Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 994330 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3620 : 09 Ocak 2023, 17:45:01 »
BMC YKB Fuat_Tosyal :

Altı adet Fırtına II Obüsü’nü TSK'ya teslim ediyoruz.

Fırtına'nın ithal motor ve transmisyonu yerine 2025 yılından itibaren BMC Power motor ve transmisyonu kullanılacak.

Proje sonunda 140 Fırtına II 155 mm Obüs teslim edilmesi hedefleniyor.

Kore Güç grubu ile üretilen ilk 2 Altay tankı testleri tamamlayınca, Altay tankı içinde seri üretim süreci başlayacak.  (BATU motoru ile de aynı anda saha testleri devam ediyordu DoğanTuran açıklamıştı forumumuzda )

Mayıs ayı içerisinde Kore menşeli güç grubunu kullanan iki adet Altay Tankı üretim bandından inecek.

BMC Ykb Fuat Tosyalı:

▫️Yeni ALTAY tankının üretileceği fabrikanın temelini önümüzdeki günlerde Ankara’da atacağız.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2023, 17:48:05 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #3621 : 09 Ocak 2023, 17:54:22 »
Daha önce atılan temel Sakarya'da öylece duruyor sanırım.  :-\
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3622 : 09 Ocak 2023, 18:16:45 »

Zeminin kötü olması sebebiyle ve üretimin hemen başlamayacagindan hareketle sakaryadaki (karasu) arazi ve fabrika işi yattı.  (Üstelik togg fabrikası da kampüsün içinde düşünülüyordu ama başka ortaklarla gebzeye kurulunca sadece tank fabrikası olarak bir anlamı kalmadı).

Öte yandan tank fabrikası gibi kritik bir askeri tesisin en azından kıyıya ve sınıra uzak olması baştan dusunulebilirdi. Hele ki Altay tankının veya ilerde bu fabrikada üretilebilecek olan insansız tank veya 8x8 zirhlilarin, çoğu aksamı,donanımı ve silahı Ankara civarında üretiliyor hali hazırda.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3623 : 09 Ocak 2023, 18:27:32 »

Doosan Infracore ürünü 4 zamanlı, 12 silindirli, su soğutmalı ve çift turboşarjlı 1.500bg kapasiteli DV27K Dizel Motoru V12 yapısında ve 27,2 litre hacmindedir. Motorun nominal devir hızı 2.000rpm (dakikada 2.000 tur), 1.479bg üretirkenki devir hızı ise 2.700rpm olarak verilmiştir. 2.000rpm’de 4.560Nm tork üretebilen tamamıyla elektronik kontrollü Sabit Basınçlı Püskürtme (Common Rail Injection) sistemi ile donatılan 1.828mm x 1.060mm x 1.126mm ölçülerindeki DV27K’nın kuru ağırlığı 2.578kg olarak verilmekte. 140 litre yağ kapasitesine ve hidrolik tork konvertöre sahip olan 6 ileri 3 geri vitese sahip EST15K Transmisyonunun kuru ağırlığı ise ürün broşüründe 2.500kg olarak verilmektedir.

G.Kore'den alınacak motor sayısını bilen var mı? Az çok kaç adet G.Kore motorlu Altay üretileceğini anlamak için...
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2023, 18:33:59 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #3624 : 09 Ocak 2023, 22:19:52 »

Zeminin kötü olması sebebiyle ve üretimin hemen başlamayacagindan hareketle sakaryadaki (karasu) arazi ve fabrika işi yattı.  (Üstelik togg fabrikası da kampüsün içinde düşünülüyordu ama başka ortaklarla gebzeye kurulunca sadece tank fabrikası olarak bir anlamı kalmadı).

Öte yandan tank fabrikası gibi kritik bir askeri tesisin en azından kıyıya ve sınıra uzak olması baştan dusunulebilirdi. Hele ki Altay tankının veya ilerde bu fabrikada üretilebilecek olan insansız tank veya 8x8 zirhlilarin, çoğu aksamı,donanımı ve silahı Ankara civarında üretiliyor hali hazırda.

