Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 870210 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #4120 : 01 Şubat 2024, 08:24:13 »
Sn Archangel Rüşvet ifadesi ağır gelmiş olabilir ama F16 modernizasyon başlığında Sn.Serkan1976 az çok tahmini bir rakam çıkarmıştı.

Onun hesabına göre yeni uçak,kitler ve ekstra podlar ve mühimmatlar ile fiyatı 8-13 milyar dolar arası...

Fakat kongrenin bildirdiği rakam 23 milyar dolar buna ben rüşvet demesemde bir diyet ödeme lafını kullanırım...

Bu rakam biz bu savunma sanayi gönülleri olarak takip ettiğimiz kadarı ile çok fazla ki ilk defa F16 alıcısı değiliz elimizde F16 ve üretimi ile modernizasyon bakım kabiliyeti var...

Kime sorsanız sorun buna bir rüşvet yada diyet ödeme şeklinde yaklaşır en azından ben o şekil yaklaşıyorum

Ha sonuç olarak değer mi? Verilir mi ?

Evet değer ve verilmeli çünkü elimiz muhtaç...
Bu 23 milyar dolars rusvetten ziyade bir daha abd ile uzun sure ugrasmamak icin depoyu agzina kadar doldurma parasi. Bir cok ucagin acil yedek parcaya ihtiyaci varmis.Ayrica artik agzimiz cok yandigi icin yedek parcalari cok uzun sureligine planlanip aliniyormus. Kaner kurt daki uzmanlar hem fikir bu konuda.

+1

Ben de bunu söylüyorum. Bu kadar yüklü alım yapılmasının sebebi bir daha ABD ile bu konuda muhatap olmama isteği ve bir nevi toptan alım. İlişkiler yine bozulabilir, yine ambargoydu, yaptırımdı, ötelemeydi bir sürü sorun olabilir. Toptan alalım defteri kapatalım alışverişi bu. Ayrıca listede azalmaya gidilebilirmiş. Yani direkt bunlar alınacak diye bir şey yokmuş.

Şu "ABD ile ilişkilerimiz tekrar sıkıntıya girerse zorda kalmayalım diye 23 milyar dolar verip toptan alalım" yorumları bana hiç mantıklı gelmiyor. İddia edilen kadar çok siparişi kimse bize toptan vermez! Onu da geniş bir zamana yayarlar ve bu zaman boyunca ABD ile yine ters düşmemiz kaçınılmaz.
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2024, 12:39:47 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4121 : 01 Şubat 2024, 09:35:31 »
Sn Archangel Rüşvet ifadesi ağır gelmiş olabilir ama F16 modernizasyon başlığında Sn.Serkan1976 az çok tahmini bir rakam çıkarmıştı.

Onun hesabına göre yeni uçak,kitler ve ekstra podlar ve mühimmatlar ile fiyatı 8-13 milyar dolar arası...

Fakat kongrenin bildirdiği rakam 23 milyar dolar buna ben rüşvet demesemde bir diyet ödeme lafını kullanırım...

Bu rakam biz bu savunma sanayi gönülleri olarak takip ettiğimiz kadarı ile çok fazla ki ilk defa F16 alıcısı değiliz elimizde F16 ve üretimi ile modernizasyon bakım kabiliyeti var...

Kime sorsanız sorun buna bir rüşvet yada diyet ödeme şeklinde yaklaşır en azından ben o şekil yaklaşıyorum

Ha sonuç olarak değer mi? Verilir mi ?

Evet değer ve verilmeli çünkü elimiz muhtaç...
Bu 23 milyar dolars rusvetten ziyade bir daha abd ile uzun sure ugrasmamak icin depoyu agzina kadar doldurma parasi. Bir cok ucagin acil yedek parcaya ihtiyaci varmis.Ayrica artik agzimiz cok yandigi icin yedek parcalari cok uzun sureligine planlanip aliniyormus. Kaner kurt daki uzmanlar hem fikir bu konuda.

+1

Ben de bunu söylüyorum. Bu kadar yüklü alım yapılmasının sebebi bir daha ABD ile bu konuda muhatap olmama isteği ve bir nevi toptan alım. İlişkiler yine bozulabilir, yine ambargoydu, yaptırımdı, ötelemeydi bir sürü sorun olabilir. Toptan alalım defteri kapatalım alışverişi bu. Ayrıca listede azalmaya gidilebilirmiş. Yani direkt bunlar alınacak diye bir şey yokmuş.

