Gönderen Konu: 10 TON SINIFI GENEL MAKSAT HELİKOPTERİ PROJESİ  (Okunma sayısı 22772 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
Ynt: 10 TON SINIFI GENEL MAKSAT HELİKOPTERİ PROJESİ
« Yanıtla #70 : 08 Mayıs 2023, 01:07:33 »
Forumdaşlar, arkadaşlar! Olayın özü alınacak F-35'ler değil. Hatta F-35'ten kazanılacak para bile değil! Olayın özü şudur:

Bu bilgi akışı kaynağının kurumadan akmasını sağlamak bize milyarlarca dolarlık Ar-Ge tasarrufu sağlar.

Ancak; ben Sayın Yaşar ve Sayın re gibi, "TC hükumeti seçimde değişirse, bu bilgi akışına yeniden kavuşabiliriz." fikrinde ve iyimserliğinde değilim. O iş kapandı, bitti-gitti, geçmiş ola!

Çünkü, dünya ticaretinde yeni bir faza geçildi. Batılı ülkeler tüm kurum ve kuruluşlarıyla, yukarıda bahsi geçen bilgi akışını kesme telaşındalar.

Batılı ülkeler, Uzakdoğu (özellikle Çin) ile tek rekabet şanslarının, bu bilgi akışının kapalı devre şeklinde yeniden kurgulanmasında ve dışarıya kapatılmasında yattığını düşünüyorlar. Bizi bu kapalı devreye almamaya karar verdiler. "Kopyacılara malzeme vermeyelim!" ;) Mesele budur...

Yanlış düşünüyorlar elbette. Bize düşen de yanlış düşündüklerini kanıtlamaktır.
+1

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #71 : 08 Mayıs 2023, 01:26:28 »
Küresel ticaretin girdiği bu yeni rotada, bizim için en kritik üretim metası bilgidir. Bilgimiz varsa, Batı ile takas yapabiliriz. Diğer türlü, Rusya'nın ve İran'ın girdiği mayınlı araziye gireriz.

Bilgiyi üretmenin yolu, kaliteli beyinler yetiştirmek ve onları ülkede tutabilmekten geçer. O da, ancak ve ancak, demokrasimizin kalitesini artırmakla mümkündür. Bu her zaman böyleydi, ama artık ölüm kalım meselesi oldu.

Bilen konuşacak ülkede, paçasından cehalet akan it kopuk değil! Yoksa ölürüz, bu kadar net.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #72 : 08 Mayıs 2023, 02:26:32 »
Forumdaşlar, arkadaşlar! Olayın özü alınacak F-35'ler değil. Hatta F-35'ten kazanılacak para bile değil! Olayın özü şudur:

Bu bilgi akışı kaynağının kurumadan akmasını sağlamak bize milyarlarca dolarlık Ar-Ge tasarrufu sağlar.

Ancak; ben Sayın Yaşar ve Sayın re gibi, "TC hükumeti seçimde değişirse, bu bilgi akışına yeniden kavuşabiliriz." fikrinde ve iyimserliğinde değilim. O iş kapandı, bitti-gitti, geçmiş ola!

Çünkü, dünya ticaretinde yeni bir faza geçildi. Batılı ülkeler tüm kurum ve kuruluşlarıyla, yukarıda bahsi geçen bilgi akışını kesme telaşındalar.

Batılı ülkeler, Uzakdoğu ve özellikle Çin'le, küresel ticaretteki (sadece silah ticareti değil, dikkat!) tek rekabet şanslarının, bu bilgi akışının kapalı devre şeklinde yeniden kurgulanmasında ve dışarıya kapatılmasında yattığını düşünüyorlar.

Bizi bu kapalı devreye almamaya karar verdiler. "Kopyacılara malzeme vermeyelim!" ;) Mesele budur...

Yanlış düşünüyorlar elbette. Bize düşen de yanlış düşündüklerini kanıtlamaktır.