Zeminin kötü olduğunu anlamaları için temel atmaları mı gerekiyormuş? Zemin etüdü yaptırılıyor her binaya. O değil de bir arkadaş vardı, çok iddialıydı, çalışmalar hızla ilerliyor, şu kadar ayda ilk seri üretim Altay'ı göreceğiz vs...

Keşke görebilseydik.  :( :'(

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3625 : 10 Ocak 2023, 00:45:17 »
Karasu işi tamamen Sakallının dümeniydi gibi geliyor bana. Bir çivi bile çakmadı doğru düzgün.

Bundan yaklaşık 2 ay önce Fatih Altaylı'ya röportaj vermişti BMC Genel Müdürü. Orada Ankara'da bir OSB'den büyük bir arazi satın aldıklarını ve savunma sanayi ürünlerini Ankara'daki fabrikalarında üreteceklerini açıklamıştı zaten.

Öyle görünüyor ki Ankara'daki BMC Fabrikası savunma sanayi ürünlerini, İzmir'deki fabrikası ise sivil pazardaki otobüs, kamyon, çekici modellerini üretecek.

BMC'nin yeni sahipleri Sakallıdan çok daha aklı başında, siyasi olmayan işlerini yapan bir şirket. Sakallının tek derdi şovdu. BMC'nin elinden kurtulması ülkenin hayrına oldu.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 198
« Yanıtla #3626 : 10 Ocak 2023, 11:07:47 »
Karasu işi tamamen Sakallının dümeniydi gibi geliyor bana. Bir çivi bile çakmadı doğru düzgün.

Bundan yaklaşık 2 ay önce Fatih Altaylı'ya röportaj vermişti BMC Genel Müdürü. Orada Ankara'da bir OSB'den büyük bir arazi satın aldıklarını ve savunma sanayi ürünlerini Ankara'daki fabrikalarında üreteceklerini açıklamıştı zaten.

Öyle görünüyor ki Ankara'daki BMC Fabrikası savunma sanayi ürünlerini, İzmir'deki fabrikası ise sivil pazardaki otobüs, kamyon, çekici modellerini üretecek.

BMC'nin yeni sahipleri Sakallıdan çok daha aklı başında, siyasi olmayan işlerini yapan bir şirket. Sakallının tek derdi şovdu. BMC'nin elinden kurtulması ülkenin hayrına oldu.

Bu sakallı bir Bülent Arınç vakası.  Onu savunma sanayi sektöründen defetdikleri için kafamız azıcık rahatladı. Bugün de Perinçekci oldu sakallı sabotaj.

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3627 : 10 Ocak 2023, 11:50:59 »
Konu dışına çıkıyoruz ama sakallının çok ilginç ve karanlık bir hayat hikayesi var. İnternette bulabilirsiniz okumanızı tavsiye ederim.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3628 : 10 Ocak 2023, 13:08:44 »

Tüm yazdıklarınıza katılıyorum; son parağraf hariç.
BMC’nin yeni sahipleri siyasi ve organik olarak bugünkü yönetimle içi içedir. Sn Fuat Tosyalı’nın kardeşi Fatih Tosyalı AKP İskenderun Belediye Başkanıdır. Tosyalı gurubu olarak ve kişisel olarak Sn RTE’nin de çok yakınıdırlar. İskenderunlu olup ta bu bağlantıyı bilmeyen yoktur.
Ancak Tosyalı gurubu, ayağını sağlam basan ve doğru yatırımlarla çok çabuk büyümüş bir guruptur. Demir Çelik sanayiinde Devlet kurumlarından sonra en büyük yatırımı ve ciroyu yapan bir sanayii kuruluşudur. O bakımdan BMC, bugünkü ortamda, gidebileceği en iyi adrese gitmiş görünüyor. Doğru mu değil mi onu tartışmaya gerek yok burada.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #3629 : 10 Ocak 2023, 13:58:32 »
Bu sakallı bir Bülent Arınç vakası.  Onu savunma sanayi sektöründen defetdikleri için kafamız azıcık rahatladı. Bugün de Perinçekci oldu sakallı sabotaj.

İlginç. Bu adam bu kadar kötüydü madem, ne diye bu iş ona verildi merak ettim. ::)