  ve altı güç değerlerinde  araçlardır.
işini de görürler;  çünkü  neticede 1500bg  motorlu  tank da  modern bir füze  ile düşüyor,  800bg  araçlar da.
bununla beraber,  1500bg  ile yürüyen araç da 120mm top taşıyor,  800bg  motorla yürüyen araç da.
telsizinden  Pulat'ına,  makineliden  topuna  aynı senaryoda  aynı işi  yapıyor ve aynı senaryoda aynı işi  yapamıyor.
zaten  sözgelimi M60  modernizasyonuyla da  yine bu  güç değerleri sınırında araçlar  olacak,    yani 800bg sınırı  hala  iş görüyor..
Roketsan'ın MZK   kulesini   ve Aselsan'ın  sistemlerini  M60'a  oturtmakla,   aynı sistemleri
   aynı   güç değerlerine sahip  yeni araçlara  oturtmak arasında ciddi bir fark olmasa gerek yani.
bu kadar geniş bir ülkeyi  60ton üzeri  ağır tanklarla koruyacak  adetlerde  tankın
 ordu envanterine alınması muhtemelen 2040  sonrasına  denk gelir,  o da  işler yolunda giderse.
demek  argeden  daha öncelikli bir sorunumuz var,  verimlilik.

« Son Düzenleme: 14 Kasım 2023, 16:13:19 Gönderen: korsan2 »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3862 : 14 Kasım 2023, 16:13:00 »
Eldeki M60lar nasıl zamanla guncellenip kullanma imkanı devam ettiyse, Altayda zamanla değişen koşullara göre guncellenir...

M60, leopar2 yi guncelleyip kullanmak mi daha kolay, nispeten yeni olarak tasarlanmış, yapilmis Altayi mi?

Ortada kendi başına bir tank olacak, düşman elindeki bütün silahları tanka atacak ama tanka birsey olmayacak yoksa tank iyi tank değil gibi bir beklenti olamaz..

Hele bir yapıp envantere alalimda isterse orta hallice bir tank olsun, elimizdekilerden iyi olacaktır...yapana kadar ogrendiklerimiz ve kazandigimiz beceriler bile yapmaya yeterli nedendir...
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3863 : 14 Kasım 2023, 16:41:19 »
"Hele bir yapıp envantere alalimda isterse orta hallice bir tank olsun, elimizdekilerden iyi olacaktır...yapana kadar ogrendiklerimiz ve kazandigimiz beceriler bile yapmaya yeterli nedendir..."

işte konu da o zaten,  yapıp envantere alabilmek.
sen yapmaya çalışırken  kimse oturup  beklemiyor,  onlar da ilerliyor bu arada.
13 yıl öncenin modern füzesinin  zırh delme kapasitesiyle 2023  model füzenin zırh delme kapasitesi aynı mı yani? 
hayır,  o da durmadı,  o da ilerledi.

belki biraz karışık olacak;  ama  bir örnek  vereyim.
"2010'da sen ve arkadaşın  yürümeye başladı.
2015'e kadar ikiniz de her yıl bir adım attınız ve 2015'te sen de o da  başladığınız noktadan beş adım ileridesiniz.
sen 2015'te  durdun ve iki  yıl adım atmadın;  ama arkadaşın durmadı.
sen tekrar adımlamaya  iki  yıl sonra başladın.
bu durumda 2020'ye geldiğinde   sen ve o hiç durmayan arkadaşın aynı noktada mı olursun?
hayır,  aynı anda  yürümeye başladığınız halde  o senden  adım  ileriye gitmiş oluyor  ve  bu  döngü   senin sürekli  geride kalmana  ve hatta  daha da geride kalmana  neden oluyor"

eğer en yakın düşmanınla aranda okyanuslar varsa  ve eğer  önünde  birden çok  alternatif varsa ,  tabi  yapana kadar öğrendiklerin  bile  yeterli; ;  ama  bizim en yakın düşmanımızla aramızda okyanus  da yok,  önümüzde  birçok alternatif de yok.