Ben de katiliyorum Merzifonlu Abim. Bize dusen kismini nasil kanitlayacagiz abi? Adamlarin tum savunma sanayi urunlerinin kopyasini yaptik. Ez kaza elimize nukleer falan gecse onu da klonlariz. :)

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #73 : 08 Mayıs 2023, 06:40:36 »
Herşeyin kopyasını yaptık demek haksızlık olur, o kadar da değil bizim de kattığımız şeyler var.
 Zaten batılılar über insan değiller , başarının anahtarı gerekli kaynağı araştırmalara aktarıp artık bilim ve araştırmaya yani insana önem vermekten geçiyor. Bu da ülkeyi imamhatip denilen garabet okullarla , merdiven altı ne idüğü belirsiz paradan başka dertleri olmayan ne fizksel ne insan olarak varlıkları bulunmayan üniversite taklitleriyle doldurarak olacak şey değil.
Gerçek eğitim verilen gerçek bilim üreten  üniversiteler kurup ,bunların bir kısım gücünü savunma ve silah sanayi alanına yöneltmezsek birşey yapamayız. Sonra çıkar malezyada pakistanda taşeron bilim adamı , araştırmacı, mühendis ararız.
Gerçek özgür düşüncenin hakim olduğu üniversiteler kurmalıyız, derinlemesine araştırmalar yapan, başarısız öğrencinin de hocasının da elendiği, iyilerin devam ettiği .
 Çinliler babalarının hayrına mı binlerce gencini batılı üniversite ve okullara okumaya yolluyor, hem casusluk yaptıryorlar hem insan gücü yetiştiriyorlar.
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2023, 06:43:03 Gönderen: DelKu »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #74 : 08 Mayıs 2023, 08:09:08 »
Herşeyin kopyasını yaptık demek haksızlık olur, o kadar da değil bizim de kattığımız şeyler var.
 Zaten batılılar über insan değiller , başarının anahtarı gerekli kaynağı araştırmalara aktarıp artık bilim ve araştırmaya yani insana önem vermekten geçiyor. Bu da ülkeyi imamhatip denilen garabet okullarla , merdiven altı ne idüğü belirsiz paradan başka dertleri olmayan ne fizksel ne insan olarak varlıkları bulunmayan üniversite taklitleriyle doldurarak olacak şey değil.
Gerçek eğitim verilen gerçek bilim üreten  üniversiteler kurup ,bunların bir kısım gücünü savunma ve silah sanayi alanına yöneltmezsek birşey yapamayız. Sonra çıkar malezyada pakistanda taşeron bilim adamı , araştırmacı, mühendis ararız.
Gerçek özgür düşüncenin hakim olduğu üniversiteler kurmalıyız, derinlemesine araştırmalar yapan, başarısız öğrencinin de hocasının da elendiği, iyilerin devam ettiği .
 Çinliler babalarının hayrına mı binlerce gencini batılı üniversite ve okullara okumaya yolluyor, hem casusluk yaptıryorlar hem insan gücü yetiştiriyorlar.
+1

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #75 : 08 Mayıs 2023, 11:31:16 »
Küresel ticaretin girdiği bu yeni rotada, bizim için en kritik üretim metası bilgidir. Bilgimiz varsa, Batı ile takas yapabiliriz. Diğer türlü, Rusya'nın ve İran'ın girdiği mayınlı araziye gireriz.

Bilgiyi üretmenin yolu, kaliteli beyinler yetiştirmek ve onları ülkede tutabilmekten geçer. O da, ancak ve ancak, demokrasimizin kalitesini artırmakla mümkündür. Bu her zaman böyleydi, ama artık ölüm kalım meselesi oldu.

Bilen konuşacak ülkede, paçasından cehalet akan it kopuk değil! Yoksa ölürüz, bu kadar net.

Harika konuştunuz Merzifonlu hocam...
Ayrica çok sağlam teknik ve sosyal bilim üniversiteleri kurmalıyız...
Teknik üniversitenin işi nispeten daha kolay , bilim üretcek-teknoloji geliştirecek.
Asıl zor iş sosyal bilimler üniversitelerinin...
Bilim ve Din ayrımının farkını kavratmak...
Avrupa bu süreci 500 yılda , damla damla ter-kan-goz yaşı dökerek elde etti... Toplum köklerine kadar özümsedi  bu gerçeği...
Bizde bunu Atatürk hazır verdi toplum özümseyemeden....
Zor iş bilim kafasını-mantığını topluma aşılamak...

Haklısınız Merzifonlu hocam bunu beceremezsek tarihten silinen 17. Türk devleti oluruz...

« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2023, 11:36:17 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #76 : 08 Mayıs 2023, 11:49:57 »
Türkiye de sağ iktidarlar 1950 lerde iktidara geldiğinden beri politika olarak eğitimi savsakladılar hep ayak sürüdüler. Çünkü insanlar okudukça medenileştikçe daha sola kayarlar. Solcu olurlar demiyorum daha sola kayarlar. Türkiye'de zorunlu lise eğitimi 2012 de mecburi olmuştur buda aferinlik bir şey değil Afrika Arabistan filan geçti de utanma belası zorla geçtik bizde. Ondada açık kapı bırakıldı 1.5 milyon kişi şu anda örgün eğitim almıyor açık liselere gidiyor. Liseye gidenlerde sabahçı öğlenci diye yarım gün eğitim alıyorlar oysa medeni ülkelerde ilk okullar bile tam gün. Sonra diyoruz Türkler neden İngilizce öğrenemiyor lisede. Okuma yazma öğrendiklerine dua edelim yarım gün eğitim ile.

