Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1028449 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5020 : 11 Aralık 2023, 18:25:09 »
VLS'nin de yaptığı bundan öte bir durum içermiyor kanaatimdeyim.

+1. Zaten benim isyanım @VLS için değildi ki. Yetkili kişilerin özensiz açıklamalarına kızıyorum.

Dikkat edin, bu açıklama şu açıdan da çok sakıncalı: "Hürjet'te kayda değer hiç bir değişiklik yapmadan bile, kıytırık Hürjet'i ağır siklet savaş uçağına dönüştürebiliriz, bunun yolunu bulduk." diyor bizimkiler.  ;D

Adamların nezdindeki "kötü şöhretimizi" son derece pekiştiriyorler, doğal olarak. Bence Hürjet motorları, salt eğitim uçağı olarak kalsaydı Hürjet, buraya gelirdi. Artık hiç gelmez.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sayın VLS'ye soracağım bir soru var, hazır sırası gelmişken: Anka-3 için ısrarla "uçan kanat formunda değil" dediniz ama alet uçan kanat çıktı. Bu durum ortada iken, size neden güveneyim?
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2023, 18:31:56 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5021 : 11 Aralık 2023, 18:36:47 »
bu forumda bir kaç kişi var tüm forumu yönettiklerini sanıyorlar. onların dediği doğru, sadece onlar haklı , sadece onların görüşleri değerli gibi haller içerisindeler. kendi siyasi görüşleri kendi anlayışları dışında bilgi verenleri dışlama ötekileştirme hastalığına sahipler. vls gitiğin de galiba mutlu olacaklar çünkü çöplük krallıklarına yeniden horoz seçileceklerini sanıyorlar galiba. yeniden kendi sözlerinin muteber olacaklarını düşünüyorlar belli ki.
bu forumunda tadı kaçtı. tr military denen bok çukurundan dağılanlar nereye giderlerse orayı kirletiyorlar maalesef

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5022 : 11 Aralık 2023, 18:51:23 »
bu forumda bir kaç kişi var tüm forumu yönettiklerini sanıyorlar. onların dediği doğru, sadece onlar haklı , sadece onların görüşleri değerli gibi haller içerisindeler. kendi siyasi görüşleri kendi anlayışları dışında bilgi verenleri dışlama ötekileştirme hastalığına sahipler. vls gitiğin de galiba mutlu olacaklar çünkü çöplük krallıklarına yeniden horoz seçileceklerini sanıyorlar galiba. yeniden kendi sözlerinin muteber olacaklarını düşünüyorlar belli ki.
bu forumunda tadı kaçtı. tr military denen bok çukurundan dağılanlar nereye giderlerse orayı kirletiyorlar maalesef
Burası forum, oyalanmak ve bilgi alışverişi işin, herkes istediğini yazsın. VLS ve Doğan Turan'da öyle takılıyorlar işte. Beğenmiyorsan okumazsın, ciddiye almazsın, es geçersin.

Trmilitary gayet iyi yer, TEORİ denilen yöneticisi hariç. Wowturkey denilen yer esas bok çukuru ve burada oradan kopup gelenler var. Zaten, yorumları da ben buradayım diye bağırıyor. Bu forumun kötü yani yorumlarını görmek istemediğin üyeyi engelleme, görmezden gelme ayarı yok.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5023 : 11 Aralık 2023, 19:03:56 »

Söz banaysa, hiç üzerime almıyorum. Kimi kastediyorsunuz, onu da bilmiyorum. İsterseniz özelden konuşalım.

@VLS forumdan giderse mutlu olmam, tam tersine çok üzülürüm... Doğru yazdığı ve yazdıkları da ulusal güvenlik zaafiyeti yaratmadığı sürece, Sayın VLS bence bizlere çok değerli veriler sunuyor. Zenginlik katıyor.