Şu ABD ile ilişkilerimiz tekrar sıkıntıya girerse zorda kalmayalım diye toptan alalım diye 23 milyar dolar verelim yorumları bana hiç mantıklı gelmiyor. İddia edilen kadar çok siparişi kimse bize toptan vermez! Onu da geniş bir zamana yayarlar ve bu zaman boyunca ABD ile yine ters düşmemiz kaçınılmaz.

Oğul babasından para isteyecek fakat oğul babasının ne isterse istesin istediğinin yarısını veya 1/4'ünü veriyormuş hesabı ile isteyeceğini öyle istiyormuş belki bizimkilerin hesabıda böyledir bize lazım olan 1 dir fakat 4 istiyoruz amerika yarısını verecektir....

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4122 : 01 Şubat 2024, 10:54:27 »
Biz F-16 yerine ilişkiler bozulmasa ve F-35 projesinden çıkmasak F-35 alacaktık. O da mı rüşvet olacaktı? Hayır garip ifadeler okuyorum.

Bu uçakların kaynak kodları bizde değil. Bir anda bu kadar mühimmatı üretecek imkanımız yok. Üstüne kaynak kodları bizde olmayan uçaklara yerli mühimmatı entegre edecek sistemi kurmak ABD onayı olmadan imkansız. ABD onay vermeden uçağa dokunamıyorsun bile. Parçasını bile değiştirirsen yaptırım yeme ihtimalin var. Yedek parça bile vermezse uçağın halı gibi yerde bekler.

Dediğim gibi alabildiğimiz kadar mühimmat alma yoluna gidilmiş. Ne diyelim niye aldık mı diyelim? Kaç yıldır ABD'den mühimmat bile almıyoruz. Block 30 F-16'lar belli başlı mühimmatlar hariç ki geneli hava-hava zaten, uzun süredir operasyonlarda yerli hava yer mühimmatını kullanıyor. F-4'lerimiz kullanıyor. SİHA'larımız zaten tamamen yerli mühimmatla görev yapıyor. Bu sürede yerli ikameleri zaten geldi-geliyor. Seri üretime bu yıl girecekler var, yakında girecekler var. Geliştirme çalışmaları devam eden var.

KAAN geliyor neden F-16 alıyoruz demekle aynı şey neden ABD'den bu kadar mühimmat aldık demek.

Bu F-16 işinin olması Almanya'nın da Türkiye'ye yaptığı EF Typhoon vetosunun kaldırılmasına da neden olacak. Belki o zaman bize kaynak kodları da verebilirler, kendi mühimmatlarımızı da entegre edebiliriz.

Bazen gerçekten arkadaşları anlamakta zorlanıyorum. F-16 istediğimiz yıllardır belli, bu mühimmatları istediğimiz de zaten biliniyordu. Yunanistan'a F-35 satılacağı da belliydi. Bu kadar şaşırılması bana mı garip geliyor sadece?

İstenen şeyler henüz hazır olmayan, ya da tam kapasite üretime geçilmeyen hava mühimmatı. Bence bu kadar şaşırmanız beni şaşırttı açıkçası.

Arkadaşlar niye her şeye böyle ters ,atarlı yanıt veriliyor anlayamadım 2-3 gündür forumda bir sinir bir sinir...

Sorduğumuz sadece şu: UÇAKTAN BAĞIMSIZ ATIŞ SİSTEMİ (UBAS) ile yerli mühimmatları F-16'larımızdan atabiliyorduk... ABD'den alınacak mühimmat listesindeki çoğu mühimmat bizde henüz olmayan-testleri devam eden mühimmatlar ve onlar tabiki bol bol alınsın...
Ama JDAM'ın muadili KGK bizde var , seri üretilip uçaklarımızdan atılıyorken SADECE JDAM neden bu kadar çok aldık onu sordum...

a) Biz UÇAKTAN BAĞIMSIZ ATIŞ SİSTEMİ (UBAS) ile yerli mühimmatlarımızı sadece belli Block F-16'larımızdan mı atabiliyoruz? Bu sistem AESA'lı F-16V veya elimizdeki bazı F-16'lard işe yaramıyor mu teknik olarak?

