Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 170700 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emre34

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #800 : 24 Aralık 2022, 15:34:51 »
Nerde okudum tam hatırlamıyorum ama tusaşın bilinenden daha fazla iha projesi olduğu bunlardan bir tanesi global hawk muadili ve diğeride mq25  tarzında insansız hayalet tanker uçak yapıcağıydı aslına bakarsanız bu iki uçakta tf6000 sınıfında motorlar kullanıyor yani tf6000 ile bu ihalarıda geliştiriyor olabilir tusaş ondan dolayı sayın VLS nin bahsettiği uçak belki bunlardan biridir

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #801 : 24 Aralık 2022, 15:53:21 »
Belki bu kuş ile keşif ve istihbarat yapılabilirse Tusaş'ın kavram haritalarında görülen "sinsi iha"ya gerek kalmaz, zaten o resimlerdeki sinsi İHA'nın şekli baştan aşağı "Lockheed Martin RQ-3 DarkStar" ile aynıdır. Bu araç Globalhawk'a karşı kaybetmişti. Fiyatının hakkını verememesi ve dengesiz tasarımından ötürü. Ancak o araç çok daha gizliydi. Şu gördüğünz resim aynen Tusaş'ın yol haritasında yer alır ve az önce bahsettiğim İHA'dır:

Bu da diğer resimleri:

Baya dandik duruyor, İnşallah Tusaş böyle bir şey yapmaz ;D :P

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #802 : 24 Aralık 2022, 21:20:38 »
Yine uyduruk bir haber şirketinden verildi haber, Tayfun füzesi gibi...

Bu Rusların Okhotnik İHA'sı değil mi?

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #803 : 24 Aralık 2022, 21:31:18 »
Değil..  nozul farklı, nozulun yanında ikinci bir egsoz var farklı, hava alığının şekli farklı, iniş takımı farklı,kanat uçları farklı,  gövde kaplaması farklı.. muhtemelen boyut da farklı..

Ama mantık aynı.. çaktirmadan düşman hava sahasına burundan ve yüksek irtifadan yaklaş/gir. (İr görüntü sebebiyle yan veremez,tespit edilir)

Öncelikle Önceden bilinen radar ve hava savunma sistemlerini iç haznede tasiyacagin çakır, som-j, akbaba , katil drone ile uzaktan vur) .. veya üstüne git hava taaruzu öncesi veya esnasında veya herhangi bir zaman keşif ve eh uçuşu yap.  Düşman hava savunması coktukten sonra harici salanlarina yukleyebildigin kadar güdümlü bomba ile alanı doyur. Böylece f-16'lar ve mmu'lar ve kizilelmalar ilk günlerde sadece hava hava görevleri ile ilgilenebilir.

Kizilelmalara havadan yakıt nakli bile yapabilir belki ileride.

« Son Düzenleme: 24 Aralık 2022, 21:57:50 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #804 : 25 Aralık 2022, 12:18:49 »
O kadar yazdım yazdım, gönder tuşuna bastım gönderi gitmemiş. Tekrar yazıyorum:

Gizlilik teknolojisi barındıran uçaklarda, "gizli uçuş" diye tabir edilen bir uçuş şekli vardır. Bu ya gece yüksek irtifalarda olur ya da tam tersi aşırı alçak irtifada olur. Örneğin F-117'ler gece aşırı düşük (yaklaşık 150 m) irtifalarda uçmak için tasarlanmıştır. Yer tabanlı radarlar Dünya'nın eğimi, yeryüzü şekiller gibi sebeplerden ötürü hedefleri doğrudan görüş hattına girene kadar göremez; bu da tepelik araziden yaklaşan, hızlı, alçaktan uçan bir uçak için radarın tepesine gelene kadar gizli kalabilmeyi mümkün kılar. Hava araçların takılan radarlar da satıha yakın uçan uçakları tespit etmekte zorluk çeker; çünkü radar yansımaları, yerden gelen gürültülü yankı deseni ile uçağın radar izini karıştırır. TİSU'nun da satıha yakın uçuşlar yapacağını düşünüyorum. İlaveten F-117 uçakları, satıha yakın uçtuklarından yeryüzü ve beşeri kaynaklı engebelerden bilgisayar konrolü ile kaçınmak durumunda kalır. Buna dayanarak TİSU'nun da öteki MİUS gibi otonom ve sürü yeteneklerinin üzerinde çalışılacağını tahmin ediyorum. Yine TİSU'nun siyah rengine aldanarak gece görev icra edeceğini söyleyebilirim. Elektronik harp kabiliyetine sahip olması da onu son zamanlarda türemeye başlayan pasif radarlara karşı korunaklı kılıyor. Bu şekilde bir derin taarruz uçağına ihtiyaç var idi. KE ile kıyaslayınca birbirinin muadili değil, tamamlayıcısı durumuna olan iki sistem gördük. Kısıtlı insan ve mali kaynakları böyle verimli kullanmak gerek.
Ayrıca burada "VLS" isminde bir kullanıcı "globalhawk"a benziyor diyordu. Şu görüntüye bakıp beynimin tüm sinir demetlerini benzer nokta bulmak için harcıyorum gene benzer bir nokta bulamıyorum. Ya arkadaşın bilgileri eksik idi ya da birden fazla İHA projesi var.

