Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1030377 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5010 : 11 Aralık 2023, 15:11:18 »
Merhaba,

Konu ile alakalı olaran yazımda hangara girdim ve boyası söküldü ifadesini kullanmadım.

Zaten benim yazdığımız haber siteleride yazmış bulunmakta.

Alıntı
ANKA-3 ve KAAN prototipleri daha önce HÜRJET gibi ilk uçuşlarını boyasız gerçekleştirecek. Bu sayede uçuş sırasında ortaya çıkacak ve hava araçlarında iyileştirme yapılacak hususların tespiti daha kolay mümkün olacak.

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/anka-3-gokyuzuyle-bulusmaya-hazir-kaan-ilk-ucus-icin-son-montajda,JJYrFcvFkEeFBTHVTA3yrw

Bu noktada paylaşımlarımı sona erdiriyorum çünkü nezaketsiz tavırlardan pek hoşlanmam.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2023, 15:11:50 Gönderen: VLS »

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5011 : 11 Aralık 2023, 15:15:25 »
Hangi kısmını nezaketsiz buldunuz?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5012 : 11 Aralık 2023, 15:41:49 »
https://www.savunmasanayiidergilik.com/tr/HaberDergilik/MSB-den-uyari-Guvenlik-zafiyeti-yaratabiliyor

MSB kamuoyuyla paylaşılan bilgilerin güvenlik zafiyeti yaratabileceğini uyarı şeklinde duyurdu.

Yukarıda konu edilen KAAN ile ilgili bilgilerinde paylaşımında dikkatli davranılması önemli.

Bu konuda burada da paylaşıldığı üzere anlaşılması zor bir şekilde bir başmühendis kalkıyor, Hürjet’in üzerinde 5 yıldır arka koltuğun drone savaşçısı olarak kullanılabilmesi çalışma yapıldığını ve bu uçağın hafif savaşçı versiyonuyla uçak gemisine inip kalkabilecek hale geleceğini medyaya anlatıyor.
Adamlar bize motor vermekten bile imtina ederken, neye güvenip böyle açıklamaları bir başmühendise yaptırıyorlar ; anlamak zor!!

Gizli kalması düşünülen bir çok bilgiyi zaten hasım güçler herkesten önce öğreniyor.
Burada önemli olan yabancı kamuoylarını uyandıracak, vay Türkiye aldığı motorları eğitim uçağına değil, komşularına karşı kullanabileceği hafif savaş uçağına takacak propagandası yapılmasını sağlayacak bilgilerin ulu orta paylaşılmaması.

İçeride de siyasi propaganda aracı yapıp bu gibi bilgileri paylaşmak son derece yanlış.

Quote:

Geliştirilen yeteneklerimiz ve ürünlerimiz övgüyle karşılanıp takdir edilirken diğer yandan yürütülen çalışma ve ürün teknik bilgilerinin kamuoyuyla kontrolsüz bir şekilde paylaşılmasının ürünlerin işlevselliğini önlemeye yönelik karşı tedbir alınmasına, yeteneklerin zafiyete uğratılmasına ve bilgi üstünlüğünün kaybedilmesine sebep olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Özellikle bu konuda yapılan haberlerde sizlerden gerekli hassasiyeti göstermenizi bekliyoruz.”

Unquote.
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2023, 15:51:13 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5013 : 11 Aralık 2023, 16:14:44 »
27 Aralık'taki Kaan ilk uçuşunu yapacak acaba canlı yayın olur mu?
Olmayacağı kesin ama bir umut sordum...

Bir de böyle ilk uçuşlar için özellikle seçilen belli bir saat var mı?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 265
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5014 : 11 Aralık 2023, 16:30:31 »

Bu konuda burada da paylaşıldığı üzere anlaşılması zor bir şekilde bir başmühendis kalkıyor, Hürjet’in üzerinde 5 yıldır arka koltuğun drone savaşçısı olarak kullanılabilmesi çalışma yapıldığını ve bu uçağın hafif savaşçı versiyonuyla uçak gemisine inip kalkabilecek hale geleceğini medyaya anlatıyor.