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4123 : 01 Şubat 2024, 12:13:40 »
son dakika

ABD TARAFINDAN YAPILAN F-35 AÇIKLAMALARI

Bu konu çok konuşuldu, tartışıldı. Her iki ülkenin duruşunda şuan herhangi bir değişiklik yok. ABD tarafından gelen açıklamaları bu aşamada bir iyi niyet beyanı olarak değerlendirmek gerekir. Bu konuda herhangi bir değişiklik veya gelişme olursa bilgilendirme yaparız.

EUROFIGHTER TALEBİ DEVAM EDECEK Mİ?

Talebimiz devam etmektedir. Konsorsiyum ülkelerinden Almanya’nın bu konudaki olumlu yaklaşımı beklenmektedir. Görüşme ve çalışmalara devam edilmektedir.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/msb-kaynaklarindan-f-16-f-35-eurofighter-ve-s-400-aciklamasi-olumsuz-bir-durum-beklemiyoruz-42399508?utm_source=f5haber&utm_medium=f5haber&utm_campaign=f5haber

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4124 : 01 Şubat 2024, 12:26:21 »
Selçuk Bayraktar:
F35 kapasitesine sahip bir uçak geliştirmemiz 15, belki 20 yıl, sürecek... Lakin 15-20 yıl sonra geliştireceğimiz hava aracı da o döneme kadar F35'ten 1 nesil geride kalma ihtimali var"

F-35'i radarda görünur yapmak, eğitim ve radar iz tanimlamasini engellemek  açısından önemlidir. Bu amacla ucaga Luneburg Radar Reflektörü takilir. Lüneburg merceği kirilma indisi gradyan degisen bir fisheye mercektir. Yani mercegin her noktasi odak gibidir ve EM dalgayi yansitir

İnternette,sosyal medyada inanılmaz bir F-35 hareketliliği var ... Her iki taraftan da sanki "İstemem yan cebime koy " gibi yoklama mesajları geliyor... İlginç... Birileri devreye sokulmuş birbirlerine yeşil ışık yakmaya çalışıyor gibi...
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2024, 12:31:30 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4125 : 01 Şubat 2024, 13:00:56 »
Biz F-16 yerine ilişkiler bozulmasa ve F-35 projesinden çıkmasak F-35 alacaktık. O da mı rüşvet olacaktı? Hayır garip ifadeler okuyorum.

Bu uçakların kaynak kodları bizde değil. Bir anda bu kadar mühimmatı üretecek imkanımız yok. Üstüne kaynak kodları bizde olmayan uçaklara yerli mühimmatı entegre edecek sistemi kurmak ABD onayı olmadan imkansız. ABD onay vermeden uçağa dokunamıyorsun bile. Parçasını bile değiştirirsen yaptırım yeme ihtimalin var. Yedek parça bile vermezse uçağın halı gibi yerde bekler.

Dediğim gibi alabildiğimiz kadar mühimmat alma yoluna gidilmiş. Ne diyelim niye aldık mı diyelim? Kaç yıldır ABD'den mühimmat bile almıyoruz. Block 30 F-16'lar belli başlı mühimmatlar hariç ki geneli hava-hava zaten, uzun süredir operasyonlarda yerli hava yer mühimmatını kullanıyor. F-4'lerimiz kullanıyor. SİHA'larımız zaten tamamen yerli mühimmatla görev yapıyor. Bu sürede yerli ikameleri zaten geldi-geliyor. Seri üretime bu yıl girecekler var, yakında girecekler var. Geliştirme çalışmaları devam eden var.

KAAN geliyor neden F-16 alıyoruz demekle aynı şey neden ABD'den bu kadar mühimmat aldık demek.

Bu F-16 işinin olması Almanya'nın da Türkiye'ye yaptığı EF Typhoon vetosunun kaldırılmasına da neden olacak. Belki o zaman bize kaynak kodları da verebilirler, kendi mühimmatlarımızı da entegre edebiliriz.

Bazen gerçekten arkadaşları anlamakta zorlanıyorum. F-16 istediğimiz yıllardır belli, bu mühimmatları istediğimiz de zaten biliniyordu. Yunanistan'a F-35 satılacağı da belliydi. Bu kadar şaşırılması bana mı garip geliyor sadece?

İstenen şeyler henüz hazır olmayan, ya da tam kapasite üretime geçilmeyen hava mühimmatı. Bence bu kadar şaşırmanız beni şaşırttı açıkçası.

