Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu  (Okunma sayısı 94000 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #370 : 29 Eylül 2023, 21:09:23 »
Peki bu senaryoların gerçekleşeceğinden emin miyiz? Biz sürekli şunları devreye sokarsak Almanya bize tank-motor satar ; EF'yi devreye sokarsak ABD bize uçak satar ; NH-90 iradesi gösterirsek Seahawk'ları gönderirler diyoruz ama bir türlü beklediğimiz teklifler gelmiyor...

Ben artık AB-ABD nin bize karşı ortak bir ambargo politikası izlediğini düşünüyorum...Ukrayna olayları-İsveç'in Nato üyeliği-Menendez istifası  bizi hallüsinasyonlara sürükledi ama gelen haberler en ufak bir alım haberi getirmiyor bizim hanemize
Hiç biri senaryo değil. Sadece kişisel düşünce. Olur veya olmaz.
Şu anda teklif olarak beklediğimiz sadece F16 var. Onun dışında, kendi geliştirmekte olduğumuz projelerde ABD li firmaların işlerini etkileyecek durumlarda adamlar bizi yavaşlatacak önlemler alıyorlar üstü kapalı ambargo sistemi ile. MMU ‘da F110 motorunu kendimiz yapabileceğimiz için satacaklardır bize. F404 motorunda da f110 motorunda da lisans altında biz de üretsek para kazanacaklar GE aracılığıyla. Ancak MMU onların istemediği bir şey. Onun motorunu engellemek için uğraşacaklardır.
Ne kadar ABD ile bir çok konuda aynı kulvarda olmasak ta, bizi alenen zorda bırakacak ya da ötekileştirecek davranışlardan kaçınacaklardır. Tabii bu arada ABD’nin ve İsrail’in çıkarlarına çok ters düşecek şekilde bir siyaset gütmezsek. Türkiye’yi feda edecekleri durum bıçağın kemiğe dayandığı durumdur. O ana kadar bizi dizginlemek için her türlü numarayı çekeceklerdir. Maalesef ekonomik olarak zayıflığımızdan ötürü elimiz güçlü değil. Yoksa çok daha farklı bir resim olurdu şu an.

AB ile ilişkilerimiz, Almanya ile iyileşmediği sürece tökezleyerek devam edecektir. Avrupa’da beraber çalışabileceğimiz ülkelerin başında İngiltere var. Onları iyi kullanmamız lazım.
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2023, 21:12:15 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #371 : 29 Eylül 2023, 21:27:43 »
Ben de ABD'nin asla ne F-404 ne de F-110 vermeyeceğini düşünüyorum...Adamlar biz elle tutulur motor yapana kadar en az 10 sene rahatlar , boğazındaki ilmek sıkılan ülke biziz onlar değil ki...

Bize ne ihtiyaçları var onu da anlayamadım ... Mültecileri ülkende tut diyorlar tutuyoruz, boğazları Rus donanmasına kapat diyorlar kapatıyoruz, Rus gazını boru hatlarıñdan gönder diyorlar gönderiyoruz...
Adamlar niye bize istediklerimizi versin ki... Para onlarda , medeniyet onlarda( bizim siyasal islamcılar her hafta Avrupa-ABD seyahatinde) , doları bir zıplatıyor istedikleri tavizi de alıyorlar...

Bizim biraz atraksiyona geçmemiz lazım madem bu yolu seçti hükümet

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #372 : 29 Eylül 2023, 22:08:54 »
Arkadaşlar,

Bir sorum olacak konudan şaşmadan

Biz f110 ge 129 u  3 alçak basınç 6 yükbasınç odası ve katmanlı imalat teknolojisi kullanarak güncelleyip...yani ABD ses çıkaramasın diye basınç odası sayılarını güncelleyip

Amerikayı by pass edip kendimize özgü bir f110 ge 129 yapabilir miyiz ?

Aynı ölçülerde,ebatlarda

Yani TF35 K dan önce mecburi bir çözüme gidebilir miyiz?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #373 : 29 Eylül 2023, 22:26:32 »
Denizci16 hocam yukarıda yazdım bu hafta  teknofestte TEİ  başkanı TF10000 'den sonra ara güçte bir motor yapılmadan hemen 120 cm çapta(F-110 - MMU'ya uyacak) 350000 ibf'lik motor geliştirilme işine geçileceğini söylemiş...

Yani TF10000-TF35000 arası güçte bir motor olmayacak/Çift motorlu Hürjet olmayacak ... Mevcut düşünce buymuş , planlanan buymuş

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #374 : 29 Eylül 2023, 22:35:27 »
Kaan Blok 10 teslim hedefi 2030 yılına çekilmiş galiba

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #375 : 29 Eylül 2023, 22:56:11 »
Denizci16 hocam yukarıda yazdım bu hafta  teknofestte TEİ  başkanı TF10000 'den sonra ara güçte bir motor yapılmadan hemen 120 cm çapta(F-110 - MMU'ya uyacak) 350000 ibf'lik motor geliştirilme işine geçileceğini söylemiş...

Yani TF10000-TF35000 arası güçte bir motor olmayacak/Çift motorlu Hürjet olmayacak ... Mevcut düşünce buymuş , planlanan buymuş

Anladım sn.Serkan1976 yani f110 ge 129 ların verileceğine eminiz anlamına denk geliyor

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #376 : 29 Eylül 2023, 23:17:33 »
Şu deniz kuvvetlerimiz özellikle "çaka"gibi kamikaze sidalarla acilen donatılmalı

Ukrayna Rusya savaşında önemini gördük
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2023, 23:18:24 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #377 : 15 Ekim 2023, 16:12:02 »
Milli Deniz Topu envantere girdi
Deniz platformlarının ana silahları arasında yer alan 76/62 milimetre Milli Deniz Topu'nun ilk teslimatı Açık Deniz Karakol Gemisi için yapıldı.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #378 : 26 Ekim 2023, 09:20:31 »
<a href="http://youtu.be/lJkn7HLx3qo?si=do7YmEVOZIAnxcjG" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/lJkn7HLx3qo?si=do7YmEVOZIAnxcjG</a>

Tf-2000'e kadar olan dönemle ilgili güzel bir stop-gap çözüm önerisi grafiklerle anlatılmış.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #379 : 23 Aralık 2023, 15:59:41 »
Barbaros Mlu'nun ve İstif sınıfının bittiği bir senaryo da Yavuzlardan Yavuz ve Turgutreis'in yedeğe veya okul gemisine çekilmesiyle son iki gemi olan Fatih ve Yıldırım için bir gelişme olacak mı acaba ?

Aslında hazır Barbaros Track II'ler 16 Vls ile Mlu'dan sonra İ sınıfına bu kadar yaklaşmışken, radarlarını da Cenk-S'e çevirip, üstündeki 2 smart-s'i fatih ve yıldırıma takmak, genesis entegre edilmesi ve sea sparrowlar yerinede bir çözüm üretilse Barbaros Track I ile birbirini tamamlayan genel maksat gemileri olabilir.

Sea sparrow'un ikamesi olarak ne çözüm olabilir bilmiyorum. Belki Üstündeki Mk-29 lançerine doublepack hisar-o/a lançeri olabilir.

Yada Mk-29'u komple kaldırıp geçen aselsanın ada sınıfı için önerdiği tarzda (çok aradım resmini bulamadım.) veya standart kara tipi hisar lançerlerini de idareten eklenebilirler.

Önümüzdeki 10 senede sahip olacağımız tüm gemileri değerlendirmemiz lazım.
Savaş Var Denildiğinde Biz;