Tek sorduğum Anka-3 özelinde bir konu, o kadar.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #5024 : 11 Aralık 2023, 19:09:04 »
Kırıcı olmak istemiyorum ama açıklamak zorundayım. Ben VLS söylememesi gereken şeyleri söylüyor demedim olmayan şeyleri söylüyor dedim afedersiniz.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5025 : 11 Aralık 2023, 19:19:22 »
Delinin birisi kuyuya bir taş atar, kırk akıllı gelse çıkaramaz demiş ya atalarımız, aynı o durumu yaşıyoruz.

Habertürk isimli bir gazetenin ne idüğü belirsiz bir kişisi KAAN 27 Aralık 2023'te uçmayacak diye nereden duyduğu, öğrendiği belli olmayan bir haberi üzerine Sayın @Doğan Turan ve Sayın @VLS'nin yalancı pozisyonuna nasıl düştüğünü anlamaya çalışıyorum.

Bugün Savunma Bakanı Yaşar Güler 27 Aralık'ta KAAN ilk uçuşunu yapacak dedi.

Burada bu üye arkadaşlarımızın Aselsan, Roketsan, TUSAŞ, TEI, yöneticisi olduğunu düşünen mi vardı? Bu arkadaşlar ya o kurumlarda istihdam ediliyor ya da orada görev yapan çok yakın dostlarıyla bu konuları sık sık konuşup bilgi alışverişinde bulunuyor. Ayrıca bu arkadaşların kimsenin bilmediği, devlet sırrı diyebileceğimiz sırları verdiğini de görmedim.

Örneğin Arda Mevlütoğlu bile TRMotor'da işe başlayınca artık Youtube'da eskiden katıldığı yayınlara katılmamaya başladı. Bir bilgi vermesin, bu konuları açıklamaya zorlanıp kendisi zor durumda kalmasın diye.

Ayrıca yeri geliyor savunma sanayinin milyar dolarlık şirketlerinin yöneticilerinin bile açıklamalarında zamanlar tutmuyorken bu üye arkadaşlarımızın her söylediğinin %100 gerçekleşmesini beklemek kanaatimce haksızlık olur.

Öte yandan bu arkadaşları amiyane tabirle yalancılıkla suçlamakta büyük yanlış.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #5026 : 11 Aralık 2023, 19:34:17 »
Kırıcı olmak istemiyorum ama açıklamak zorundayım. Ben VLS söylememesi gereken şeyleri söylüyor demedim olmayan şeyleri söylüyor dedim afedersiniz.

Ne ki olmayan şeyler?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5027 : 11 Aralık 2023, 19:55:46 »
Arkadaşlar bana karşı çıkabilirsiniz yurtdışı ülkelerin hertürlü bilgiye ulaşabildiği bir ülkede.

Çıkıp bir üniformalı askeri yetkinin gazına gelipte bilgi paylaşması sakıncalı olabilir demesi bence gülünç oluyor.

Her kurumda herkez herşeyi paylaşırken birilerinin çıkıp proje gizliliği demesi anlamsız

Sn Arda mevlütoğlu bu konuya deyinmisti bir hatırasında ingilizlere ait bir firma yetkilisi Ankara'ya ziyaret gelir o esnada füze fırlatmasına denk gelirler arda mevlütoğlu ne olduğunu bilmezken yurtdışı firma yetkilisi bunlar sizin geliştirmek istediğiniz hava savunma füzelerinin denemesi der.

Alem ne yaptığımızı hangi aşamada olduğumuzu biliyor sonuçta sattıkları komponentlerle ne yaptığımızı veya ne yapabilceğimizi biliyorlar.

Sözün özü Vls gibi paylasım yapanları küstürmeye gerek yok birkaç yetkilinin sözüne bakıp.

+1

Bizlerin de burada tartıştığımız bazı konularda, kendi düşüncesini de katarak bir açıklama getiriyor. Uçuş kontrol bilgisayarının kusursuz hale geldiğini söylemenin neresinde, gizliliği deşifre olabilir. Bu açıklamalarını hangi temele dayandırdığını da izah ediyor.
Sert ve itham edici yorumlar her insanın geri durmasına neden olur ki burada bunu gerektirecek bir "detay açıklama-gizlilik" durumu da göremiyorum.

