Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1028430 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı göktürk77

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5820 : 21 Şubat 2024, 19:54:39 »
Ulan bu o kadar guruluyumki heyecandan aklıma gelenleri yazıyorum çala kalem misali bu konun açıldıgı ilk günlere gitti aklım ve anket vardı hala duruyormu bakmadım bile yerli ve milli özgün yapacagız diyenlerin sayısı oldukça düşüktü ne yalan söyleyim ben diger anket şıkkını işaretlemiştim oda bu proje yarıda kalacak ve amerikan savaş uçagı alacagız  benzeri bir şıktı hayatımda yanlış anlaşılmasın en mutlu göt oluşum bu oldu ve hla gözlerimi alamıyorum yerden teker kestiği anları bıkmadan tekrar tekrar izliyorum ve her ilzediğimde kurban olurum yeterki ben göt oluyum yeterki uçsun semalarımızda diyorum şu an çok duygusalım belliki daha çok saçmalayacagım yazdıkça ...Bu  projede emegi geçen çaycıyı falan demiyorum olaki mühendisleri bilmeden iş yerine götüren taksiciyi yada ne bileyim getirden yemek götüren kuryeye bile teşekür ederim ulan uçtu bee işte bu beeee

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5821 : 21 Şubat 2024, 20:02:45 »
Yahu biz bir teker kesme beklerken bu uçak nasıl uçtu? Sakın daha önce o aşamalar geçilmiş olmasın? Yahut biz merdivenleri üçer beşer basamak mı yürüyoruz?

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5822 : 21 Şubat 2024, 20:04:23 »
Bu video paylaşıldı mı bilemiyor ancak en net ve yakın çekim.

https://www.youtube.com/watch?v=3vfrow_J5c4

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5823 : 21 Şubat 2024, 20:10:53 »
Bu gidişle 2050'de ilk uçuşu yaparız tabii Türkler 6. nesil uçağını uçurduktan sonra.'' yorumu güldürdü beni.  ;D

2035'te ilk uçuşunu yapar "Kaan II". Hintlileri bekletmeyiz fazla, o kadar kaba değiliz!  ;D

Milyarlarca kişi aynı anda ağlarsa sel olur mu acaba?  ;D ;D

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5824 : 21 Şubat 2024, 20:19:01 »
Yunanlılar bir kere üzülmüşlerse Almanlar on kere üzülmüştür bu uçuşa

Deneme pilotları çok kahramanlar

Video güzel izleyin. 6:33 de uçak kalkarken yatay stabilizatörün o dikkat çeken kanat çırpışının normal olduğu düşük hızlı kalkışta uçuş bilgisayarının normal karakteristiği olduğunu anlatılıyor

Error 404 (Not Found)!!1

https://www.youtube.com/watch?v=EtfLHUSA_bA

6:32'de yatay stabilizatörün neden çok oynadığını açıklıyor mühendis...

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5825 : 21 Şubat 2024, 20:19:58 »
Biraz mizah katayım bu duygusal anlara, aslında zihinlerdeki çılgın Türkler algınsınında altını çizer…

İlk uçuşu yapan test pilotumuzun adıda muhteşem; Barbaros Demirbaş

Sanki batılı fantastik dizi karekterlerinin ismi gibi,

Barbarosa Ironhead (Sn Barbaros bey, kızmazsınız bana umarım); çok havalı isim tüm batının korkuyla hatırladığı Barbarosa ve Viking lakabı gibi Ironhead…

Emeği geçen herkes sağolsun varolsun…

Ya çok mutlu ve gururluyuz…

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5826 : 21 Şubat 2024, 20:20:46 »
Yahu biz bir teker kesme beklerken bu uçak nasıl uçtu? Sakın daha önce o aşamalar geçilmiş olmasın? Yahut biz merdivenleri üçer beşer basamak mı yürüyoruz?

Röportajda pilotun değindiği "Tüm ön kontrollerden emin olduktan sonra" kısmı bunu kapsıyor kanaatimce, bir çok taksi-koşu testi ve 1 kerede olsa teker kesme yapılmıştır. Çok stabil bir ilk uçuş olması da bunu destekliyor.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #5827 : 21 Şubat 2024, 20:21:36 »
Sürpriz oldu. Şu görüntüler bile ne kadar sevindirdi bizi.
Sanırım stres bir miktar Aselsan ve diğer bazı yüklenicilere kaydı. Hangi sistemler ne derece aktif çok merak ediyorum.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5828 : 21 Şubat 2024, 20:31:24 »
Sanırım stres bir miktar Aselsan ve diğer bazı yüklenicilere kaydı. Hangi sistemler ne derece aktif çok merak ediyorum.

Eşlik eden F16D'de Murad AESA radarı takılı olduğuna göre, radar konusunda ilerleme var. Bu demektir ki stres daha ziyade TRMOTOR ve TEİ'ye kaydı.

Birileri, "Ne olcek bu Fener'in, yok pardon, bu TF-35000'in hali?" demeye başlamışlardır şimdiden!  ;)

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #5829 : 21 Şubat 2024, 20:39:00 »

Eşlik eden F16D'de Murad AESA radarı takılı olduğuna göre, radar konusunda ilerleme var. Bu demektir ki stres daha ziyade TRMOTOR ve TEİ'ye kaydı.

Birileri, "Ne olcek bu Fener'in, yok pardon, bu TF-35000'in hali?" demeye başlamışlardır şimdiden!  ;)

Bu haberin teyidi var mı? Bana pek mantıklı gelmedi çünkü. Her ikisi de test aşamasındaki uçaklar birbirine refakat edemez diye düşünüyorum.