Gönderen Konu: Bayraktar Taktik İHA  (Okunma sayısı 186407 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
Ynt: Bayraktar Taktik İHA
« Yanıtla #510 : 19 Mayıs 2021, 21:34:55 »
eh bazen sahneye girmiştir;  ama  bence üçte ikisinde bile  eh  olmayabilir  bu  ihayı  meşur eden  operasyonlarda.
bizim  heronarla başlayan  iha sürecimiz   mam-l  gibi  bize özel çözümlerle  ve  ciddi  kullanım tecrübesiyle   gelişti,  gelişmek zorunda kaldı.

bu  sihanın  kullanıldığı operasyonların çoğu  istihbarata dayalı nokta operasyonlar bence.
yukarıda  bizim  özel ihtiyaçlarımızdan  doğan  uçak  ve  mühimmat  aşağıda  neyi  nasıl vurabileceğini  bilen  tecrübeli  bir ekip  ve  doğru ve zamanında  bilgi  akışı  bu  sihaların   başarısının altındaki  asıl anahtardır.

insan ve makinanın  birlikte  ve uyumlu  kullanılması  başarı getirdi  bence.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #511 : 19 Mayıs 2021, 23:10:39 »
Panstir 'in burnuna kadar girip dönen radarından vuruyor TB2... Bu sadece insan-makina- istihbarat uyumuyla açıklanacak birşey değil...

Kesinlikle bizden bu TB2'leri alan ülkeler de bu gerçeği görmüştür.... EH olmadan o kadar HSS vurulması mümkün mü?

Düşük hızı , küçük boyutu HSS''leri aldatmış da olabilir... Bilemedim yani...

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #512 : 20 Mayıs 2021, 00:01:36 »
öncelikle  tamamen şahsi görüşlerimdir ve  aslında  pek de  birşeyden  anlamadığımı  baştan belirterek  yazıyorum ve  okuyanların da  bu  minvalde  okumasını rica ediyorum.

1.  kaç tane radarı çalışırken vurulmuş  pantsir tesbit ettin?
2.  radarı çalışırken vurulan  sistemin :
a.  iha tarafından vurulup vurulmadığından
b.  iha tarafından  vurulduğu kesin olanların  kaç tanesinin  bu iha tarafından  vurulduğundan

nasıl emin olabiiyorsunuz?

yanlış anlaşılmasın,  bu  sihaları kötülemiyorum  veya  bu  sihalar  kötü felan demiyorum,  sadece  bu  tür bir  çıkarımınız varsa  paylaşın ki  o  done üzerine konuşalım.

Temel  piyanist olmuş ve  bir konser sırasında  sandalyeyi  kendisine çekeceğine  piyano masasını kendisine doğru çekince  Dursun tarafından hemen tanınmış.

bizim  iha gelişim  çizgimiz  biraz bunu  hatırlatıyor bana.

motor  bulmak zor olduğundan 100bg motor  üzerine taktik iha  yaptık,  bu  taktik ihaya  uygun  mühimmatımız olmadığından  lazer güdümlü  umtasın  motorunu  kesip   bu  taktik ihaya taktık  ve  15000fit  irtifalarda   uçurmayı kabullendik.
aktif kullanımda  bir de baktıkki  aslında   bu  maksat için 30000fit  irtifada  uçmasına da gerek yokmuş zaten.
mağaraları  vurmak  için olsa gerek  mam  mühimmatına  sadece tepeden değil  kavisli  yandan  atışa  felan da çalışmışız  sanırım o arada.

uçak,  bu tasarım çizgileri nedeniyle  kompozit  olmak zorunda kaldı ve  kompozit  demir alaşıma göre daha az  radar  yansıtıyor.  100bg  motorun da fazla bir ısı  yayacağını sanmıyorum  o  irtifalarda.
e  hızı  ise  zaten   yavaş  uçuyor,  tüm  bunlara da  pantsirlerin  eski  sistemler olduğunu  ekleyince   ortada  anlaşılamayacak bir şey yok bence.

atılan  mühimmatta  ise  zaten motor yok,  bu  yüzden   sistemlerin algılaması sanırım kolay olamıyor.

imkan meselesi  pantsir vurmak.
küçümsediğimden değil;  ama  imkanı  olan f16  uçaklardan  kaç yıl  öncenin delilahlarıyla  defalarca kere vurdu zaten.
imkanı  olan f35  yollayıp  vurur.