Kendi adıma en son siper filo test atışı bilgisini paylaşmış biri olarak bende mi "Gizliliği ihlal" ediyorum? Aslında edinilmiş bir bilgiyi, buradaki tartışma ve sürecin daha sağlıklı olması adına yada değerlendirme becerisi yüksek arkadaşlarıma da bir done olması açısından genel kapsam çerçeveleri ile paylaşılıyor.

VLS'nin de yaptığı bundan öte bir durum içermiyor kanaatimdeyim.

TAI'nin gizleyip de VLS arkadaşımızın açıkladığı hangi konu var? Seçime endeksli Tv programlarında ve Youtube yayınlarında TAI adına zaten her şey açıklanmıyor mu veya bu ürünlerin aşamalarını merak eden ABD vs. gerçekten buralardan mı bilgi topluyor sizce yoksa bunun çok daha kolay ve isabetli bilecek imkanları yok mu.

%90'nı Halkın bir kısmına yönelik "Malı köpürtelim" stratejisinin geldiği nokta, formdaşları kaçırmak olmamalı.
+1

Devlet sırrı açıklamak başka, zaten 1-2 gün sonra medyaya düşecek ve gizlilik değeri olmayan bilgileri forumda paylaşlamak başka.

Buradaki arkadaşlar, Sn archangel99’un da söylediği gibi içeriden duyulan ve sır kabul edilmeyecek bilgileri paylaşmışlarsa bunun bir önemi yok.
Asıl mevzu edilecek konu Tusaş gibi bir firmanın yetkili ağızlarından Almanya’da aleyhimize kamuoyu oluşturacak bilgilerin alenen medyaya servis edilmesidir. Sn Bakan’da bu konuya asıl değiniyor.

Sn VLS’e gelince; bu arkadaşımız, kendi görüşünü ve bildiklerini burada paylaşıyor. Yanlış bir şey paylaşmışsa doğru kaynaklarıyla suratına vurmak varken, farazi ve kaynaksız ithamlarda bulunmak, yanlıştır ve bu arkadaşa karşı ayıp olur.

Sn VLS’e de tavsiyem, öyle “ben küstüm artık oynamıyorum” der gibi davranmaktansa, ithamda bulunanları, hodri meydan isbat edin diyerek er meydanına davet etmesidir.

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5028 : 11 Aralık 2023, 20:06:27 »
 Konuya dönecek olursak;

Kaan için planlanan 4 farklı motor projesi çalışılıyor. Siyasi ve konjonktür gereği ilerleyen zamanda bir veya ikisi seçilecek.

1- tamamen yerli 38000lb'lik hedefli motor, bu proje 2028 yılına yetişmez diye yedek planlar var.

2- GE ile f16 motoru üzerinden geliştirme.

3- Ukrayna motoru üzerinden yerlileştirme.

4- RR-Kale taec üzerinden lisanslı.

Tf6000 motoru ilk testlerinden sonra hangi yola gidilecek belli olacak ama enaz iki farklı firmaya  turbofan motoru tasarlayabilecek yetkinlik kazandırılacak.

Not; Yatırım Tavsiyesi Değildir. Mit kapıma gelebilir  :)

Not2; Wowturkey ve Trmilitay iki farklı tarafta eleştiri veya farklı fikir kabul etmeyen forumlar, internet aleminde bu yönetimsel hatalardan dolayı pek çok site tarih oldu umarım aynı hatalar burada yapılmaz.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5029 : 11 Aralık 2023, 20:09:25 »
Sır sayılabilecek bir paylaşımı daha önce Sadfor veya Sakfor forumda görmüştük. Burada böyle bir şey olmadı. Ben şahsen anılan arkadaşların paylaşımlarından çok istifade ediyorum. Bırakıp gitmeleri bir yana yılın üyesi olarak seçilseler yeridir.