Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 248593 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #2700 : Bugün, 02:33:28 »
Arkadaşlar Ukrayna ve Rusya savaşını okuyan bizlere göre ordumuzda ne gibi değişiklikler yapmalıyız yada ne gibi modernizasyonlar yapmalıyız.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2701 : Bugün, 14:18:23 »
Arac gereç eğitim vs hepsi onemli ama aşağıdakileri oturtamazsak ciddi bir savasta etkisiz kalacaklarini düşünüyorum...

1.Mühimmat ve askeri araç gereç üretim kapasitesini arttirmak
2. Üretim tesislerini coğrafyanın her köşesine dağıtmak ve "yedeklemek" (biri saldırı sonucu üretmez hale gelirse 2. Hatta 3. Yedek tesisin olmasi)
3. Peynir ekmek gibi HSS sistemi üretip devreye almak.
4. Vidasina kadar mümkün olduğunca yerlilesmek..
5. Savaşa girildiyse kademeli şekilde seviye arttirmak yerine dört ile alti ayda karşı tarafı tamamen savaş dışı bırakacak saldirgan strateji
6. Hammede, gıda,maden vs gibi konularda stratejik stokları yapmak ( 3 senelik petrol doğalgaz depolamak, altın rezervlerinin fiziken Türkiye'de tutulması vs)
7. Finans sistemini "yedeklemek". (Diyelimki ambargo geldi, swift sisteminden çıkarttılar, ne yapacağız? )
« Son Düzenleme: Bugün, 14:26:54 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2702 : Bugün, 14:29:16 »
Arac gereç eğitim vs hepsi onemli ama aşağıdakileri oturtamazsak ciddi bir savasta etkisiz kalacaklarini düşünüyorum...

1.Mühimmat ve askeri araç gereç üretim kapasitesini arttirmak
2. Üretim tesislerini coğrafyanın her köşesine dağıtmak ve "yedeklemek" (biri saldırı sonucu üretmez hale gelirse 2. Hatta 3. Yedek tesisin olmasi)
3. Peynir ekmek gibi HSS sistemi üretip devreye almak.
4. Vidasina kadar mümkün olduğunca yerlilesmek..
5. Savaşa girildiyse kademeli şekilde seviye arttirmak yerine dört ile alti ayda karşı tarafı tamamen savaş dışı bırakacak saldirgan strateji
6. Hammede, gıda,maden vs gibi konularda stratejik stokları yapmak ( 3 senelik petrol doğalgaz depolamak, altın rezervlerinin fiziken Türkiye'de tutulması vs)
7. Finans sistemini "yedeklemek". (Diyelimki ambargo geldi, swift sisteminden çıkarttılar, ne yapacağız? )

Harbi buna beğeni ateşlenir ve artı 1

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2703 : Bugün, 14:55:21 »
Benim fikrime göre

Ufak ve stealth varı mühimmatlar oyun değiştirebiliyor

Kargı
Şimşek
Süper şimşek
Kemankeş 2

Gibi mühimmatlara çalışmak gerek yani kargı hariç elimizde 200 km den tütün 1000 km ye kadar sesaltı ve sesüstü 20-30 kg harp başlıklı kamikaze drone lar olmalı
Bu muhimmatları hiçbir platform yokmuş gibi varsayıp karakonuşlu ,mobilize birlikler şeklinde yapmalıyız yani araç üstü atılan

Hep stratejik vuruş kabiliyeti den bahsetmiştik

Yapabiliyorsak Cenk balistik füzesi veya daha gelişmisini atan yani slbm denizaltıları yapmak gerekli.

Yapamıyorsak en azından cebelitarık,baltık ve Hint,Afrika okyanusuna gidip dönebilen 16 adet torpido,seyir füzesi ve anti gemi füzesi taşıyan yaklaşık 1000-1200 ton deplasmanlı lithium ion bataryalı tıpkı type216 yada japonya nın soryu sonrası olan denizaltılar

Amaç sinsi sessiz ve önlemeyen saldırı gücü oluşturmak ,hava üsleri vurulabilir ama denizaltılar öyle değil maksat vuruş için kolumuzun kesilmemesi

İsr kabiliyeti için tıpkı anka 3 formatında aesa sar ve lazer işaretlemeli  bir İHA yapmalıyız stealth olacak 12 saat havada kalıcak RQ178 senitel veya anka 3 gibi bir İHA

Bulut altı sn Marmara nın bahsettiği bir ihada lazım

Yani isr yada canlı keşif gücümüz her zaman olmalı..

Hava savunma için

-250 km hava soluyan hedeflere angajman ve imha
-30-60 km noktasal antibalistik füze kabiliyetimiz olmalı srbm lere karşı.

Çok sayıda gürz, Korkut, hisarA+ otonom ve Atılgan gibi sistemlerle düşmanı deli etmeliyiz.

Ve balistik füzeler

Mutlaka 1500-2000 km de ki her alanı noktasal varabilmeli

Yapabiliyorsak antigemi kabiliyetli balistik füzeler üretmeliyiz

Arkadaşlar
Uçaklarımız kalkamayabilir
Gemiler vurulabilir
Tanklar yok edilebilir
Zma lar yok edilebilir
Radarlar susturulabilir
Elektronik karıştırma sistemlerimiz vurulabilir
Saldırı helikopterlerimiz düşürebilir
Helikopterlerimiz havalanamıyabilir

Tesislerimiz ,enerji nakil hatları ve altyapımız yok edilebilir

Ama yukarda saydığım unsurlarla düşmanı doğduğuna pişman ederiz Savaşı o ülkenin topraklarına taşırız..

Ben daha uzun yazabilirdim ama yazmıyorum
Daha pahalı isteklerde bulunabilirdim fakat elimizdeki teknoloji ve mali imkanlara göre en ucu en ulaşılabilir olan istekleri yazdım

Hava üslerini ve askeri fabrikaları yeraltına taşımaktan da bahsedebilirdim ama yapmadım
« Son Düzenleme: Bugün, 17:33:35 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2704 : Bugün, 15:00:22 »
Peynir ekmek gibide balistik füze üretmemiz lazım.
Birde uzun menzilli kamikaze dron üretim işini şu lantatek firmasından almak lazım bunların birşey yapacağı yok. İran kadar olamıyormuyuz anlamadım gitti

Sy denizci benden önce değinmiş zaten. Aynı düşünmüşüz.
« Son Düzenleme: Bugün, 15:03:51 Gönderen: Efes »