Dron yönetebilen bir Hürjet, klasik LIFT uçağı sayılamaz Yaşar Bey. Bildiğin ağır siklet uçaktır o; motorunun GE F404 olması kimseyi yanıltmasın. Çünkü, yönettiği filotillanın+kendisinin toplam ateş gücü, örneğin F-15E uçağına rahmet okutur...

Bu açıklamadan sonra, sipariş edilen GE F404 motorları nasıl tedarik edilecek, doğrusu çok merak ediyorum!
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2023, 16:48:38 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5015 : 11 Aralık 2023, 17:25:40 »

Dron yönetebilen bir Hürjet, klasik LIFT uçağı sayılamaz Yaşar Bey. Bildiğin ağır siklet uçaktır o; motorunun GE F404 olması kimseyi yanıltmasın. Çünkü, yönettiği filotillanın+kendisinin toplam ateş gücü, örneğin F-15E uçağına rahmet okutur...

Bu açıklamadan sonra, sipariş edilen GE F404 motorları nasıl tedarik edilecek, doğrusu çok merak ediyorum!

Zaten gelmeyecekti o motorlar konuşsun dursunlar boşverin...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5016 : 11 Aralık 2023, 17:26:55 »
Arkadaşlar bana karşı çıkabilirsiniz yurtdışı ülkelerin hertürlü bilgiye ulaşabildiği bir ülkede.

Çıkıp bir üniformalı askeri yetkinin gazına gelipte bilgi paylaşması sakıncalı olabilir demesi bence gülünç oluyor.

Her kurumda herkez herşeyi paylaşırken birilerinin çıkıp proje gizliliği demesi anlamsız

Sn Arda mevlütoğlu bu konuya deyinmisti bir hatırasında ingilizlere ait bir firma yetkilisi Ankara'ya ziyaret gelir o esnada füze fırlatmasına denk gelirler arda mevlütoğlu ne olduğunu bilmezken yurtdışı firma yetkilisi bunlar sizin geliştirmek istediğiniz hava savunma füzelerinin denemesi der.

Alem ne yaptığımızı hangi aşamada olduğumuzu biliyor sonuçta sattıkları komponentlerle ne yaptığımızı veya ne yapabilceğimizi biliyorlar.

Sözün özü Vls gibi paylasım yapanları küstürmeye gerek yok birkaç yetkilinin sözüne bakıp.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5017 : 11 Aralık 2023, 17:51:50 »
Arkadaşlar top konusu ile ilgili

Bence gerek yok,onun yerine daha fazla aviyonik,güç beslemesi veya ekstra yakıt kapisetini arttırmak daha mantıklı olabilir..

Hiç Kaan'ın planlanan ,hedefteki olan kinematik değerlerine baktınız mı hatta geçmiş sayfalarda diğer uçaklarla karşılaştırması vardı

İvmeleme
Tırmanma
Anlık dönüş
Sürekli dönüş
G değerleri

Vesaire vesaire

Hepsinde f22 den üstündü tabloya göre

25 mm top koysak en fazla 180 mermi alacak f35 gibi

20 mm top koysak 480-520 mermi alacak

Halbuki benim daha değişik önerim var

Şimdi uçağımızda

4 adet bvr
2adet wvr

Füzesi var

Bvr füzeleri gövdede altta
Wvr füzesi hava alığının yan tarafında içeride

Biz top yerine bvr füzelerinin kapaklarına doğru ifade ettim alt gövde kapaklarına "Sungur entegre etsek ya
70 mm çap emin olun bvr füzelerine mani olmaz

4 kapağa ikişer adet Sungur yüklesek toplam 8 adet Sungur yapar.

8 km menzilli Sungur havadan atıldığında 10 km menzili füzemiz olur

Yakın menzil füzemiz bozdağan ise 30 km ile
Görüş iç yakın menzil füzemizde Sungur olur

Birbirlerini tamamlarlar.

