Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1028048 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #6120 : 01 Mart 2024, 20:29:12 »
KAAN’da Azerbaycan imzası 

🗣️ TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil:

💢 Azerbaycan zaten savunma sanayisini kurdu ve gelecekte daha da güçleneceğine inanıyorum. Üretimde yetenekli insanlar var.

💢 KAAN beşinci nesil uçağımızın bir kısmı da Azerbaycan'da üretiliyor. Yani KAAN’ın Azerbaycan'dan bir eseri var.

💢 TUSAŞ olarak Azerbaycan'la çok yakın ilişkilerimiz var. Aramızda ortak anlaşmalar da imzalandı. Çok yakın ilişkilerle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Azerbaycan gençliğinin bizimle çalışmasını gerçekten istiyoruz.

Çevrimdışı MrWrong

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6121 : 01 Mart 2024, 22:02:16 »
En garip tepkilerden biri Korelilerden gelmiş, Endonezyalıları KF-21 sırlarını Türkiye'ye aktarmakla suçlayıp, Kaan'ın bu şekilde gerçekleştirildiğini,  Endonezya'nın Kaan projesine katılacağını iddia etmişler.

Gördüğünüz gibi torba değil büzesin...

O da bir şey mi... Halen "Kaan'ın bir savaş uçağı olmadığını" iddia eden çok ünlü anlı şanlı Türk gazeteciler var bu ülkede... Kaan'ı havada görünce  beyin gitti milette...  ;D

Yani anlayacağınız Kaan milletin ayarını iyice bozdu... hem ülke içinde, hem ülke dışında... diyeceğim o ki Korelilere çok görmeyin, bizde daha tuhaf iddiada bulunanlar var  ;D

İsim vererek rencide etmek lazım. Bunların başında Fatih altaylı denen dengesiz var. İktidara muhalif olmakla ülkeye muhalif olmayı karıştıran şuursuzun teki.

Çevrimdışı MrWrong

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6122 : 01 Mart 2024, 22:12:45 »
söylediğim şey ses üstü hızlarda bombayı bırakacak mekanizmaydı ,kapak açma mekanizması değil

Kapağı düzgün açmak ve düzgün kapatmak, o hızda çok daha zor. Hallederiz.

Aslında bu projede zor olmayan bir şey yok. Tüm sanayimizi tepeden tırnağa disipline edecektir. En kalıcı faydası da bu olacak bence.

Benim savunma sanayinden beklediğim bir diğer konuda bu aslında kritik güvenlik konularını hallettikten sonra. Önümüzdeki 20 yılda savunma sanayisinde kazandığımız önemli yeteneklerin sivil alanlarda uygulanmasını beklemekteyim.

Malumunuz genellikle sivil sanayideki önemli atılımlarda küresel çaptaki savaşlar ve savunma sanayisindeki kritik gelişmelerin rolü çok büyük olmuştur son 1-2 yüzyılda. Bir çok teknolojik gelişme savunma sanayide kullanılmak üzere üretilip daha sonra sivil sanayide çeşitli alanlara uyarlanmıştır.

Çevrimdışı MrWrong

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6123 : 02 Mart 2024, 01:08:18 »
Bir sorum var sizce kaan nın flapları neden bukadar büyük?

Gövdenin kendisini bir nevi kanat olarak kullanabilmek için öyle. Motorları iyi olursa, gerektiğinde "beast mode"-un hakkını verecektir.

Kaan, çok rollü, becerikli ve maalesef pahalı bir uçak olacak.

Evet pahalı olacak ama kime ve neye göre. Ben normal uçak piyasasının çok çok altına bize mal olacağını düşünüyorum. Paranın yurt içinde kalacak olması, yurt içinde kalacak paranın tekrar vergi olarak dönecek olması uçağın üretiminin çoğundan sorumlu şirketlerin TSKGV kuruluşu olması ve her uçağın karının tekrar TSK'ya gelecek olmasını ve satışından kazanacağımız maddi kazanç gibi ekstra kazançları katmadan bile  maliyetinin Amerikan uçaklarından çok daha ucuz olacağını düşünüyorum. Amerika güya ucuza gelsin diye FMS adı altında hem hava kuvvetlerinin hem de üreticilerinin kar etmesi için ve de üstüne kendine bağlı bırakmak için bir kılıf uydurmuş buradan uçak üstüne uçak satıyor. Ben satılan her bir uçak için maliyetinin en az yüzde 40'ına 50'sine hatta 60'ına varan bir karlılıkta satıldığını düşünüyorum. Üstüne muhtaç olduğun için bakımlarda fiyatları da şişirdikçe şişiriyorlar. Zaten Türkiye'de bu uçağın komple teslimatına kadar geçen hatta sonrasındaki geliştirme ve ömür deviri de katarsak çok çok daha ucuza mal ettiğimizi de düşünürsek bu daha da uyguna mal olmasını sağlayacaktır. Birde üstüne Amerikan silah sanayisinin kendine has  maliyet önemsizliği, verdiği rüşvetler , arkada dönen ekstra maliyetler vs de var. Yani TUSAŞ'a maliyetinin hemen üstünde sat desek bugün uçan diğer Amerikan uçaklarından ekstra ucuz olacaktır. Tabi önemli olan bu maliyeti esas düşürecek çoklu adetlerde üretim şartı ile bu dediklerim . Ben öyle ya da böyle müttefik ülkelerin az çok bu uçağı alacaklarını düşünüyorum. Hava gücü olan nispeten büyük müttefiklerimizde var.