Bakın ne diyor çocukları okula göndermemeye çalışıyoruz ama veliler filan diyor

https://youtu.be/s1H3Dk0iRzw?t=500
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2023, 11:52:57 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #77 : 08 Mayıs 2023, 11:57:38 »
Birkac ihtimal var diye düşünüyorum..kendimce gerçekleşme ihtimali en yüksek olanlari yazıyorum..

1. Yeni bir soğuk savaş. Sovyetler yerine Çin'in başını cekecegi...böyle olursa eninde sonunda bizi tercihe zorlayacaklar, ama tavizi bizden bekleyecekler. Karşı tarafta yer almamizi isteyen batılı çok, müdahale bahanesi çıksın diye.. 3. Yol ya da tarafsizlar kulubu gibi olusumlarda yer alamayiz, bırakmazlar.. coğrafya nedeniyle...
Bu bizi çok zorlayacak bir durumdur..bağımsız politika uygulayabilme şansımızı düşürür

2. Soğuk savaşta bloklar arasında ticaret çok sınırliydi, onun için tansyon yukseltmenin çok etkisi olmuyordu..artik öyle değil...kuresellesmesi bloklar arasında yerellestirmek uzun zaman alacagindan oturup "etki alanlarini" paylasacaklar..RUsya, Çin, AB, ABD bazı yerlerde çekilip ekonomik ve siyasi olarak karsi tarafa bırakacak..örnek Çine sen Latin amerika ile fazla hasir nesir olma, pasifige fazla açılma ama Doğu asya Kore vs yoluna devam et gibi..
Bu paylasim sirasinda doğru politikalarla zarar almadan cikabilir, kendimize has bir mini "etki alani" yaratabiliriz..Beceremezmek , etki alanlarinin sinir noktasında olduğumuzdan soğuk savaş döneminde olduğu gibi sıkıntılı durumlar oluşabilir..

« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2023, 12:01:14 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #78 : 08 Mayıs 2023, 12:31:48 »
Nato'dan ayrılmamız mümkün olmadığına göre karşı taraf veya tarafsızlık muhabbeti boşuna ve geyik muhabbetine döner. Sadece GKRK ve İsrailin anında alınacak olması ve ege ile Kıbrıs sorunlarının " Türkiye vs nato" halini alacak olması bile çıkmamamız için yeter gerek sebeptir. Ayrıca Nato'nun montröye itirazına ve dolayısıyla aramızda ihtilafa ve belki de şiddete sebep olabilir. Şu halde natodan çıkalım diyen ahmak veya saf değil benim bakış açıma göre hainlik mertebesinde diyebilirim.

Velhasıl madem çıkmıyorsak; muhtaç olmadan ve katkı sağlayan bir üye olarak üstümüze düşenleri yapmak gerekir. Bağımsız bir savunma sanayi bunun bir yüzü olduğu gibi;  İmzaladığımız anlaşma belgesinde düşman veya rakip olarak geçen ülkelerle stratejik ilişkiler ve savunma sanayi isbirliği kurmamak da başka bir yüzüdür..  insan hakları,adalet ,ekonomi ve demokrasi normları da başka yüzleridir.. haritada nato mavisine boyanmış ülkelerin ortalama istatistikleri ve genel özellikleri ile kendimizinkileri kıyaslayınca resim zaten ortadadır herhalde..
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2023, 16:48:22 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #79 : 08 Mayıs 2023, 14:44:04 »
T-925 ilk uçuşunu 2024'te yapacakmış...

Animasyon-maket görüntüleri harika....

Gerçi Atak-2 animasyon-maket görüntüleri de harikaydı ama aceleye getirildiği için ortaya bir
" Çirkin Kral" çıktı...

Aynı hayal kırıklığını T-925'de de yaşamayız umarım...

Önceden açıklama yapıldığı için kamuoyunda yerli bir motorla uçacak beklentisi de yok. Ukrayna motoru T-925'e de güç verecek   

Umarım seçim de biteceğine göre 2024'de aceleye getirilmemiş yakışıklı bir T-925'imiz  olur...
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2023, 14:45:55 Gönderen: serkan1976 »