Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 991040 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 48
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #4130 : 26 Mart 2024, 21:46:43 »
Geçen gün Rus H-101 seyir füzesi Ukrayna'nın HSSlerinden kaçarak ülkeyi doğusundan batısına kadar uçuyor farklı rota çizerek, Polonya hava sahasını 39 saniye ihlal etmiş, sonra Ukrayna hava sahasına girerek Lviv'deki tesisi vurmuştu. Arkadan dolaşarak batıdan gelerek hedefi vuruyor.

Polonya Diş İşler Bakanı Rus elçisini çağırmış nota vermek için, elçi de gelmemiş kuru iddia kanıt yok ortada deyip.

Yani şu, Polonya'dan Ukrayna F-16 kalkarak Rus mevzilerine saldırısa bile Polonya açıktan açık Rusya'ya savaş açmıştır demektir.

Sonrası ise malum, Türkiye'yi de içine katan karmaşa başlar...

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4131 : 26 Mart 2024, 21:57:17 »
NATO dayız diye mevzu çıkarsa doğrudan girmek zorunda mıyız yoksa nasıl yardım edeceğimize karar verebiliyor muyuz?

Onlar bize arada bir Patriot yolluyor ya bin rica ile olay çıkarsa bizde bir sıhhiye bolugu gönderelim olsun bitsin :)
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4132 : 26 Mart 2024, 22:04:01 »
Onlar bize arada bir Patriot yolluyor ya bin rica ile olay çıkarsa bizde bir sıhhiye bolugu gönderelim olsun bitsin :)

Ben olsam, sadece İspanya saldırıya uğrarsa ruslara karşılık veririm. ;) Sadece İspanyollar Patriotlarını çekmedi zira. Ne kadar müttefiklik ettilerse, o kadarını alırlar. Hakkaniyetli olmak lazım bu dünyada, dimi ama?!

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4133 : 26 Mart 2024, 22:08:47 »

Ben olsam, sadece İspanya saldırıya uğrarsa ruslara karşılık veririm. ;) Sadece İspanyollar Patriotlarını çekmedi zira. Ne kadar müttefiklik ettilerse, o kadarını alırlar. Hakkaniyetli olmak lazım bu dünyada, dimi ama?!

+1

Gerçekten merak ettim ama NATO anlaşması ne diyor...

Elde ne varsa topyekun gireceksiniz mi diyor yoksa ne kadar istersen ( o da istersen) mi katkı ver diyor...

Çok gevşek olsa kimse ciddiye almaz ondan merak ettim...

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 48
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4134 : 26 Mart 2024, 22:14:16 »
NATO'nun 5.maddesi

Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldın olursa BM Yasası'nın 51. Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak saldırıya uğrayan Taraf ya da Taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. Böylesi herhangi bir saldın ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir.

https://bianet.org/haber/nato-antlasma-metni-37017

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4135 : 26 Mart 2024, 22:29:49 »
Valla nereye çeksen gelir..."gerekli görülen eylemlerde bulunarak..."

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4136 : 26 Mart 2024, 22:31:05 »
All for one , and one for all!!

Saldırıya uğramak üzere olan veya uğrayan ülke 4. veya 5. Madde kapsamında toplantı talep eder.

Durumu anlatır ve istediği destek türünü talep eder.

Bu bazen bir hava savunma sistemi yerleştirme; bazen hava devriyesi ve filo konuşlandırma, bazen deniz devriyesi , bazen birlik konuşlandırma , bazen de diplomatik destek olabilir.

Sıcak savaş çoktan başlamış da olabilir, başlaması bekleniyor da olabilir.. ancak ilk ateş karşı taraftan gelmeli ve nato üyesi olan ülke saldırgan taraf olmamalı.

Yunanistan -Türkiye anlaşmazlığının savaşsız devam edebilmesinin bir sırrı da bu zaten. Kimse savaş başlatamıyor..

Bu durum özelinde olmaz ama eğer rusya şartları zorlarsa cevabını alır. Hava ihlali ile bir sey olmaz.. bir iki uçak düşürmeyle de olmaz. Hatırlayın bizim uçak düşürme hadisesinde olay büyümesin diye tüm ülkelerin diplomasisi devreye girdi.

Ancak iş direk atesle taaruza veya tankların sınır ihlaline girerse , o tanklar erir.

Ruslar deyri zor'da zımnen belirlenen hattı geçince göremedikleri bir güç tarafımdan konvoyları vurulmuş ve yüzlerce rus, suriyeli ve wagnerli  toz olmuştu.. eğer polonyaya direk bir hareket olursa rusya için sonu acı olur.

Bizim açımızdan ne olur? Bizim rusya ile dirwk sınırmız yok. Ancak karadenizde bir kapışma alanımız var.. o denizaltılar ambargodayken bile bize sağlanıyorsa bir sebebi var. Rus donanması karadenizden çıkmayacak ve dışarıdan deniz yolu ile ikmal alamayacak. Zaten savaşın taraflarından biriysek boğazlar komple kapanır.

Akıncıya, merzifona, malatyaya, diyarbakıra, incirliğe,eskisehire f-15/35/22 filoları gelir. Tüm karadenizde cap başlar. İskenderun ve izmir limanlarına lojistik malzemesi yığılır.

Tezkere falan da sorun olmaz. İttifak anlaşmaları zaten meclis onaylı. Ha diyelim ki nato planına uygun hareket etmedin ve görevlerini yapmadın? 

Tek tabanca kalırsın. Belki de sonraki kapışma alanı bile olabilirsin.

Rusyanın tek ve son şansı nükleer tehdit.. o da kullanmadığı sürece var.. kullandığı anda o tehdit olmaktan çıkar ve kendisiyle beraber pek çok yıkıma sebep olur.. ama o durum rusya için yok oluş  ve kıyamet demek. Eli o düğmeye gidemez.
« Son Düzenleme: 26 Mart 2024, 23:58:19 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4137 : 27 Mart 2024, 05:54:55 »
Benim Anlamadığım Tankın üretimi için G.Kore ve yerli motor şeklinde anlaşma ve proje takvimi oluşturuldu ise...

O zaman neden birleştirilmek üzere namlu,şase,kule,zırh modülleri, atış kontrol sistemleri,paletler,CERN dişlileri, mühimmat rafları şeklinde parçalar üretilmiyor anlamış değilim

10 adet prototip üretilmiş bunlardan 3-4 adetini Suriye'de denesene

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #4138 : 27 Mart 2024, 06:33:11 »
Prototiplerin bazılarında kule bile yok
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4139 : 27 Mart 2024, 08:49:01 »
Konu tekrar aniden Altay’a dönünce önce afalladım sn Denizci16 neden bahsediyor diye, sonra konunun Altay olduğunu farkettim :)