bizim de elimizde o an  bu  vardı,  bunu  kullandık.  bu  olmasaydı  muhtemelen  çnralarla  saturasyonlarla  felan  yine  vuracaktık  biz  onları.

tamamen  kişisel görüşlerimdir ve  amatörüm.  fazla da  anlamam.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #513 : 20 Mayıs 2021, 05:59:21 »
Selamlar,
Şöyle izah edeyim. Siha saldırısında, birden çok etken aynı anda kullanılıyor. Yani karıştırma - köreltme siha ile yapılmıyor, sinyalleme vs yapılıyor. Bir çok etkenin nişanlayıcısının kerterizi oluyor İHA... SİHA da vuruyor. Bir Şavaş-Harekat veya Taktik operasyonun 3 temel stratejik ayağı vardır. Bu temeller ışığında İdlib, Libya ve Karadağ 3 temel stratejinin ortak yönlerini incelerseniz, bu ortak stratejik parametrelerin 2'sini fotokopi görürsünüz. Dünyada bunu gördüğü için tutuştu. Detayına girmeyelim.
Export nişancı modeli satılanlar.
Detay; Senin karasularında veya istenilen haritada, istendiği zaman sana karşı çalışmaz...

Bu arada bir illete yakalandım. Korona değil diyor hocalar ancak durum daha kötü seyrediyor. Dualarınızı eksik etmeyin görüşmek umuduyla.
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2021, 06:16:04 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #514 : 20 Mayıs 2021, 07:50:02 »

Bu arada bir illete yakalandım. Korona değil diyor hocalar ancak durum daha kötü seyrediyor. Dualarınızı eksik etmeyin görüşmek umuduyla.

Geçmiş olsun. En kısa sürede iyileşip eskisi gibi yoğun bilgi paylaşımına devam etmenizi dilerim...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #515 : 20 Mayıs 2021, 08:57:51 »
Geçmiş olsun Allah şifalar versin...

Error 404 (Not Found)!!1

Videoda İsrail uçaklarının Panstir-S sistemlerine karşı saldırısı görülüyor...Panstir radarı kendisine doğru gelen füzeleri tespit edip ateş açıyor ama füzeler EH veya başka bir nedenle vurulamıyor...

TB2 - Panstir  mücadelelerin de ise Panstir'in ateş açtığı bir görüntüsü-bilgisi elimizde yok...Tam tersi Panstir TB2'leri hiç tespit edemiyor...

TB2 boyutu , hızı dolayısıyla mı tespit edilip , vurulamıyor yoksa Bazı TB2'ler sadece EH donanımı yükü ve göreviyle havalanıp silahlı TB2'leri HSS'lerden koruyor olabilir mi? Böyle bir saldırı metodu var mı?

Yani TB-2 'nin bir tanesi EH yapıyor diğer silah yüklü TB-2'de hedef HSS'yi vuruyor olabilir mi? Yada silah yüklü TB-2'lerin içerisinde EH yapabilen Podlar mı var?
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2021, 09:15:01 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #516 : 20 Mayıs 2021, 09:36:29 »
Selamlar,
Şöyle izah edeyim. Siha saldırısında, birden çok etken aynı anda kullanılıyor. Yani karıştırma - köreltme siha ile yapılmıyor, sinyalleme vs yapılıyor. Bir çok etkenin nişanlayıcısının kerterizi oluyor İHA... SİHA da vuruyor. Bir Şavaş-Harekat veya Taktik operasyonun 3 temel stratejik ayağı vardır. Bu temeller ışığında İdlib, Libya ve Karadağ 3 temel stratejinin ortak yönlerini incelerseniz, bu ortak stratejik parametrelerin 2'sini fotokopi görürsünüz. Dünyada bunu gördüğü için tutuştu. Detayına girmeyelim.
Export nişancı modeli satılanlar.
Detay; Senin karasularında veya istenilen haritada, istendiği zaman sana karşı çalışmaz...

Geçmiş olsun hocam acil şifalar dilerim.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #517 : 20 Mayıs 2021, 10:12:39 »
Geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #518 : 20 Mayıs 2021, 12:44:25 »
Sn Dogan Turan,
Geçmiş olsun. Umarım kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz. Acil şifalar dilerim.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #519 : 20 Mayıs 2021, 13:20:09 »
Gecmis olsun Sn Dogan Turan .
En erken zamanda sagliginiza kavusmaniz dilegi ile.