Kısaca gerçekten böyle bir makinaya top koymaya gerek yok it dalaşına mecbur kalmadıkça sokmuyacan.

Barış zamanı Yunan ucakları ile it dalaşı yapabilir orası ayrı.

Bu vakitten sonra artık geri tepmeli top yerine Enerji/Lazer silahı koysunlar koyacaklarsa sonuçta geri tepme; büyük kalibreli silahlarda hiç de azımsanmayacak vurular yapıyordur ana karkasa, Hakeza ağırlık merkezi, eksantriste vs' de hak getire...
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2023, 18:02:36 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5018 : 11 Aralık 2023, 17:58:41 »

Amerikalılar da bilmiyor zaten Hürjet'i nasıl kullanacağımızı(!)

Biz adamlardan F-110 istiyoruz KAAN için, bunu verdiler de Hürjet motoru mu kaldı?

Biz bunları söylemesek Amerika anlayacak mı sanki?
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2023, 18:00:59 Gönderen: Archangel99 »

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5019 : 11 Aralık 2023, 18:07:30 »
Arkadaşlar bana karşı çıkabilirsiniz yurtdışı ülkelerin hertürlü bilgiye ulaşabildiği bir ülkede.

Çıkıp bir üniformalı askeri yetkinin gazına gelipte bilgi paylaşması sakıncalı olabilir demesi bence gülünç oluyor.

Her kurumda herkez herşeyi paylaşırken birilerinin çıkıp proje gizliliği demesi anlamsız

Sn Arda mevlütoğlu bu konuya deyinmisti bir hatırasında ingilizlere ait bir firma yetkilisi Ankara'ya ziyaret gelir o esnada füze fırlatmasına denk gelirler arda mevlütoğlu ne olduğunu bilmezken yurtdışı firma yetkilisi bunlar sizin geliştirmek istediğiniz hava savunma füzelerinin denemesi der.

Alem ne yaptığımızı hangi aşamada olduğumuzu biliyor sonuçta sattıkları komponentlerle ne yaptığımızı veya ne yapabilceğimizi biliyorlar.

Sözün özü Vls gibi paylasım yapanları küstürmeye gerek yok birkaç yetkilinin sözüne bakıp.

+1

Bizlerin de burada tartıştığımız bazı konularda, kendi düşüncesini de katarak bir açıklama getiriyor. Uçuş kontrol bilgisayarının kusursuz hale geldiğini söylemenin neresinde, gizliliği deşifre olabilir. Bu açıklamalarını hangi temele dayandırdığını da izah ediyor.
Sert ve itham edici yorumlar her insanın geri durmasına neden olur ki burada bunu gerektirecek bir "detay açıklama-gizlilik" durumu da göremiyorum.

Kendi adıma en son siper filo test atışı bilgisini paylaşmış biri olarak bende mi "Gizliliği ihlal" ediyorum? Aslında edinilmiş bir bilgiyi, buradaki tartışma ve sürecin daha sağlıklı olması adına yada değerlendirme becerisi yüksek arkadaşlarıma da bir done olması açısından genel kapsam çerçeveleri ile paylaşılıyor.

VLS'nin de yaptığı bundan öte bir durum içermiyor kanaatimdeyim.

TAI'nin gizleyip de VLS arkadaşımızın açıkladığı hangi konu var? Seçime endeksli Tv programlarında ve Youtube yayınlarında TAI adına zaten her şey açıklanmıyor mu veya bu ürünlerin aşamalarını merak eden ABD vs. gerçekten buralardan mı bilgi topluyor sizce yoksa bunun çok daha kolay ve isabetli bilecek imkanları yok mu.

%90'nı Halkın bir kısmına yönelik "Malı köpürtelim" stratejisinin geldiği nokta, formdaşları kaçırmak olmamalı.
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2023, 18:23:31 Gönderen: DoganTuran »