Arkadaşlar niye her şeye böyle ters ,atarlı yanıt veriliyor anlayamadım 2-3 gündür forumda bir sinir bir sinir...

Sorduğumuz sadece şu: UÇAKTAN BAĞIMSIZ ATIŞ SİSTEMİ (UBAS) ile yerli mühimmatları F-16'larımızdan atabiliyorduk... ABD'den alınacak mühimmat listesindeki çoğu mühimmat bizde henüz olmayan-testleri devam eden mühimmatlar ve onlar tabiki bol bol alınsın...
Ama JDAM'ın muadili KGK bizde var , seri üretilip uçaklarımızdan atılıyorken SADECE JDAM neden bu kadar çok aldık onu sordum...

a) Biz UÇAKTAN BAĞIMSIZ ATIŞ SİSTEMİ (UBAS) ile yerli mühimmatlarımızı sadece belli Block F-16'larımızdan mı atabiliyoruz? Bu sistem AESA'lı F-16V veya elimizdeki bazı F-16'lard işe yaramıyor mu teknik olarak?
F16 block 30 uçaklarının kaynak kodlarınıda ABD den satın aldığımız için bunlara hertürlü yerli mühimmatın entegrasyonu mümkünken diyer bloklar için bu mümkün değil. Yazılımı kandırma bozdoğanı amraam gibi tanıtma diye birşey yok. Bunun yerine salandan kokpitteki kendi harici ekranınıza kablo çeker atış kontrol sistemini bypas edersiniz ki buda analog uçaklar için mümkün. Dijital ler için mümkünmü emin değilim. Bu yüzden Viper ler için bolca ABD mühimmatı şu aşamada ihtiyaç var

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4126 : 01 Şubat 2024, 13:05:47 »

F16 block 30 uçaklarının kaynak kodlarınıda ABD den satın aldığımız için bunlara hertürlü yerli mühimmatın entegrasyonu mümkünken diyer bloklar için bu mümkün değil. Yazılımı kandırma bozdoğanı amraam gibi tanıtma diye birşey yok. Bunun yerine salandan kokpitteki kendi harici ekranınıza kablo çeker atış kontrol sistemini bypas edersiniz ki buda analog uçaklar için mümkün. Dijital ler için mümkünmü emin değilim. Bu yüzden Viper ler için bolca ABD mühimmatı şu aşamada ihtiyaç var

Bu yazdığınız "Yazılımı kandırma bozdoğanı amraam gibi tanıtma diye birşey yok. Bunun yerine salandan kokpitteki kendi harici ekranınıza kablo çeker atış kontrol sistemini bypas edersiniz ki buda analog uçaklar için mümkün."  sistem  UÇAKTAN BAĞIMSIZ ATIŞ SİSTEMİ (UBAS) sistemi mi oluyor?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4127 : 01 Şubat 2024, 13:07:32 »
Şu meşhur;

Bizim mühimmatları Amerikan mühimmatı sanıyor uçak her defasında aldatıyoruz lafı ..

Yada buna benzer laf forumlarda yazan Harzem şah adlı nick'e sahip şahıs'a ait idi...

Çok iyi hatırlıyorum...
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2024, 13:09:15 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4128 : 01 Şubat 2024, 13:23:41 »

Bu yazdığınız "Yazılımı kandırma bozdoğanı amraam gibi tanıtma diye birşey yok. Bunun yerine salandan kokpitteki kendi harici ekranınıza kablo çeker atış kontrol sistemini bypas edersiniz ki buda analog uçaklar için mümkün."  sistem  UÇAKTAN BAĞIMSIZ ATIŞ SİSTEMİ (UBAS) sistemi mi oluyor?
Evet ubas o. Sage bunu geliştiriyor

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4129 : 01 Şubat 2024, 13:51:41 »
Değerli forumdaşlar konuyu dağıtmak istemem ancak şunu vurgulamak istiyorum

Eminimki burada soru soran bilgi paylaşan her birey ciritten bugüne gördüğü umut ışığına sarılmış
Toplumumuzda bu konulardaki aşırı cehaletten bunalmış sevincini endişesini burada paylaşan ülkesinin başarısını herkesten çok isteyen kişilerdir. Biz belli bir kültür seviyesinde kişileriz. Bunu forma üye olmadanda gözlemlemişimdir. Bu seviyeyi korumamız gerekir. Bende dahil heyacanımıza sınırımıza hakim olmamız gerekir.