Türkiye büyüktür;  ama Türkiye kadar büyüktür.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #3864 : 14 Kasım 2023, 21:43:25 »
Korsan o aradaki zaman farkı öyle olmuyor hissiyatımca. Bizden 50 yıl önce tank yapmaya başlayan bir ülke ile bugün tank yapmaya başlasak arada 50 yıl değil en fazla 5 yıl fark olur tank bittiğinde. Hatta projeye geç bitirmeden ileri gelerek aynı olma hatta bizim daha iyi olma ihtimalimiz bile olabilir. Aradaki farkın büyük kısmı insanlık uygarlığının biliminin ilminin eriştiği son teknolojidir küçük bir kısmı da o firmanın elli yıllık birikimidir. Bu yüzden o büyük kısma zaten herkes eşit erişimde başlıyor yarışa kimse 50 yıl geriden başlamıyor. Bugün sen ben çamaşır makinesi yapmaya kalksak 10 yıl önceki BOSCH dan daha iyisini yapabiliriz biraz ciddi ilgilenirsek. Bu yüzden enseyi karartmadan uğraşan kazanır kimse kimseden erişilmez derecede önde değil.

Motora gelirsek eni boyu ağırlığı verimi bir karış kötü olmaya razı gelirsek 1500 bg motor rahatlıkla yaparız. Tabi motorun rahatlığı anca şu anki debelenmemizi kastedecek kadar oluyor. Motor yapacağız biz ama MTU dan bir karış büyük olacak verimi de bir karış kötü olacak ona razı geleceğiz olacak bitecek
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2023, 21:46:49 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3865 : 14 Kasım 2023, 22:03:59 »
Korsan o aradaki zaman farkı öyle olmuyor hissiyatımca. Bizden 50 yıl önce tank yapmaya başlayan bir ülke ile bugün tank yapmaya başlasak arada 50 yıl değil en fazla 5 yıl fark olur tank bittiğinde. Hatta projeye geç bitirmeden ileri gelerek aynı olma hatta bizim daha iyi olma ihtimalimiz bile olabilir. Aradaki farkın büyük kısmı insanlık uygarlığının biliminin ilminin eriştiği son teknolojidir küçük bir kısmı da o firmanın elli yıllık birikimidir. Bu yüzden o büyük kısma zaten herkes eşit erişimde başlıyor yarışa kimse 50 yıl geriden başlamıyor. Bugün sen ben çamaşır makinesi yapmaya kalksak 10 yıl önceki BOSCH dan daha iyisini yapabiliriz biraz ciddi ilgilenirsek. Bu yüzden enseyi karartmadan uğraşan kazanır kimse kimseden erişilmez derecede önde değil.

Motora gelirsek eni boyu ağırlığı verimi bir karış kötü olmaya razı gelirsek 1500 bg motor rahatlıkla yaparız. Tabi motorun rahatlığı anca şu anki debelenmemizi kastedecek kadar oluyor. Motor yapacağız biz ama MTU dan bir karış büyük olacak verimi de bir karış kötü olacak ona razı geleceğiz olacak bitecek
+1

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3866 : 14 Kasım 2023, 22:17:32 »
Aklıma gelmişken

Sn battlestar ve Sn kaptanı derya yeni nesil tankların İHA operatörü olması gerektiğini söylemişti
Ben farklı düşünüyorum.

M113 veya akıncı acv300 benzeri platforma bir İHA aracı görevi vermek keşif ve gözletme için
Bunların üstünde bir pist olacak ve bu pist üzerinden kalkan bir tiltrotor İHA ile bir tank tabutuna keşif desteği sunacaksın,ileri harekat yapan bir tank tabutuna düşman piyade tanksavar nişancısı vesaire konularda istikbahrat sağlayacaksın,kısaca tank kör bir şekilde gözlem yapmış  düşman personeline doğru ilerlemiyecek,arazi ve üzerinde pusu kurmuş düşman hakkında bilgisi olacak

Yada başka değisle

40 tank 4 m113 İHA aracı ile göreve çıkması zorunlu olacak m113 ün alacağı her görüntü tüm tankların komutanına dağıtılacak.

Ben tankların 3 personel üzerinde olmaması gerektiğini düşünüyorum.

İHA işini başka araçlar üstlenmeli saygılarımla.

Havadan gözetleme başka araçların işi olmalı.
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2023, 22:57:18 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3867 : 14 Kasım 2023, 23:11:23 »
Aklıma gelmişken

Sn battlestar ve Sn kaptanı derya yeni nesil tankların İHA operatörü olması gerektiğini söylemişti
Ben farklı düşünüyorum.