????

n'oldu?

Sn Ibrahim F-117 alçak irtifa deep penetration uçağı değildir. Alçak irtifadan bombardıman için yapılmış bir uçak da değildir. Otomatik alçak irtifa uçuş ve arazi takip sistemleri olduğuna dair de hiçbir bilgiye rastlamadım. Yaşını bilmiyorum ama benim nesil bu uçağı bizzat operasyonlar sırasında 1. Körfez Savaşı'nda bol bol seyretti. Hepsinde de uçak  gece yüksek irtifadan lazer güdümlü bombaları sallıyordu. Zaten bu uçakların klasik mühimmatı olan lazer güdümlü bombaları alçak irtifadan şansı da yoktu, zira bu bombalar alçak irtifadan ( özellikle deep penetration irtifasindan) atılmaya müsait de değildir

Yani orta irtifada seyir yaptığını, hatta bombardıman yapmadan önce sapma değerini düşürmek için irtifasını azalttığını yazan kaynaklarda var. Sovyetlerin eski radarlarının bu uçağı tespit edemeyeceği varsayılarak körfez savaşında orta irtifada uçurulduğunu da okumuştum. Benim yazdıklaımın esas kaynağu şurası: https://www.encyclopedia.com/science/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/stealth-technology#F

Alçak İrtifa Uçuş İçin:

https://www.nbcnews.com/id/wbna3070307

https://roadrunnersinternationale.com/haveblue.html

http://www.ausairpower.net/Profile-F-117A.html

https://militarywatchmagazine.com/article/america-s-nighthawks-still-in-service-why-the-f-117-continues-to-fly-ten-years-after-supposed-retirement

Bilgisayar kontrollü uçuş
https://www.fighter-planes.com/info/f117_nighthawk.htm

http://www.militarypower.com.br/english-frame4-f117.htm

« Son Düzenleme: 25 Aralık 2022, 12:20:37 Gönderen: İbrahim »

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #805 : 28 Aralık 2022, 09:05:20 »
   KE de kanatçıkları kontrol eden hidrolikler (Ya da neyse) yüzey dışında bir çıkıntı oluşturuyor. Görünürlüğe ve uçuşa bir etkisi olmaz mı?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 265
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #806 : 28 Aralık 2022, 10:46:06 »
   KE de kanatçıkları kontrol eden hidrolikler (Ya da neyse) yüzey dışında bir çıkıntı oluşturuyor. Görünürlüğe ve uçuşa bir etkisi olmaz mı?

Uçuşa pek değil ve fakat, radar görünürlüğüne bir miktar negatif etkisi olur. Ama getiri-götürü hesabıyla yürütülür bu işler.

Avantajları: Gövde dışında oldukları için erişimleri ve bakımları kolay. Çok sayıda olmaları da bir yerde tüm sistemi arızaya karşı daha toleranslı yapıyor. Biri arızalansa bile kalanları ile görev tamamlanabilir.

Dezavantajları: Radar görünürlüğünü nispeten bozuyor. Hava sürüklenmesi artıyor. Ha bir de görsel kirlilik yapıyorlar.
« Son Düzenleme: 28 Aralık 2022, 16:48:35 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 298
« Yanıtla #807 : 28 Aralık 2022, 11:02:06 »
Uçağın kendisi zaten kocaman bir çıkıntı. Uçağın kendisi radara yakalanmayacak ise çıkıntısı hesabı kitabı yapılır ise neden yakalansın. Uçağın kanadı da gövdeden kocaman bir çıkıntı ona bakarsanız
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #808 : 28 Aralık 2022, 11:12:43 »
Uçağın kendisi zaten kocaman bir çıkıntı. Uçağın kendisi radara yakalanmayacak ise çıkıntısı hesabı kitabı yapılır ise neden yakalansın. Uçağın kanadı da gövdeden kocaman bir çıkıntı ona bakarsanız

🤣🤣🤣 O zaman kanatları , gövdeyi , kuyruk dikmeleri de kaldıralım daha stealth olur...

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #809 : 28 Aralık 2022, 15:06:17 »
    Motor da ısı yayıyor--onu da çıkarırsak bizim için hiç sorun kalmaz desenize :)

Bilgi için teşekkür. En azından biraz daha yumuşak bir görüntüsü olsaymış keşke. Hani J20 ile karşılaştırıyorlar ya--onunkine benzer.