Bu uçağın kullanacağımız kadarını dışarı satsak bile oluşan maliyet avantajından dolayı TSK'nın bu uçağa talebini yapılan planlamaya göre daha sonra artıracağını düşünüyorum. Zaten genel bir büyüme trendindeyiz ordu olarak. Ben Kaan özelinde varyantları değişir tabi ama 300+ sadece kendimize üreteceğimizi düşünmekteyim. Tabi TUSAŞ'ın da buna uygun altyapı hazırlaması halinde.

Aynen katılıyorum. İlaveten şunu eklemek istiyorum. Sadece yerli mühimmat serbestliğimiz bile tek başına bu uçağı en dandik amerikan uçağından daha ucuza mal edeceğimiz anlamına geliyor diye yorumluyorum. Mesela alacağımız son f16  viper paketinin yarıdan fazlası mühimmata gidecek malesef. 10 milyar dolardan fazla demek neredeyse. block 70 serisi f16 larda yetkimiz olmadığı için yerli mühimmat ekleyemiyoruz bu yüzden ciddi mühimmat siparişide eklenmiş listeye. Fiyat bu yüzden uçuk. Uçaklardan fazla mühimmata para veriyoruz özetle. Allah göstermesin topyekün bir savaş durumunda mühimmatın devamını alamayacağımıza yemin etsem başım ağrımaz buda cabası.

Kaanda istediğimiz yerli mühimmatı kullanabilme yetisi bile maliyetini benim gözümde SIFIRA yaklaştırıyor...
« Son Düzenleme: 02 Mart 2024, 01:11:52 Gönderen: MrWrong »

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6124 : 02 Mart 2024, 01:45:55 »
söylediğim şey ses üstü hızlarda bombayı bırakacak mekanizmaydı ,kapak açma mekanizması değil

Kapağı düzgün açmak ve düzgün kapatmak, o hızda çok daha zor. Hallederiz.

Aslında bu projede zor olmayan bir şey yok. Tüm sanayimizi tepeden tırnağa disipline edecektir. En kalıcı faydası da bu olacak bence.

Benim savunma sanayinden beklediğim bir diğer konuda bu aslında kritik güvenlik konularını hallettikten sonra. Önümüzdeki 20 yılda savunma sanayisinde kazandığımız önemli yeteneklerin sivil alanlarda uygulanmasını beklemekteyim.

Katılıyorum. Katılmakla birlikte biraz hepinizin ağzınıza bal çalayım.

ASELFLIR serisiyle elektro-optik alanda yaptığımız atılımlar, ilerde milli litografi makinelerine, oradan milli elektroçiplere, oradan da milli kameralara pekala evirilecektir.

Milli litografi makinaları milli işlemcilere, milli işlemciler milli system-on-a-chip dedikleri entegre beyinlere, onlar da milli akıllı telefonlara, bilgisayarlara evirilecek.

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6125 : 02 Mart 2024, 16:26:45 »
Eğer litografi cihazını aselsan üretebilirse türkiye nin yaptığı en büyük proje olarak görürüm kaandan bile önemli piyasanın hakimi asml ve 2 japon firması ancak piyasanın %70 asml nin elinde litografi cihazı aselsan tarafından yapılabilirse muazzam bir gelişme türkiye yi bekliyor demektir.

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6126 : 02 Mart 2024, 17:40:41 »

Konu dışı olacak ama Aselsan 100 nmlik litogeafi yapabilirim diyormuş, bu bile bize çok şeyler kazandırır, bu seviyedeki teknoloji ile üretilecek çipler yurtiçi sivil kullanım ihtiyacın yarısından fazlasını karşılar.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6127 : 02 Mart 2024, 17:56:20 »
Motor illetinden kurtulur kurtulmaz, çip konusuna odaklanmamız gerekiyor. Motor ve aktarma illetini tedavi etmeye çalışmak, bize çok değerli bir zamanı ve parayı kaybettirdi. Maalesef!

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6128 : 03 Mart 2024, 11:33:02 »
Arkadaşlar birgün Kaan'ın belgeseli yapılır mı?

Aklıma bu alanda "mega yapılar"geliyor.

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6129 : 03 Mart 2024, 12:41:47 »
Arkadaşlar birgün Kaan'ın belgeseli yapılır mı?

Aklıma bu alanda "mega yapılar"geliyor.
Temel kotil yapılacağını söylemişti. Her aşamasını kaydediyorlarmış. Şöyle duygu yüklü siyasetten uzak bir yapım çıkarsa ortaya kaanın arkasındaki kamuoyu dahada sağlam olur.