M113 veya akıncı acv300 benzeri platforma bir İHA aracı görevi vermek keşif ve gözletme için
Bunların üstünde bir pist olacak ve bu pist üzerinden kalkan bir tiltrotor İHA ile bir tank tabutuna keşif desteği sunacaksın,ileri harekat yapan bir tank tabutuna düşman piyade tanksavar nişancısı vesaire konularda istikbahrat sağlayacaksın,kısaca tank kör bir şekilde gözlem yapmış  düşman personeline doğru ilerlemiyecek,arazi ve üzerinde pusu kurmuş düşman hakkında bilgisi olacak

Yada başka değisle

40 tank 4 m113 İHA aracı ile göreve çıkması zorunlu olacak m113 ün alacağı her görüntü tüm tankların komutanına dağıtılacak.

Ben tankların 3 personel üzerinde olmaması gerektiğini düşünüyorum.

İHA işini başka araçlar üstlenmeli saygılarımla.

Havadan gözetleme başka araçların işi olmalı.
Dediğiniz durum gelecek için doğru olabilir fakat gerçek bir harp muhaberesinde bu pek mümkün değil bence yada ASELSAN ve Havelsan hatta Baykar’da teknik destekte bulunmalı çok çok ciddi çalışması gereken bir durum. Sizin dediğiniz durum tam efektif şekilde olması için sahadaki bütün sistem birbiri ile konuşması gerekli ve bu konuşma ağıda Elektronik harbede belli oranda dayanıklı olması gerekmektedir. Şuan Türk savunma sanayisi bu tip bir haberleşme sistemini ciddi derecede çalışıyordur. İnsansız deniz araçlarında ve insansız hava araçlarında. Fakat kara platformlarına gelince bu ciddi bir çalışmanın yanında yapmak daha zor. Örneğin havada her tanka bir drone taşıyıcı araç verilse bu dediğiniz nispeten mümkün olabilir. Hatta bu araç tankın yanında ZMA olarak TSK harp doktrininine entegre edilip yapılması lazım. Bu araç tankın eksiği olan birçok farklı desteği bir arada bulundurması da lazım o zaman. Ama şu anlık benim dediğim sistem çok daha ucuz ve hızlıca yapılabilir bir sistem. Ama gelecekte zaten tüm sistemler çok iyi oranda haberleşince İKA’lar İHA’lar farklı tip robotlar, Piyadeler tanklar savaşı ağ merkezli harp mevcut olacak. Ama dediğiniz şey 2025-2026-2027-2030 lı yıllarda bence tam efektif olarak efektif değil bence
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Fedakar _asker

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3868 : 16 Kasım 2023, 09:13:56 »
Önümüzdeki süreçte tankların aktif korunma sistemleri çok gelişecek tanksvar füzeleri ile tank imha etmek zorlaşacak, ama tank namlularından atılan mühimmat lar yüksek hızları sayesinde tankları vurmaya devam edecek  Altay tankını  engellemek için ellerinden gelen her şeyi yapanların  yapma sebebi budur. Bu durumda yapmamız gereken, Altay tankının 120 mm lık namlulu kulesini,  herhangi bir tank gövdesine yerleştirmektir. Altayda olsa başka bir tankta olsa tank namlusundan atılan bir mermi ile vurulduğunda etkisiz hale gelecektir önemli olan vurulsa bile içindeki personelin sağ kalmasıdır . Altay Kuleli tank gerekli isterseniz bunu t90 Rus tankına takın tamamdır.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3869 : 16 Kasım 2023, 14:00:12 »
Dikkat ettiniz mi sayfalardır tankın savaş dışı kalmaması ile uğraşıyor , çözümler getiriyoruz tüm dünya ile birlikte....Sürekli tanksavar füze, üstten bomba bırakan  drone,  doğrudan saldıran kamikaze drone ,, hava araçlarından gelen spike tarzı füzelerin yok ettiği tankı yaşatmaya çalışıyoruz...

Yani tankın savaş alanında taarruz  fonksiyonunu , etkisini artırmaktan çok kendi paçasını kurtarması ile uğraşıyoruz....

Bu işe bu tank çılgınlığına kökten bir çözüm şart , bu iş böyle gitmez...

Maliyetinin 100'de 1'i ekipman, bomba ile savaş dışı kalan savaş aracı mı olur yahu...
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2023, 14:01:00 Gönderen: serkan1976 »